Taky máte rádi sladké? Ale máme nový rok a vy zase potřebujete napravovat škody po svátcích? Ať už v oblasti trávení nebo v podobě kil navíc? Zase chcete dát svoje trávení do pořádku? Fajn. Ale jak to konečně zvládnout, když je to pořád dokola? Jak konečně docílit dobrého pocitu v břiše, abyste se cítili dobře mezi lidmi, nebáli se vyrazit do společnosti? Chcete to, ale myslíte si, že to nezvládnete? Nevíte, jak na to? Možná už ale tušíte nebo víte, že musíte změnit své návyky, v prvé řadě ty stravovací, ale bojíte se, že vám pak nebude chutnat a pořád tápete, co a jak vařit. Možná se vám zdá složité vaření plánovat. Vaření a jeho plánování je pro vás zdlouhavé a raději si rychle strčíte do pusy něco „nezdravého“, plného bílé mouky a cukru, i když víte, že se po tom necítíte dobře, máte nadýmání, přibíráte na váze. Týká se vás něco z těchto témat? Pak se vrhněte na článek. Ukážu vám v něm způsob, jak to udělat, abyste se po jídle cítili zase dobře a lehce. I ve svém těle, které teď třeba nemá optimální váhu. Nebojte, bude to stručné a hlavně praktické, ať víte, co máte dělat pro dobrý pocit po jídle, které si zase začnete naplno vychutnávat. A dokonce i to sladké, které si můžete s klidným svědomím užívat pravidelně. Fakt? Ano, pojďme na to.

Co vás v článku čeká?

  1. Důvody, proč se vám teď nedaří dobře.
  2. Co udělat, aby to vašemu trávení i tělesné váze prospělo, vám se ulevilo a cítili jste se dobře.
  3. Recepty pro dobrý pocit v břiše – nejen pro začátek nového roku.

 

1.Proč se vám nedaří dobře?

Důvodů, proč se vašemu trávení daří špatně, může být více (hlavně ty psychické, ale to by bylo na úplně jiný článek). Tady se zaměříme jen na některé důvody.

Co děláme často špatně pro své tělo, je, že prostě nedobře jíme. A hodně nedobrého do sebe dostáváme se sacharidy, tedy těmi, které nám neprospívají a je jich v naší stravě příliš mnoho. Jedno téma by tu bylo sladidla, jaká používáte. Jiné, jaký druh sacharidů ve vaší stravě převládá. Další, co může vést k potížím s trávením, může být nesprávný postup přípravy jídla.

Za vším hledej cukr(y)?

Kdybych to přehnala, řekla bych to takhle. Většinou máme ve stravě moc cukrů (sacharidů). A to hlavně těch jednoduchých, rychlých. Bílého cukru a mouky, které nás zasytí a také psychicky uspokojí jen chvilku a brzy nás zase honí mlsná nebo hlad. A našemu trávení nemusí pomoct ani to, že jde o bezlepkovou mouku. Prostě s tolika sacharidy si naše trávení neporadí, je jimi přetížené, dobře to znám. To nemá ráda naše slezina a ta celému trávení spolu s žaludkem vládne. Ani vyhýbání sladkému nemusí přinést kýžené plody úspěchu – úlevě v trávení nebo zhubnutí. Proč? – Protože cukr a další snad ještě horší sladidla najdeme i ve slaných výrobcích. Speciální téma je pak mléčný cukr. O tom dále nebo v článku tady.

Nerozumíte složení sladkých výrobků a chcete vybírat jen ty zdravé: bez nezdravých sladidel a zbytečné chemie? Podle e-booku Bio a zdravé sladkosti pod lupou zjistíte, kterým sladidlům se vyhnout a jak neutrácet za drahé, a přitom o nic zdravější sladkosti, i když mají značku bio nebo se prodávají v prodejně zdravé výživy. Už se nenecháte napálit. Je to ZDARMA.

ebook zdarma Bio a zdravé sladkosti pod lupou

Připravujete správně obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka?

