3 velká proč. Pro každou změnu potřebujeme dobrý a opravdu silný důvod. Takže si řekneme hned, proč se tímhle zabývat a utrácet víc peněz za zdravé potraviny. Protože ony dražší jsou. Už jen proto, že na jejich pěstění se podílí hlavně lidé, a ne především těžká technika a agrochemie, kouzelníci moderního zemědělství. Neustálé krmení se potravinami minimálně se stopami agrochemických látek si vybírá svou daň na našem zdraví i zdraví Planety. Ze znečištěného životního prostředí se toxické látky, které běžně používá konvenční zemědělství, dostávají zpátky k nám až na náš talíř. To jsou jedovaté kapky, které si denně dávkujeme k současnému každodennímu vdechování toxinů ústy, nosem nebo kůží. Chemický koktejl je na světě. Dáte si? Jestli ne, jestli na tom chcete něco změnit, každý tak, jak je v jeho možnostech, pojďte se na to společně podívat trochu podrobněji.

Co vás v článku čeká? 3 velká PROČ, kterými vás chci navnadit ke změně postojů k jídlu i vašemu zdraví:

  1. Proč jíst biopotraviny – jak prospívají nám, když je jíme i Planetě, když podporujeme jejich pěstování.
  2. Proč jíst základní potraviny – jaké výhody mají pro naše zdraví i naši peněženku, jak si z nich připravit zdravé a chutné jídlo.
  3. Proč krmit kvalitně i svoji pokožku – jak využít základní potraviny k jejímu zdravému opečovávání.

Hurá na článek! 

 1. Proč dávat přednost biopotravinám?

Na první pohled se možná nabízí jen jeden velký důvod, a tím je ochrana půdy a vody před zamořením toxickými agrochemickými látkami. Rozhodně! Je tu ale další důvod, který by vás k preferenci biopotravin měl motivovat, pokud to zatím neděláte a nejste žádný nadšený ekolog nebo ekoložka. Je tím vaše výživa.

Přidávám se na stranu těch (u nás jmenovitě třebas MUDr. D. Frej), kdo tvrdí, že potraviny pěstované ekologicky, obsahují více živin. Ani ti, kdo nejsou odpůrci konvenčních zemědělských metod nerozporují, že potraviny z nich pocházející mají živin méně (jako odborník na výživu dr. M. Greger). Jen jim ten rozdíl nepřipadá tak markantní, proto tomu nevěnují pozornost. Měli by nebo ne?

 

Jídlo chudé na živiny, životní prostředí zamořené látkami, narušujícími naši hormonální rovnováhu

Řepka

Moderní zemědělské postupy zničily nutriční hodnoty většiny komerčně pěstovaných potravin, když budu citovat S.Sellmanovou (Doba jedová 4, Hormony). Víte, co zaznělo v americkém senátu už v roce 1936? Uvádí tatáž autorka v téže knize:

„Laboratorní testy prokazují, že dnešní ovoce, zelenina, obiloviny, vejce a dokonce i maso a mléko už nejsou takové, jaké bývaly před několika generacemi… a potraviny už neobsahují určité množství minerálů a nenasytí nás, bez ohledu na to, kolik toho sníme.“ V jakém roce že to zaznělo? 1936! To tak pro zamyšlení. Protože užívání chemických látek v zemědělství a míry průmyslového zpracování od té doby raketově vzrostlo

Míra ochuzení půdy s tím jde ruku v ruce, resp. půda chudá na živiny. Nevracejí se do ní v přirozené podobě. Půda se vyčerpává, pole se nenechají odpočívat a osazovat meziplodinami, aby půda získala zpět své živiny. Půda je mrtvá, výrazně v ní ubylo mikroorganismů i červů, což má své další důsledky (eroze, málo vzduchu a tím malá schopnost zadržet vodu… a kolečko průšvihů se roztáčí).

Míra průmyslového zpracování narostla samozřejmě také. A s ní další ochuzení o nutriční látky obsažené v přirozených potravinách.

A to nechávám stranou duchovní dopad na nás, pokud konzumujeme takto ošetřené a zpracované potraviny. To už by mohlo vypadat hodně ezo, tak tu myšlenku radši nebudu rozvádět. Kdo např. tuší něco o biodynamickém hospodaření, ví…

Ještě jednou tedy, proč tomu tak je? Je tu: 

  • vyčerpaná půda, do které se nedávají, resp. nevracejí přirozené živiny, a ta nám nemůže dát plody, ve kterých živiny budou v dostatečné míře.
  • chemické ošetřování postřiky, obsahujícími pesticidní látky na bázi (resp. napodobujícími aktivitu) estrogenu, které narušují hormonální rovnováhu a způsobují další závažné zdravotní potíže zvířatům i lidem
  • další metody konvenčního  zemědělství (např. používání těžké techniky a minerálních hnojiv)

Co dělat s následky konvenčního hospodaření s půdou?

Eliminujme je. Jak?

Aktivně podporujme ekologické, k životnímu prostředí šetrné zemědělství:

  • kupujme biopotraviny
  • pěstujme své vlastní, chemicky neošetřované potraviny
  • staňme se členem KPZ, tj. Komunitou podporovaného zemědělství (kdo ještě nejste)

 

Kupoval bych biopotraviny, ale jejich cena je příliš vysoká

Jablka

To totiž spousta lidí označuje jako důvod, proč nekupují kvalitní potraviny vůbec. A já tomu úplně rozumím.

Není totiž v našich poměrech běžné vydávat velkou část příjmu na potraviny. A to, že cena organicky pěstovaných plodin a výrobků z nich je vyšší, je fakt. Obvykle. Nemusí to tak ale být vždycky, např. když nakupujete bez obalu, za koření nebo mouku zaplatíte i výrazně méně.

Priorita lidí je i vzhledem k naší kultuře a historii často jinde než v jejich zdraví nebo dokonce zdraví Planety. Ale i s tím se dá něco dělat, aspoň něco málo, tak čtěte dál! Protože to za to stojí:

  • Podřezáváme si totiž pod sebou větev. Způsob hospodaření s půdou, jak ho známe z 20. století, není dlouhodobě udržitelný (mizí hrozivým tempem hmyz, ptáci…).
  • Biopotraviny jsou dnes přitom pro nás jedinou možností, jak se vyhnout většině nezdravé chemie, která se do potravin dostává buď už během samotného pěstování (chovu) nebo během průmyslové úpravy. Pokud tedy hovoříme o potravinách, které si můžete nakoupit v obchodě a necháme stranou domácí potraviny, tzn. pěstované bez použití syntetických hnojiv a postřiků.
  • Opakovaně se ukazuje, že jedině biopotraviny neobsahují toxické látky, jako jsou zbytky pesticidů (v jablkách, většinou i citrusech a pokud se stalo v jednom případě, který jsem zaznamenala, stalo, že ne, je to důvod k odejmutí certifikace a selhal dohled nad producentem – v případě Billa a Tesco citrónů, kde si zřejmě neověřili kvalitu dotčených citrusů a byl by to pro mě důvod v takových obchodech nenakupovat, což také nedělám nejen z tohoto důvodu).

Problémem je také naprosto neprůhledná a realitě neodpovídající cena potravin v běžných obchodech

Která pokřivuje i pohled spotřebitele na hodnotu potravin, u nichž je zvyklý, že jsou dostupné za poměrně nízkou cenu.

Není ale vůbec snadné nebo dokonce možné se dopídit, jakým způsobem se určují ceny potravin v obchodech, zvlášť těch velkých. Přestože lidé často nadávají na jejich vysokou cenu, nikdy v minulosti nebyla tak nízká (zapomeňte na nostalgii po socialismu a nízkých cenách, které opět naprosto neodpovídaly realitě a navíc měla měna jinou hodnotu, byla jiná kupní síla, přičemž základní potřeby byly nedostupné a na banány se stály fronty…).

Pravdou je, že jsou hlavně menší dodavatelé stále tlačeni k prodeji potravin za nevýhodnou cenu, resp. pod cenou. Dokonce si připlatí, pokud chtějí mít své zboží pěkně na očích, na výhodném místě… To není úplně fairtrade, že?

Jiná a ještě vyšší cena než ta, kterou lze přepočítat na peníze

Zažívací potíže

Záleží vám na vašem zdraví? Chcete názor lékaře? Pan doktor Šula mluví jasně a mluví mi z duše:

Intoxikace lidí nezdravým jídlem dnes dosáhla takového stupně, že když upravím stravu, mám zaručen poloviční úspěch. Konkrétně v mikrobiotě tlustého střeva je vždycky třeba udělat korelaci, zčásti je znovu osídlit, protože toxiny, jež se přes střevo v organismu hromadí, jdou zpětně do oběhu a vyvolávají záněty. Zvládnout dietu tlustého střeva znamená vyléčit polovinu autoimunitních chorob.“

Toxiny – střevo – záněty. Jasná přímka, která může i nemusí dojít až k zánětu, ale je to časté a není radno to podceňovat. Už jste asi zaslechli něco o tzv. 2. mozku, který máme v břiše a jak zásadní roli hraje složení naší střevní mikroflóry pro naše zdraví… A vhodnou stravou můžeme ovlivnit to, zda pojedeme do stanice zánět nebo stanice zdraví, poměrně výrazně.

 

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni

Nechť je tvá strava tvým lékem! 

Říkal Hippokratés… A vzhledem k počtu chronických onemocnění lidí, složení stravy moderního člověka i obsahu toxických látek v ní, mnohdy stačí k napravení zdravotních potíží právě změna stravy

Tvrdí to spolu s Hippokratem mj. i tradiční čínská medicína, která dokáže jen změnou stravou vyléčit lehčí zdravotní obtíže. Zatímco starověcí lékaři a léčitelé věděli o významu vhodné stravy pro naše zdraví, dnešní lékaři to často popírají, bagatelizují, ignorují… nebo o tom prostě nevědí.

Zdraví je vysoká cena, kterou platíme všichni bez rozdílu za to, jak nešetrně a macešsky nakládáme dnes s půdou v systému konvenčního zemědělství. Platíme ji všichni, ať už konzumuje jeho levnější a snáz dostupnější produkty nebo si dáváme tu práci a hledáme kvalitnější, ale i dražší a často méně dostupné:

  • Všichni dýcháme jeden vzduch a pijeme jednu vodu.
  • Všichni jsme závislí na jedné půdě…

Co budeme dělat, až si to vše znečistíme a znehodnotíme natolik, že už nebude vůbec bezpečné se z toho sytit?!

 

Planeta v ohni

2. Preferujte základní potraviny

Jsou o totiž nejen zdravější, ale i o dost levnější než ty zpracované. To platí samozřejmě i o biopotravinách.

Je to řešení pro naše zdraví i zdraví životního prostředí, které nám vrací to, co my do něj vkládáme. Naše tělo nám oplácí stejně. Jezme proto zdravé primární, nezpracované potraviny z osvědčených zdrojů, resp. s certifikací bio, pokud nemáte po ruce známého a osvědčeného producenta kvalitních potravin pěstovaných bez použití toxické agrochemie.

Pokud v kuchyni maximálně využijete potenciál základních potravin, získáte tím hodně:

  • větší výživu
  • omezíte podíl „chemie“ ve svém životě
  • kontrolu nad tím, co obsahuje vaše jídlo

Nejde jen o tzv. éčka a s nimi spojenou chemizací našich životů, ale např. i o výši glykemického indexu (resp. nálože), kterou mají zpracované potraviny obecně vyšší. Ten se dává do souvislosti se vznikem pro zdraví škodlivého, neakutního zánětu. Ten zase stojí za vznikem tzv. civilizačních nemocí, jako je na příklad cukrovka.

Omezení aditiv ve stravě má velký význam pro naše zdraví. Mnoho lidí je na syntetické složky v potravinách citlivých. Zvláště u dětí je třeba dát pozor, aby s nimi nepřicházely do styku (už vůbec ne pravidelně). 

Ještě jednou nechám promluvit MUDr. Šulu, který nás obloukem vrátí zpět k ceně potravin:

„V Německu spočítali, že průměrný zákazník supermarketu si v každém košíku odváží asi osmačtyřicet jedů, od barviv přes konzervanty po ochucovače a stabilizátory… Ty jsou však obsaženy v pochutinách, jako jsou uzeniny, cukrovinky a já nevím, co ještě, nikoli v základních potravinách! Takže bych neřekl, že je to sociální otázka. Kolik stojí obyčejný salát, mrkev a jednou za týden kvalitní maso? Také lze jíst méně. Nikdo přece nikomu nebrání, aby namísto sta gramů nekvalitní uzeniny jedl padesát gramů kvalitní šunky. Kdyby strava zestřídměla, chorob by dramaticky ubylo. „

Co dodat, že?

 

Čemu se vyhnout při potížích s trávením, zvlášť při střevním zánětu?

Uzeniny

Pan doktor Šula trefně zmínil důležitost dobrého stavu střeva pro naše zdraví. Co ale dělat, pokud už problémy se střevy a trávením máte, že už se stalo, že ve střevě dokonce máte zánět?

Začít změnou stravy je klíčové, i když ne to jediné, co byste měli ve svém životě změnit. Patří k tomu také změny postojů, práce s myslí, odpuštění. Tomu se věnujeme i v Klubu Pohodové trávení, protože nejen jídlem živ (a zdráv) je člověk! A pokud myslíte, že už zdravě jíte, tak si pro jistotu zjistěte, zda neděláte některé z častých chyb, které dělají ti, kdo chtějí jíst zdravě.

Ne všem totiž vyhovuje např. živá strava, nebo vegetariánství atp. Je potřeba být v souladu se svými potřebami (každý jsme jiný a potřebujeme trochu něco jiného) i přírodními cykly a změnami, na které naše tělo i mysl přirozeně reagují. Pokud toto nerespektujeme, může se klidně stát, že celá naše zdravá strava nebude pro nás mít benefity, které od ní očekáváme. A to v oblasti fyzického i psychického zdraví a životní pohody. Proto je dobré si mj. ujasnit, jestli jste chladný nebo horký tip. Podle toho pak volit potraviny i způsob jejich přípravy. >>>

Opět vhodné řešení je kupovat nejzákladnější potraviny a z nich chystat jídla, která máte co do složení zcela pod kontrolou. Z konkrétních přídatných látek, které se vyskytují v potravinách úplně běžně, omezte nebo vynechejte fosforečnany. Mohou působit dráždivě a přispívat ke zhoršení stavu střev a trávení.

Souvislost s onemocněním střev můžete hledat i ve znečištění vody. To jen tak na okraj…

I mezi biopotravinami dávejte přednost těm základním

Rýže

Doporučuji všemi deseti preferovat biopotraviny nebo ty, které splňují kritéria, jen nemají značku bio. U výrobků to platí ještě víc. Ale musím připomenout, že i mezi biopotravinami (a tzv. zdravými potravinami) se občas najdou i takové, které obsahují potenciálně škodlivá aditiva. Tady zjistíte, o které přídatné látky a výrobky jde.

Vzhledem k chemickému koktejlu, který denně pijeme, je rozhodně vhodnější jíst v zásadě potraviny bez přidaných látek (syntetických, když necháme stranou případy přecitlivělosti na některé přírodní látky přidávané do potravin). Tím podstatně omezíme množství syntetických látek, které nás denně obklopují. Proč si je zbytečně strkat i do pusy?

Když jsem si dělala svůj průzkum tzv. zdravých a biopotravin u největšího dodavatele u nás, šokovalo mě nejvíc asi poměrně časté používání glukózového sirupu v těchto výrobcích. Potraviny, považované za zdravější, za které si uvědomělý konzument rád připlatí, aby dostal větší kvalitu ve víře, že investuje do svého zdraví, najednou vypadaly trochu jinak. Tedy některé.

Obecně a většinou určitě zdravější jsou. Nesmějí se v nich používat ty spousty syntetických aditiv, která běžně najdete v konvenčních výrobcích. Radím ale dobře číst etikety, zjistit si, co jsou přidaná aditiva zač. A ještě jednou, sledovat obsah sladidel! Když si vzpomenu, kolik těchhle výrobků jsem koupila a zbaštila za dob svého vegetariánství, hrůza mě jímá… Ano, jde bohužel často o tak zdravě se tvářící výrobky „nahrazující“ masové produkty.

 

Urob si sám: domácí výroba je levnější a výsledek obvykle kvalitnější

E-book s recepty Mlsání s čistým svědomím

Kupte si základní potraviny a připravte si vlastní zdravé jídlo. A myslím nejen uvařit si oběd, nejlépe větší množství, abyste ušetřili čas a energie a zbylo vám i k večeři. Ale i snídaně, svačiny. A nezapomeňte v chladném období i na teplé večeře (v obdobích tepla to máte ještě jednodušší, tj. bez tepelné úpravy). 

Uvádím stručně nápady na to, jak jednoduše a zdravě jíst a chystat si vlastní jídlo (kromě obvyklého oběda). Uděláte pro své zdraví i peněženku mnoho, když vyměníte hotové, průmyslové potraviny za domácí, vlastnoručně připravené. 

Snídaně může být:

  1. polévka
  2. kaše
  3. to, co zbylo od večeře…

Svačina může být:

  1. přesnídávka z povařeného ovoce (když je teplo z ovoce čerstvého)
  2. sladká – domácí koláč, sušenky…
  3. slaná – obilné, luštěninové… placky
  4. domácí pečivo s domácí pomazánkou nebo domácí šunkou (i tu doma zvládnete).

A co když vás honí mlsná i po večeři a chcete sáhnout po chipsech nebo oříškách?

Žádný problém (tedy z hlediska zásad pro zdravé trávení moc ne), ale svoje vlastní chipsy si dokážete upéct v troubě. Já mám nejraději celerové, řepné nebo batátové chipsy. A oříšky? Pražím je skoro denně a vždycky mám 1-2 malé mističky připravené na stole. Jsou skvělé i bez hromady soli, kterou často dostanete spolu s těmi kupovanými jako jejich levnou součást. Manžel i děti si zobnou, když na ně přijde hlad nebo chuť. A je o rodinné blaho aspoň na chvíli postaráno. Jednu dobu se děti dokonce div neporvaly o to, aby pro sebe urvaly co nejvíc slunečnicových semínek!

 

Začínáte s kuchyňskou tvorbou? Měníte a odlehčujete stravování a potřebujete tipy, co připravit? Nebo jen oceníte inspiraci pro osvěžení jídelníčku? Napište si o recepty, je to zdarma. >>>

 

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni

 

 

3. Víte, že i vaše pokožka jí? Aneb potraviny v koupelně 

Ano, naše pokožka do sebe nasává většinu z toho, co si na ni patláme. A nemá po ruce pomocníky, jako jsou kyseliny nebo enzymy, pomáhající nám s trávením jídla nebo likvidací toxinů. Takže ji nezatěžujme a neotravujme zbytečnými jedy! Máme jich kolem sebe i tak dost.

I tady platí to, že se máme (skrz naši kůži) živit tím nejlepším, co máme k dispozici. Kvalitní kosmetika bez toxických látek se proto nabízí zcela logicky. Ale už slyším námitky některých z vás ohledně její ceny. A jsme zpátky u kvalitních základních potravin, pěstovaných bez použití toxických látek. Ty nám v tom totiž opět mohou podat pomocnou ruku.

Řadu kosmetických prostředků (nebo klidně všechny) si můžete vyrobit bez škodlivé chemie, levně a snadno sami ze základních surovin, často právě z potravin a tím si dát další výživu a péči i zvnějšku. Zatímco o svou (nejen) vnitřní krásu zároveň pečujete tím, co jíte…

Kokosový olej

Jaké základní potraviny, které doma často máte, můžete použít pro péči o vaši krásu?

  1. kokosový olej nebo kakaové máslo pro promazávání pokožky
  2. kávovou sedlinu nebo třtinový cukr pro přípravu domácího peelingu
  3. zbytky od salátu nebo ovoce na pleťovou vodu
  4. kokosový olej pro odstraňování make-upu
  5. kvalitní olej a sůl pro výrobu léčivé zubní pasty

Můžete si vyrobit svůj deodorant nebo balzám na rty atd. Všechno to mám vyzkoušené a je to snadné. Neměnila bych za kupované produkty už jen pro tu svobodu, kterou mám. Nejde jen o svobodu peněženky.

Je zkrátka skvělé vědět:

  • co na sebe mažu (o dětech nemluvě), díky čemuž jsem v klidu ohledně svého zdraví (nebo zdraví svých dětí).
  • že jsem nenaletěla na bio marketing a nekupuji jen předražené kosmetické výrobky, které stejně někdy obsahují škodlivé chemické látky.
  • že když mi po dlouhé době dojde deodorant, je snadné si ho vyrobit, protože základní suroviny mám obvykle doma (nebo si je snadno a vcelku levně dokoupím); navíc ten levný domácí jako jediný funguje.

 

Jak se vám líbí základní potraviny bez „chemie“ teď? Přišli jste jim na chuť nebo už je dávno používáte a hotové nebo konvenční výrobky kupujete jen výjimečně?

Napište to do komentářů.