Pamatujte: 

Jaká vajíčka jsou nejlépe a jaká nejhůře stravitelná? Jak si připravit dobře stravitelné Velikonoce? Jak správně vejce připravovat? Kdy jsou pro nás prospěšná? A jak je obarvit přírodně, abyste získali pěkné, syté barvy?  Mysleli jste si, že vajíčka neobarvíte přírodně tak pěkně a sytě jako chemicky? Přesvědčím vás, že je to omyl. Opravdu je to možné. Takhle obarvená vajíčka mohou být moc pěkná a nejen ta z cibule.

1. Něco o vejcích

Vejce jsou nutričně velmi zajímavou potravinouobsahují:

– vysoce kvalitní, tzv. plnohodnotné bílkoviny

– tuky s převahou nenasycených forem včetně prospěšných omega-3

– lecitin, který je důležitý pro buněčné stěny, je podporou pro játra ad. naše orgány

– široké spektrum vitamínů (ve žloutku) – B komplex, E, D3

– minerály

Ale co ten cholesterol?

Obsah cholesterolu ve stravě ve skutečnosti není až tak velkým zdravotním strašákem, jak se dlouhá léta tvrdilo. Důvodem je mj. i obsah lecitinu ve žloutku, který ovlivňuje metabolismus cholesterolu a snižuje tak jeho potenciálně škodlivý dopad. Cholesterol se stává nebezpečným především při nevhodných tepelných úpravách, při kterých oxiduje, což je bohužel pečení. Horší je to také s vaječnou bílkovinou, ta je odpovědná až za 20 % potravinových alergií, je riziková i pro kojence a batolata.

Kdy jsou pro nás vejce přínosem?

Aby pro vás vejce byla přínosem, zkuste se při jejich konzumaci řídit následujícími pravidly:

  1. Jezte 7-10 (slepičích) vajec týdně – to je obecné doporučení pro dospělého člověka (z důvodu jejich používání do různých potravin se to ale obtížně sleduje. Vejce konzumujeme nejen přímým způsobem, ale i ve skryté podobě jako součást cukrovinek, těstovin, majonéz apod.)
  2. Nikdy nejezte syrová vejce kvůli možné mikrobiální nákaze, především salmonelózou.
  3. Jezte vždy co nejčerstvější vejce. Nemocní lidé by neměli jíst vajíčka starší 10 dnů.
  4. Nejstravitelnější úprava vajec je nahniličko. Vajíčka natvrdo jsou obtížně stravitelná.
  5. Co nejvíce se vyhněte pečení, protože při něm vzniká oxidovaný cholesterol, který je daleko nebezpečnější než cholesterol ve vařeném vajíčku.
  6. Co nejvíce se vyhněte kombinaci vajec s jinými bílkovinami, včetně rozšířené kombinace s luštěninami a tukem: vzniká tím obtížně stravitelný pokrm.
  7. Vejce je vhodné skladovat v chladu.
  8. Vejce směřujte ostřejší špičkou dolů, aby bílek zůstal ve středu a nebyl v kontaktu se vzduchovou kapsou na širším konci. V lednici takto vydrží až tři týdny.

Češi a vejce

Česká populace je v oblasti konzumace vajec (počítá se celkový výsledek, ne jenom vejce konzumovaná přímo) silně nad průměrem celé EU (cca o 25 %). Z toho plynou určitá rizika v oblasti zdraví jako například riziko dysfunkcí štítné žlázy nebo přetěžování ledvin a jater (vysokou dusíkovou bilancí).

 

Potřebujete podporu pro své trávení?

Napište si o recepty ZDARMA – pro dobré trávení tady. >>> 

2. Jak vejce obarvit přírodně, abychom se vyhnuli všudypřítomné syntetické chemii?

Která je v podobě azobarviv obsažená i v barvách na vajíčka, kterým se dostanou i pod skořápku? Tady jsem o tom mluvila v pořadu Sama doma v České televizi. Mrkněte na to. 

Ale jak postupovat, aby to s přírodními barvami klaplo?

Nejdřív jaké jsou výhody přírodního barvení? Proč se s tím dělat?

Je to hlavně omezení často pro zdraví nevhodné „chemie“ jak ve vaší stravě, tak i životním prostředí. A pak i dobrý pocit a radost z tvoření něčeho pěkného a přírodního, co nás krásně propojí s tím jarním obdobím a svátky jara.

Že je to plýtvání potravinami?

Není, pokud si ovšem barvivo připravíte zvlášť. Proto nevařte vejce s barvivem, pak je daná potravina na vyhození. Postup jak na to najdete dále

Jak pracovat s přírodními barvivy, abyste pomocí nich dosáhli sytě barevných vajíček?

Velikonoční beránek piškotový kokosový špaldový a přírodně barvená vajíčka

Pamatujte: 

  • Bílá vajíčka jsou pro některá barviva nutná, aby vám nevyšel bledý, šedý apod. chabý výsledek (někomu to nevadí, někdo bude zklamán – viz foto tady výše)
  • Vajíčko před barvením dobře omyjte a odmastěte, stačí namočit malý hadříček do octa nebo ekologického prostředku na nádobí a celé vajíčko očistit. Na odmaštěné vajíčko barva chytne lépe a vyhnete se zbytečným flekům, i když některé na vajíčkách přirozeně jsou a všem se nevyhnete (pozor i na prsty, umyjte si dobře i ruce), vajíčka nechte oschnout.
  • Jak odstranit kód na vajíčku? Kód na vejci snadno smyjete houbičkou namočenou v octu.
  • Dobré je také dát si pozor na to, aby se větší kusy barvicí suroviny přímo nedotýkaly vajec (jak to také udělat, čtěte dále). Na skořápce by mohly vzniknout nevzhledné fleky. Pokud používáme například větší kusy listí nebo zeleniny, je praktické je všechny dohromady s pomocí gázy zabalit do jednoho uzlíčku, který následně vaříme společně s vejci. Na druhou stranu lze experimentovat a různé „fleky“ nechat vytvářet záměrně.
  •  Gáza se nám může hodit i při dekorování vajíček. Pokud při barvení vajec chceme vytvořit pěkné přírodní vzory, můžeme na skořápky vajíček přitisknout lístky nebo kousky trávy a vajíčka obalit gázou. Po obarvení a sejmutí gázy na skořápce zůstanou neobarvená místa ve tvaru zvolených lístků. Lépe je ale funguje silonová punčocha, kterou vejce obalíte a dobře kolem něj upevníte.
  • Potřebujete dost silné barvivo (silnější odstín než chcete mít výslednou barvu na vajíčku), nejlepší návod, který jsem zatím našla, určuje i přesný poměr vody, barviva…, ne vždy je to třeba, dál si povíme, kdy je to opravdu dobré dodržovat

Přírodní barvení velikonočních vajíček

Tip na to, jak to udělat, aby vajíčka během vaření nepraskala

Předem připravená vajíčka – vytažená zavčas z lednice, aby dostala pokojovou teplotu – vajíčka pak při vaření méně praskají

Tip na přípravu chutných a jedlých vajec

Vyhoďte návody, které vám radí vařit vejce 30 min. Maximální délka vaření by měla být 10 min. I tak jsou tato vejce, jak už bylo řečeno, špatně stravitelná. Tak to s nimi moc nepřehánějte. „Při studené metodě barvení, si vejce uvaříte a zchladíte předem – nebudou pak gumová a se zeleným žloutkem.

Vybrat si můžete ze 2 základních způsobů

Přírodní barvení velikonočních vajíček v pořadu Sama doma

Podle toho, jaké barvivo chcete použít

  1. Barvení zastudena

Vejce předem uvařte natvrdo (10 minut) a po uvaření ihned zchladťe v ledové vodě.

Připravte si barvivo. Odměřte si potřebné množství suroviny a vody. Vařte 15 – 30 minut. Poté sceďte a nechte vychladnout. Barvivo dejte do sklenice, přidejte ocet a promíchejte. Opatrně vložte již uvařená a zchlazená vejce natvrdo a nechte nabarvit přes noc v lednici.

Červená řepa, modré zelí

Na barvení řepou a zelím je třeba mít bílá vejce, abyste získali pěknou, sytou barvu.

Modrá, fialová, zelená: z modrého zelí

Barvivo: 500 ml vody, 600 g nakrouhaného červeného zelí a 2 lžíce octa (vznikne hustá směs, ze které získáte malé množství barviva – v užší zavařovačce na 1 vejce, které ale barví dostatečně silně).

Růžová, starorůžová, šedorůžová: z červené řepy

Barvivo: 500 ml vody, 400 g strouhané červené řepy a 2 lžíce octa.

2. Barvení zatepla

Také začněte s přípravou barviva. Vařte 20 – 30 minut a sceďte. Vraťte do hrnce a vařte max. 10 minut. Vejce po uvaření ihned zchlaďte ve studené vodě.

Žlutá cibule a kurkuma jako barviva na vajíčka vedou

Co vznikne? Žlutá z kurkumy, oranžová, červená, hnědá ze slupek ze žluté cibule

U těchto dvou barviv je velkou výhodou, že není třeba úzkostlivě dbát na odměřené množství vody a barviva. Samozřejmě se vyplatí jeho větší množství, čím sytější chcete výslednou barvu mít. Ale u cibulových slupek a kurkumy to klapne prakticky vždy. Nemusíte mít ani bílá vajíčka. U tmavších je ovšem i výsledný odstín tmavší. Pokud po uvaření není barva ještě dost sytá, dobarvěte vejce ve studeném nálevu v lednici (přes noc). Dokonce ani ocet není nutné přidávat (pokud barvíte jen za tepla) a vejce se pěkně obarví. Dobarvení se vyplatí, pokud použijete batikování přírodnimami, jako jsou lístečky a kvítky.

Přírodně barvená velikonoční vajíčka

Jemná zelená: z kopřiv

Pro tu jsou ovšem potřeba bílá vejce. U této jediné barvy se mi daří jen jemný odstín. Pokud chcete získat sytou zelenou barvu, zkuste metodu barvení s pomocí jedlé sody, ale to už samozřejmě není čistě přírodní cesta.

Aby vejce pěkně vypadala

Po obarvení nechte vejce oschnout na savém podkladu tak, aby se vzájemně nedotýkala. A aby barvy na vejcích vypadaly pěkně, vajíčka natřete tukem (olejem, máslem): opatrně hlavně u jemných barev, abyste je z vajíček nesetřeli.

Užijte si Velikonoce barevné, netoxické, ale hlavně radostné!

A pro pohodu po celý rok využijte tipy z e-booku Pohodové trávení. >>>

E-book Pohodové trávení