Jak to myslím? Copak je nemůžeme jíst jen tak? Vzít si oříšky a semínka a šup s nimi do pusy? Vždyť se všude dneska píše, že máme jíst ořechy a semínky denně! No jo, ale ne vždycky se dozvíte, že pokud je správně nepřipravíte, neodstraníte antinutriční látky, které brání vstřebávání živin. Jak teda na ně, aby nám posloužily, a ne uškodily? Čtěte dále.

Nebo vločky? Sypete si je rovnou do jogurtu nebo mléka? Pak ouvej, obiloviny, podobně jako ta semena a také luštěniny je třeba tepelně upravit. A vločky prošly jen minimální úpravou a je třeba je před konzumací tepelně upravit, abychom je dobře strávili.

2.Řešení vašeho trápení na váze a po jídle

Vyřeší to používání celozrnné mouky nebo hnědého cukru?

Ne. Jde pořád o mouku a cukr, které mají poměrně vysoký glykemický index. Ten ukazuje, jak rychle a jak moc se pohne po požití potraviny hladina krevního cukru a jak se zase vrátí na původní úroveň. A za jak dlouho zase budeme mít hlad.

Stejně tak, pokud už u vás trávicí potíže typu nadýmání, plynatosti a pocitu tíhy po jídle trvají dlouho. Pak dejte svému trávení dovolenou od těchto sacharidů. Méně je tu prostě více. Omezte nebo vynechte moučná jídla, přílohy vůbec (jako fakt? – ano, i já jsem to kdysi musela udělat, aby se mi ulevilo a ono se mi opravdu ulevilo). Nebojte, to nemusí být navždy. Je ale dobře sledovat své tělo, jak mu je, když ho nakrmíte pečivem, tím spíš bílým pšeničným, knedlíky, těstovinami a bramborami. Pak to zjistíte zřejmě i vy, že to pro vás není dobré. Zvláště, když pocítíte ten rozdíl, když jíte jinak, tak, abyste se po jídle cítili lehce.

Nebraňte vstřebávání živin a správnému trávení

A semínka, ořechy, luštěniny a obiloviny správně upravujte. Jak na to, najdete v receptech tady níže. Mezi správné postupy patří namáčení, vaření, kvašení atd. Pak tyto potraviny dobře strávíte a navíc z nich dostanete živiny, pro které je konzumujete.

Nejde jen o jednotlivosti, ale celkové řešení pro vás, aby vám bylo lépe

Mám pro vás samozřejmě komplexnější řešení.

Za chronickými zdravotními potížemi stojí totiž asi z poloviny naše návyky (největší problém bývá v hlavě). A špatné návyky je potřeba změnit, pokud chceme změnit to, co nám nevyhovuje. Ajaj, to bude bolet, že?

Já vás podpořím, aby to nebolelo, nebo aspoň ne tolik, ano? Možná vás překvapí, jak to může být snadné změnit své stravovací návyky, když máte po ruce dost tipů, jak na to, abyste si zlepšili trávení. Bráníme se změnám, co to jde, to je přirozený obranný mechanismus. Ale buďme vědomí a ptejme se, kdy je změna nutná a kdy ne. A pokud vám teď, nebo možná už dlouho není dobře, nejste se sebou spokojení, tak čas na změnu je, pokud už s tím chcete skoncovat. S tím hekáním po jídle i na váze. Jak si chystat jídlo chutně, zdravě, snadno a pro dobrý pocit i po něm, zjistíte v e-booku Pohodové trávení s tipy a recepty pro dobré trávení nejen při střevním zánětu.

E-book Pohodové trávení

Chci abyste si z článku odnesli pocit, že to zvládnete i vy. Jak jsem řekla, příčin potíží s trávením je sice mnoho, ale změna strava často pomůže a někdy k jejich vyřešení stačí. Recepty, které najdete níže, jsou prosté mouky, cukru a také mléka, které by samo o sobě bylo tématem na článek, který najdete tady. Na přípravu budete potřebovat ořechy a já vám doporučuji vybírat opravdu jen ty kvalitní. Vyhnete se starým, žluklým ořechům, které ve vašem trávení nadělají jen další paseku.

 

3.Recepty pro dobré trávení

Perníkový koláč

Perník bez mouky, cukru a mléka

Potřebujete:

  • 1 dcl předem namočených ořechů (dle volby, třeba podle toho, co doma najdete jako já: použila jsem směs lískových ořechů, mandlí, makadamových ořechů a arašídů)
  • 1 hrst lískových oříšků
  • 1 dcl datlí
  • Kakao/ karob – dle chuti a hustoty
  • 1 lžičku perníkového koření a skořice

Postup:

  1. Dejte předem namáčet ořechy (přes noc – ale ne ty lískové, ty dejte vedle) a sušené datle (1-2 hod v horké vodě).
  2. Rozmixujte nahrubo lískové ořechy. Rozdělte je na 2 části, větší dáte do těsta, menší použijete na posyp.
  3. Slijte vodu z namočených ořechů a datlí, datle vymačkejte a dohromady rozmixujte.
  4. Přidejte koření a kakao/ karob. Ještě jednou pomixujte.
  5. Přimíchejte větší díl lískových oříšků.
  6. Vymažte malou zapékací misku (já používám skleněnou dózu z Ikey – čtvercovou nebo obdélníkovou). Roztopte troubu na 110-115°C.
  7. Těsto dejte do misky, posypte ho zbytkem lískových oříšků.
  8. Dejte péct asi na 45 min. Průběžně kontrolujte špejlí, ať se těsto příliš nevysuší. Případně vyndejte misku z trouby dříve.

Vanilkové sušenky

Vanilkové sušenky bez cukru, mouky a mléka

Potřebujete:

  • 1 dcl datlí
  • ½ hrsti hrozinek
  • 2 dcl ovesných vloček (pokud to potřebujete, tak bezlepkových)
  • 1 dcl ořechů – lískových nebo mandlí, nejlépe ale jejich směs v poměru 1:1
  • koření: špetku vanilky a skořice

Postup:

  1. Dejte předem namáčet ořechy (nejlépe přes noc). Sušené datle namáčejte 1-2 hod předem v horké vodě.
  2. Pak vše slijte a nechte okapat.
  3. Dohromady rozmixujte nejdřív datle, ovesné vločky a koření.
  4. Přidejte ořechy a jen nahrubo rozmixujte.
  5. Přimíchejte hrozinky.
  6. Roztopte troubu na 110-115°C. Mezitím ze vzniklého těsta tvořte kuličky nebo hromádky, jak to půjde v závislosti na konzistenci. Pokud by těsto byl příliš řídké, přisypejte vločky. Dávejte na plech a tvořte vidličkou placičky. Můžete také použít kulaté vykrajovátko na cukroví a do něj těsto namačkávat. Tloušťka by měla být O,5 – 1cm.
  7. Dejte péct a po 30 min zkontrolujte. Sušenky můžete nechat vláčné (jak to dělám já) nebo je nechat péct i déle, pak se vám více vysuší. Déle než 45 min je ale nepečte, byly by už příliš vysušené.

Vanilkové sušenky s kakaem nebo brusinkami

Kakaovo-vanilkové sušenky bez cukru, mouky a mléka

Varianou vanilkových sušenek jsou takovéto s kakaem. Další možností je použít místo hrozinek brusinky nebo klikvu.

 

Nemáte ještě ode mě recepty pro dobré trávení? Z e-booku Pohodové trávení?

Jsou zdarma, nezávazně si je vyzkoušejte a uvidíte, jestli je to pro vás, jestli vám to dělá dobře a vy si můžete celý den užít v pohodě beze strachu o své trávení.

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni