Původně jsem plánovala, že napíšu článek věnovaný výrobě domácích pochutin na oslavu, kvůli níž jsem zavítala po roce ke svým příbuzným. Pobyt u nich mě ale inspiroval k tomu, abych si posvítila na naše „odpadové“ návyky. 

Uf, mé EKO srdce málem potřebovalo na EKG 🙂

Plast končil ve směsném odpadu, bioodpad taktéž… Já jsem zvyklá, že se v domácnosti recykluje co se dá, plasty např. se třídí, bioodpad se dopraví na kompost, když jsem na venkově. Beze zbytku tak činím alespoň u nás na jurtě.

WP_20160424_19_17_43_Pro (1)

Ovšem na druhou stranu, domácí zvířectvo zkonzumuje, co se dá, bohužel i zkažené potraviny. Další uf! 🙂

Jak to máte s odpadem vy?

Myslíte si, že bez odpadu dnes není možné provozovat domácnost? Já jsem si donedávna myslela, že odpad nutný je, a já přece recykluji, tak co. A ejhle, je tomu pár týdnu, co dokonce i Čechům naživo jedna paní z Ameriky ukázala, že nutné to není. I když úplně ne:

Za minulý rok vyprodukovala její čtyřčlenná rodina celou (malou) zavařovačku odpadu 🙂

Dotyčná paní je jinak údajně normální, vypadá normálně, chová se normálně… 🙂

Jmenuje se Bea Johnson a její projekt Zero Waste Home nabízí každému inspiraci pro omezení vyprodukovaného odpadu. Podívejme se na to konkrétně.

Jak redukovat váhu, tedy ne vaši, ale vašeho odpadu 🙂

  • Nakupovat chytře, a to obsah, ne odpad=obal. Noste si na nákup své obaly, tašky. Igelitové pytlíky nechte v obchodech, co jen to jde, JDE TO do značné míry 🙂 I u nás už dokonce vznikají prodejny jako Bez obalu
  • Nakupovat oblečení v second handech. To zná každý. Já si nákup v sekáči vyloženě užívám. Mnoho oblíbených kousků mám právě odtamtud a sklízím s nimi obdiv svého okolí. 🙂
  • Nevyhazovat věci, které nepotřebujete. Potřebuje je někdo jiný. Darujte je známým i neznámým lidem. Znáte např. projekt Vše za odvoz? Zdarma si na webu vložíte inzerát, nabídnete nepotřebnou věc a pak jen předáte zájemci bez dalších starostí, např. „kam s ním“nebo bez výpravy do sběrného dvora apod.
  • Staré oblečení házet do kontejnerů na šatstvo: doputují k těm, kdo si nemohou dovolit koupit si nové, nebo vůbec si nějaké koupit. Bea Johnson začala svůj život bez odpadu mj. tím, že se zbavila (ale ne vyhodila!) všeho, co opravdu nepotřebuje. Pokud řešíte problém s tím, jak probrat šatník, mám pro vás tip. Podívejte se na článek Julie Rawding, Debordelizace šatníku
  • Bioodpad z domácnosti využijte pro kosmetické účely – zbytky okurkového salátu, slupky… použijte na pleťovou vodu (přelijte převařenou vodou, před použitím přeceďte, ideálně do půl dne spotřebujte). Z kávové sedliny si udělejte peeling (můžete přidat med). Zbytky dětských ovocných přesnídávek můžete použít na pleťovou masku atd. 
  • O tom, že slupky od citrusů lze využít na výrobu domácího univerzálního čističe, jsem psala v minulém článku.
  • Vadnoucí květy můžete naložit do kvalitního oleje, dát za okno na slunce a po 3 týdnech zcedit. Získáte parádní výživný přípravek pro péči o obličej i celé tělo.
  • Musí-li „bioodpad“ někam odpadnout, může to být na kompost (na zahradě je to nasnadě, ale i ve městech se objevují kompostovací kontejnery), nebo do domácího vermikompostéru, kam ho dáváme u nás doma.

WP_20160524_11_16_00_Pro

Tyto tipy poslouží nejen našemu společnému životnímu prostředí, to je od nás (zdánlivě) příliš daleko, ale hlavně tomu našemu osobnímu, domácím.

Přemýšlejte o tom: místo drahých a „MRTVÝCH“ kosmetických přípravků, často plných syntetických, podezřelých látek, můžete získat snadno a levně zdravou a „ŽIVOU“ kosmetiku, někdy dokonce i z toho, co byste jinak vyhodili a znovu nevyužili!

Možností, co udělat s (NÁM) nepotřebným, je mnoho i u nás. Mnoho je i výmluv, proč to nejde, a to určitě nejen u NÁS. 🙂

A ještě budu provokovat. Opravdu potřebujete všechno, co si kupujete? Já vím, že v mém případě tomu tak vždy není. Jak jste na tom vy? Taky se přiznáte? 🙂

Tak co, máte výmluvu, proč to NEJDE nebo JDETE do toho a potíže budete řešit až na cestě k vašemu cíli?

Méně je někdy více 🙂

Přeji vám mnoho zdaru a málo odpadu

Líbily se vám moje tipy? Chcete další?

E-book zdarma Bio-krásná v 5 krocích

Jak rozkvést do krásy i bez toxické chemie i zbytečného odpadu, vám poradím v e-booku ZDARMA „Bio-krásná v 5 krocích“.

TUDY  se k němu dostanete. >>>