Proč nakupovat bez obalu, hlavně plastového? Už dnes plasty dýcháme spolu se vzduchem, jíme a pijeme s vodou, ve které plavou tzv. mikroplasty. Máte je v polévce, ve střevě atd. Není to tedy nic, co bychom měli ignorovat, ať už nám jde o naše zdraví, zdraví našich dětí a jejich budoucnost ve zdravém životním prostředí a Planety jako celku – rostlin, živočichů, všeho živého i neživého, bez čeho nebudeme na Zemi ani my. Rozhodně ne celiství, zdraví a spokojení! Odhaduje se např., že brzy bude v mořích víc plastů než ryb… Pojďme si tedy povídat o bezobalovém nakupování.

Bohužel bezobalový obchod Neobaleno je minulostí. Bylo to milé místo nejen pro nakupování, ale i pro setkávání s podobně naladěnými lidmi. Proto článek nemažu a ráda si Neobaleno připomenu. Ať vás inspiruje k bezobalovému nakupování, pokud jste s ním ještě nezačali.

 

Odpad

 

Co vás v článku čeká?

 

Projdeme si na začátku pro názornost pár čísel, v hlavní části článku si popovídáme s majiteli bezobalového obchodu Neobaleno, Šárkou a Honzou Petrovičovými. Dál dostanete tipy na jídla, která si snadno připravíte z potravin, které si v takovém obchodě, jako je Neobaleno, nakoupíte a ještě si řekneme, jaká taška je zřejmě ta nejekologičtější. Je toho dost, tak pojďme na to!

 

Některé závěry z minulých let, včetně čísel

 

Nejde jen o mikroplasty. Tady je závěr jedné ze studií podmořského života: 

„I v hloubkách přes 3000 metrů tvořil plastový odpad přes 90% vzorků vyzvednutých z mořského dna. Studie také upozornila na fakt, že přes 97% pevných částic, které ve Středozemním moři spolknou karety obecné, je z plastu. Globální produkce plastových výrobků se v posledních letech dramaticky zvýšila. Největší podíl celosvětové poptávky po plastech tvoří obalové materiály (v Evropě je to 39,9 %), z nichž většina je jen na jedno použití, tedy například různé příbory, kelímky či sáčky.

Odhaduje se, že plasty již nyní tvoří 60 až 80 % procent všech odpadků v mořích a oceánech, přičemž toto číslo stále stoupá. Plasty v oceánech ohrožují život dvěma způsoby. Zvířata jako ryby a ptáci je mohou nechtěně spolknout a buď se zadusit, nebo zajít na ucpaný trávicí trakt a podvýživu. Dalším problém je možnost uškrcení či udušení kvůli různým plastovým sáčkům či zbytkům rybářských sítí.“

Proto je jen dobře, že omezení na používání jednorázových plastových obalů přichází i shora, i když zezdola by to bylo určitě lepší, jen moc pomalé, vzhledem k tomu, jak jsme svět zamořili plastem (i když v problematice obalů nejde jen o plast, je důležité řešit hodně právě plastové obaly, a to z výše uvedených důvodů). Protože tohle je otřesné a hlavně úplně zbytečné. Je to výsledek blahobytného plýtvání, lhostejnosti a pohodlnosti obyvatel západního světa!

„Od jara 2021 tak bude v celé Evropě zakázáno nebo jinak omezeno 12 typů jednorázových plastů. Ty jsou zodpovědné za 85 % odpadu na evropských plážích a mořích. Ročně tam skončí až 500 tis tun plastového odpadu (to je 66 tisíc popelářských vozů).“

Doufejme tedy, že budeme časem spolu s mořskými živočichy pojídat méně a méně plastů! Šancí na změnu je dobře fungující systém zálohování obalů, který snad začne brzy také platit jako závazný!

 

 

Plast, plast, plast…

 

Je to převažující materiál nejen v potravinářském průmyslu. Nebo si vyberete jiný obal?

Plechovku, tetrapak, alobal? A bum! Kromě ekologické zátěže při výrobě ale i rozkladu/ ne-rozkladu hliníku v těchto obalech obsaženého počítejte např. v tetrapaku zase s plastem. Tentokrát coby ochrannou vrstvou proti pronikání hliníku do zabalené potraviny. Ovšem pro změnu riskujete, že „z potahových laků se mohou uvolňovat a migrovat do potravin např. bisfenol-A (BPA), bisfenol-A-diglycidether (BADGE), vykazující mírné hormonální účinky), jak vyplývá z údajů Ministerstva zemědělství ČR o sledování cizorodých látek v potravinách.“

 

Zachrání nás papír?

 

Stručně: ne. 

Pardon. Ale je nutno říct, že sice roste na stromech, ale ty nám hojně hynou, schnou a měli bychom si je šetřit na výrobu kyslíku, zachycování oxidu uhličitého, poskytování stínu nebo domova pro fůru živočichů.

K tomu má výroba papíru za následek znečištění vody. Tu jsme si už stačili otrávit pesticidy, což by nám mohlo jaksi stačit, co myslíte? 

Už jste asi pochopili, že směřuji k vysvětlení, proč je tak důležité omezit odpad, v případě našeho článku odpad z obalů potravin a drogerie. Naštěstí už to dnes není taková výzva jako ještě nedávno. Bezobalové obchody rostou, díky bohu, jak houby po dešti. Já jsem konečně našla ten „svůj“. Vy můžete taky! 

 

Jdeme tedy na Neobaleno a nechme povídat Šárku a Honzu Petrovičovy!

 

 Šárka a Jan Petričovi obchod Neobaleno

 

Na počátku bylo…

 

Můžete se stručně představit? 

– Jsme manželé Jan a Šárka, máme 2 malé děti a obchod Neobaleno. Bylo to dost stručné? 🙂 

Co bylo na počátku projektu? 

– Na počátku byla touha po změně a zároveň dělat něco, co má smysl. 

Co byl ten impulz ke vzniku Vašeho projektu? Jak to bylo do té doby, čím jste žili? 

 Pracovali jsme v nadnárodních firmách. Jan jako projektový manažer a analytik v IT, Šárka jako strategická nákupčí. Myšlenka otevřít obchod nevznikla přes noc. Už dříve jsme se zajímali o ekologičtější způsob života. Drogérii jsme kupovali velkoobjemově v koncentrátech a převážně ekologickou, třídili jsme odpad, pomáhali jsme některým neziskovkám. Jen čím více jsme do toho pronikali, tím víc nám to přišlo zoufale málo. Dnes je na jednu stranu krásné, že jsou různé iniciativy, organizace a že i stát přispívá na různé obnovení lesů, likvidaci škod atd.

 

Bezobalový obchod Neobaleno drogerie

Problém ale je, že pokud všichni žijeme nějakým způsobem a produkujeme velké množství odpadu, tak není příliš efektivní řešit až následek našeho chování. My jsme se rozhodli dělat něco, co pomůže alespoň lokálně řešit příčinu. Tedy otevřít obchod, který umožní lidem z okolí nakupovat bez obalu, a tak lokálně snížit množství vzniklého odpadu. 

Takže se z celkem obyčejných lidí stali majitelé bezobalového obchodu! Povíte nám, jak projekt vznikal? Jaké byly jeho největší porodní bolesti? Co musí provozovatel takového projektu řešit a vyřešit? 

– Projekt vznikal delší dobu a postupně se rozvíjel až do konečné podoby. Je legrační mluvit o porodních bolestech ve spojení s projektem, když jsme v té době, resp. Šárka, prožívali porodní bolesti skutečné 😀 Nejtěžší bylo asi najít vhodný prostor, na který jsou ve spojení s bezobalovou prodejnou velmi specifické požadavky. Následně pak vybudovat prodejnu skrz velmi náročnou rekonstrukci, přičemž jsme se snažili velkou část zvládnout svépomocí. Nejdůležitější, co musíte řešit, jsou asi hygiena, ti správní lidé do týmu, dodavatelé a sortiment, marketing, ale ještě mnoho dalšího.

 

Bezobalový obchod Neobaleno - kakao, čokoláda

 

Zákazník si ani nedokáže představit, co všechno jste se museli naučit, dozvědět, posbírat za zkušenosti, abyste takový obchod mohli otevřít. Pro mě jako maminku dvou dětí je ale nejvíc obdivuhodné to, že jste „mezi porody“ dokázali hlavně svépomocí zrenovovat prostor, kde je teď váš obchod. Kdo to viděl před tím, uzná, co vám to muselo dát práci z herny vytvořit tak milé místo, jako je Neobaleno!  

– Moc děkujeme. Popravdě, ani my jsme si to neuměli představit a to si myslím, že spoustu věcí jsme díky našim profesím byli schopni odhadnout a rozmyslet. I tak nás občas něco překvapilo. Měli jsme štěstí, že jsme nebyli první, kdo budoval podobný obchod. Neumíme si ani představit, kolik potíží s tím museli mít ti, kdo tady otevírali úplně první obchody. Tehdy to nikdo neznal a všichni je pokládali za blázny. Teď už o tom většina spotřebitelů i dodavatelů alespoň slyšela. 

Někteří dodavatelé jsou viditelně nadšení a snaží se nějak najít cestu. Jiní nám rovnou řeknou, že nemají zájem, že takto dodávat je náročné, a že už mají nastavené výrobní linky a balit věci do folií a dávat do kelímků je daleko jednodušší a levnější, než cokoliv jiného.

 

Bezobalový obchod Neobaleno pod pultíkem za pultíkem - sušenky, dobroty

 

A to jsem od vás už párkrát slyšela, že i ti dodavatelé, kteří už jsou na bezobalový prodej nějak zvyklí, občas pošlou zboží v nějaké folii navíc… Tady chci zdůraznit, že si zakládáte na tom, že jste opravdový bezobalový obchod. Čili, že tajně nevybalujete zboží ze zbytečných plastových obalů a nevydáváte ho za bezobalové, jak se podle vás někdy může dít. Takže, zákazníci, prověřujte si své bezobalové prodejce! 🙂

 

Co nakoupíte v Neobaleno a je to všechno BIO?

 

Mohli bychom teď představit sortiment Vašeho obchodu? Nakoupí u Vás zákazník běžné potraviny nebo tam najde takové ty speciální, které znají a jedí spíš jen milovníci a odborníci na zdravou výživu? A jsou všechny v bio kvalitě? 

– My se postupně snažíme sortiment potravin i drogerie postavit tak, aby byly alternativou k běžnému obchodu. Tedy aby u nás lidé byli schopni vybavit jak spíž, tak i koupelnu a nemuseli už nikam dál. Samozřejmě je to běh na delší trať. Obecně se snažíme mít věci lokální od českých firem, abychom podpořili českou ekonomiku a zboží necestovalo po světě. Máme široký sortiment biopotravin, ale ne všechno je bio, důležitá pro nás je kvalita, ne certifikát. U biopotravin by ale měla být alespoň určitá záruka toho, že je to pěstováno šetrněji a půda není znehodnocována, zároveň nebio potraviny, zejména čaje, bylinky a koření, vycházejí v různých testech dost špatně, obsahují plísně, pesticidy atd. 

A tak, i když se nechceme profilovat jako zdravá výživa, tak část sortimentu budeme mít podobnou, protože nám prostě nedávalo smysl mít v obchodě vzniklém za účelem snížení odpadů produkty, kterými budeme trávit vodní zdroje a naše zákazníky.  

 

Jak si zařídit netoxickou domácnost?

 

V malém kurzu Cesty k netoxické domácnosti na to dostanete tipy pěkně polopatě. >>> 

 

Netoxická domácnost

 

To mohu jen podpořit! K té bio kvalitě bych se ještě optala: jak kontrolujete kvalitu sortimentu, resp. jejich „čistotu“? Lidé často značce BIO nevěří, viz nedávné testy čajů, kde propadl i jeden bio čaj. Dodejme, že ten druhý dopadl na výbornou, o čemž se už zas tolik nemluví… 

– Je zajímavé, že přesto, že jsme 1 obchod, tak lidé očekávají věci jako sortiment na webu, to že nějak kontrolujeme kvalitu výrobků atd. Velké řetězce, které by toto skutečně měly dělat a kapacitu na to mají, po těch to nikdo moc nevyžaduje. Tohle byla jedna z těch věcí, která nás překvapila spíše méně kladně. My jsme totiž od začátku chtěli, jak zmiňujete, alespoň jak to bude v našich silách, kvalitu kontrolovat, mít na webu sortiment a mysleli jsme, že to bude vnímáno jako plus, ne jako samozřejmost. 

Ale zpět k otázce, bereme jak od větších dodavatelů, kteří mají certifikace, a občas na ně navíc směřujeme dotazy. Zároveň by nám vždy měli garantovat původ. Menší lokální dodavatele a to je důvod, proč se na ně zaměřujeme, si vybíráme sami a už to, že někdo má zájem dodávat bezobalovému obchodu trochu značí, že mu kvalita a šetrnost nebude úplně lhostejná. Zároveň se různě informujeme a plánujeme dodavatele v létě objet a podívat se přímo na místo činu, tedy jak vyrábí/pěstují atd. Máme výhodu, že první vlna našich dodavatelů je už prověřená a doporučená jinými bezobalovými obchody, navíc v naší prodejně sami nakupujeme, čímž produkty i sami testujeme.

 

Bezobalový obchod Neobaleno mýdla

 

O cenách

 

Není to moc drahé? To bývá další námitka lidí. Není ten Váš obchod jen pro úzkou skupinku nadšených ekologů? 

– Bio potraviny budou vždy dražší než nebio. Nejsou stříkané, mají nižší výnosy a to se projeví na ceně. Další věc je, že kvalitní marmeláda z čerstvého kvalitního ovoce také bude dražší, než jiná, která se vyrábí z ovoce mraženého a obsahuje poloviční podíl ovoce, zato tam jsou stabilizátory, aby vydržela déle. Myslíme ale, že je pozitivní, že lidé začínají preferovat kvalitu před kvantitou. Tím, že člověk začne nakupovat bez obalu, tak ale začne trochu šetřit na tom, že méně vyhazuje, nekupuje zbytečné polotovary, některé věci jako koření, zakysaná smetana nebo kvalitní olivový olej, jsou dokonce už rovnou levnější než obdobné produkty, co jsou běžně k dostání. 

Ekologická drogerie je obecně dražší než konvenční, na druhou stranu, pokud perete místo v prášku v prací sodě a perkarbonátu, tak jste na zlomku nákladů za prací prostředky, to samé s úklidem, takže se dá šetřit i na tomto, no a za ušetřené peníze jít třeba do kina, nebo si za ně koupit dražší bio rýži a čaj, opět bez obalu. My zvolili druhou možnost. 

Souhlasím. Kolik potravina stojí a zda je drahá, to může být dost relativní a stanovování cen je navíc dost neprůhledná disciplína, když se podíváte do běžného obchodu. Ceny nepokrývají skutečnou hodnotu, ani tu peněžní, potravin, které jíme. Proto jimi lidé také asi tolik plýtvají. 

Já osobně u Vás spíš ušetřím, když nakupuji tzv. zdravé a biopotraviny bez obalu oproti těm baleným v prodejnách zdravé výživy a bio obchodech. Např. cenu domácího chleba jsem tím snížila hodně razantně! Prakticky na polovinu! 

– To moc rádi slyšíme. Ono opravdu jde ušetřit, pokud někdo chce nakupovat bezobalově, ale něco mu přijde drahé, tak skutečně může nejdříve začít s výměnou části drogerie za levnější prací alternativy, viz perkarbonát nebo mýdlo s jelenem (za 25kč). Dále koření, smetanu, olej, no a pak se rozhodnout, co s ušetřenými penězi udělá. 

Samozřejmě, že v dnešní době přejít plně na bio stravu by bylo opravdu nákladné, ani my se tak nestravujeme. Naší snahou je právě to, aby bio nebo skoro bio produkty začaly být běžně k dostání a přestaly být vnímány jako něco luxusního. Pokud se zvedne poptávka, jsme přesvědčení, že i ceny půjdou trochu dolů. Neobaleno se snaží držet ceny u bio věcí níže než běžné prodejny zdravé výživy.

 

Domácí žitný kváskový chleba bio

 

Vysvětlíte těm, kdo třeba v takovém obchodě nikdy nenakupovali, jak to u Vás probíhá? Musí si člověk s sebou vzít své nádoby apod.? 

– Může mít své nádoby, ale není to podmínkou. Máme burzu obalů, což jsou námi vymyté sklenice, které jsou zdarma k dispozici zákazníkům. Pak máme i papírové a látkové pytlíčky k zakoupení a v neposlední řadě nějaké patentní sklenice. Nejvíce je ale využívána burza obalů. My sami ji často využíváme. 

To taky oceňuji. I když si nosím své obaly, stane se občas, že chci něco navíc a už není kam sypat… 

Jaké máte plány do budoucna? Bude Vaše prodejna nabízet víceméně to, co teď? Pokud vím, chcete svoje aktivity rozšiřovat. Prozradím nejžhavější novinku v tuto chvíli, že jste se zapojili jako členové i odběrné místo pro pražskou KPZ 13. 🙂 

 

Bezobalový obchod Neobaleno Novinky 

 

– Aktuálně máme skoro 400 položek a do budoucna chceme určitě dále rozšiřovat. Prostor pro to máme dostačující. V tuto chvíli se ale zaměřujeme na marketing obchodu. Zároveň paralelně s vedením obchodu bychom rádi obecně přiblížili koncept minimalizace odpadu lidem, proto máme v plánu přednášky o „zero waste“ na 25.3. a 8.4.2019 (více informací k přednáškám je na našich facebookových stránkách). 

Já si přihřeju polívčičku a uvedu, že jde o položky, se kterými můžete vařit a péct i se zdravotními potížemi, jako je celiakie, potíže s trávením… Takže např. bez lepku, nebo úplně bez mouky, bez mléka… Na konci rozhovoru pro vás máme tipy na jídla, která si můžete takhle připravit.

 

Do mailu si nechte poslat i recepty na ukázku z e-booku Pohodové trávení. >>>

 

 

 

Recepty zdarma z e-booku Pohodové trávení

 

 Ještě mi prozraďte, jak nakupujete vy? Nakupujete jen bez obalu, nebo kupujete něco i v běžných obchodech?

– My chodíme nakupovat do Kauflaundu 😀 Ne, to byl vtip. Co už máme v obchodě, nakupujeme u nás v Neobaleno, takže drogerii a kosmetiku už jen tam. Doma máme nějaké zbytky z minulosti, tak to ještě samozřejmě spotřebujeme. Jinde nakupujeme snad jen toaletní papír a pár hygienických potřeb. Potraviny, kromě zeleniny, ovoce a masa, kupujeme v drtivé většině u nás. 

Zeleninu, ovoce ani maso nemáme problém nakupovat jinde naprosto bezobalově do vlastních nádob, tašek či přímo do nosníku kočárku. Konvenčně nakupujeme hořčici a kečup ve skle, někdy přesnídávky ve skle, Nutrilon a kozí mléko kvůli alergii na kravské, ale za pár dní už budeme mít kozí mléko i u nás. 

Naše domácnost ale rozhodně není bezodpadová, i když se dál snažíme odpad zmenšit, aktuálně třeba řešíme kompostování. Ale rozhodně můžeme říct, že odpadu je skutečně zlomek toho, co jsme produkovali před tím a nemáme pocit, že bychom se nějak výrazně omezili v činnostech. Jen se nám občas doma hromadí sklenice, díky bohu za myčku! 🙂 

Tak to máme podobně – s tím množstvím odpadu a rozmnožujícími se skleničkami… 🙂 Děkuji moc za rozhovor!

– Moc děkujeme.

 

Bezobalový obchod Neobaleno mýdla

 

Jak nakupovat v bezobalovém obchodě?  

 

Pokud kupujete mýdlo apod. záležitosti na kus, je to jasné. Pokud ne, tak: 

  1. si připravte nebo vyberte v burze obalů (bývají v bezobalových obchodech k dispozici) kompletní obal (tedy i s víčkem)
  2. položte na váhu, na kterou narazíte hned za dveřmi
  3. zvažte, opatřete nádobu nebo nádoby etiketou z váhy a naplňte kýženým obsahem
  4. u pokladny vyložíte a bude vám naváženo zboží minus váha obalů… (v některých obchodech si vážíte i obsah)

 

Bezobalový obchod Neobaleno váha 

A nakonec nezapomeňme: jakou tašku s sebou vzít nejen na bezobalový nákup? A proč s vámi má jít PES? 

 

Pokud hledáte nejekologičtější tašku, podívejte se na výsledky studie, kterou u nás provedli vědci z VŠCHT. 

 „Studie se zaměřila na šest druhů tašek: z lehkého plastu (HDPE), z pevného plastu (LDPE), papírovou tašku s páskovým uchem, textilní polyesterovou tašku (PES/PET) a dvě varianty textilní tašky, tedy z obyčejné a také z organické bavlny. Vítězem se stala polyesterová taška, která se podle stanovených pravidel testu používala jeden rok. Je logické, že jednorázové tašky dopadly hůře než ty, které se používají opakovaně. Nicméně ani opakované používání jednorázových tašek zásadně situaci nemění.

Aby se jejich dopady na životní prostředí vyrovnaly těm, které zanechává vítězná PES taška, musela by se papírová taška použít nejméně pětkrát, stejně tak i taška z pevného plastu, a taška z lehkého plastu dokonce dvacetkrát a více. Zkoumání životního cyklu překvapivě ukázalo, že bavlněná taška má vyšší environmentální dopady než taška polyesterová a to i v případě, že je vyrobena z organické bavlny,“ potvrzuje ve studii doc. Ing. Vladimír Kočí z Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT. Hlavním důvodem jsou škody, které vznikají ve fázi pěstování bavlny a podepisují se na emisích do ovzduší, vyšší spotřebě vody, přeměně krajiny nebo vlivu na ozónovou vrstvu. 

Stejně tak by se papírová taška vyrovnala dopadům PES tašky až ve chvíli, kdy by papírová vlákna z této tašky prošla sedmi cykly recyklace, což je zřejmě technologicky nemožné. U jednorázových tašek z lehkého i pevného plastu, ale také z papíru, studie ukázala, že mají horší dopad na životní prostředí než bavlněné tašky. A to bez ohledu na to, zda jejich životní cyklus skončil na skládce nebo v rámci energetického využití.“ 

Osobně používám polyesterovou tašku na nákup už dávno, tu, co mám teď, už asi 2 roky. Ale i papírové tašky, které mám, používám dlouhodobě. Vydrží hodně, i nálož zeleniny z KPZ! 

 

Nakupte si bez obalu a nachystejte si domácí slané i sladké dobroty  

 

Ořechovo-ovesné koláčky

 

Ovesné koláčky s meruňkovými povidlySuroviny:

  • 1/2 šálku para ořechů
  • 1/2 šálku bezlepkových ovesných vloček
  • 1/2 šálku mandlové mouky
  • 3/4 šálku hrozinkové hmoty
  • 2 lžíce předem namočených lněných semínek
  • špetka himalájské soli
  • domácí švestková povidla na náplň

Postup:

  1. Přes noc dejte namáčet ořechy. Pak z nich slijte vodu, opláchněte je, nechte okapat a nejlépe ořechy i krátce nasucho opražte. Zvlášť dejte namáčet 2 lžíce lněných semínek ve 4 lžících vody.
  2. Asi hodinu předem dejte namáčet hrozinky. Pak z nich slijte vodu, opláchněte je a nechte okapat.
  3. Hrozinky rozmixujte najemno. Pokud je potřeba, přilijte trochu vody.
  4. Pak nahrubo rozmixujte pekanové ořechy a oves. Dejte do mísy a přimíchejte mouku, hrozinkovou hmotu a sůl.
  5. Dobře promíchejte.
  6. Vypracujte z těsta koule a dejte je na pečící papír asi 5 cm od sebe.
  7. Do středu každé koule vytvořte prstem důlek, do kterého dáte lžičku povidel.
  8. Dejte péct do trouby vyhřáté na 170 ° C.
  9. Pečte koláčky dozlatova, 15-20 minut.

 

Placičky z červených fazolí

 

Suroviny:

  • 2 lžíce lněných semínek namočených  ve 4 lžících vody
  • 120 g rozmixovaných uvařených fazolí
  • 50g mandlové mouky
  • 50g sekaných vlašských ořechů předem namočených
  • 10g předem namočených slunečnicových (nebo jiných menších) semínek
  • ¾ lžičky jedlé sody
  • sůl a koření (doporučuji kurkumu, drcený kmín, nejlépe římský, špetku černého pepře a chilli)

 Postup:

  1. Přes noc dejte namáčet fazole, semínka a ořechy.
  2. Poté slijte vodu z fazolí a dejte je vařit v nové vodě. Vařte do změknutí alespoň hodinu (klidně ale až 2).
  3. Po uvaření nechte fazole trochu vychladnout a přidejte mandlovou mouku a opláchnuté a okapané ořechy a semínka.
  4. Nakonec přimíchejte sodu a dochuťte solí a kořením.
  5. Všechno dohromady rozmixujte.
  6. Plech vyložte pečicím papírem a z těsta, které vám vzniklo, tvořte placičky.
  7. Pečte ve středně vyhřáté troubě do ztuhnutí.

 

Pokud jste si o ně neřekli, tak je nedostanete! 🙂

 

Pro inspiraci na vaření a pečení bez mléka, přidaného cukru a většinou i bez lepku z e-booku Pohodové trávení si pojďte sem. >>>

 

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni