Někdo jezdí na chatu, někdo na chalupu. My jezdíme na jurtu. A jaké to je? Nádhera, paráda, skvělý!

Jurta vstoupila do života mého a mé rodiny před půl rokem. Od té doby patří nás volný čas a srdce (především) jí a krajině, ve které se nachází.

Jurta patří do mého BIO života naprosto přirozeně. A pokud naše rodina není s to se odstěhovat z města natrvalo a zabydlet se na venkově, děláme to aspoň ve volném čase.

Obývání jurty věnuji a budu věnovat více článků: nejen o tom, jak je prima mít jurtu, ale i o naší nelehké cestě k ní, o překážkách a trampotách, které číhají na jejího obyvatele, o všedních zážitcích a prožitcích.

WP_20160424_19_17_43_Pro (1)

Protože píšu první článek a nejsem si jistá, jak si jurtu představujete, zaměřím se nejdřív na její věcný popis. Lidé v mém okolí často nevědí, jak taková jurta vypadá. V našem případě se jedná celoročně obyvatelný mongolský typ jurty.

Jurta je stan kruhového půdorysu. Existuje několik druhů jurt dle tvaru, techniky stavby a dalších specifik, které mají v té které zemi.

Kruhový půdorys jurty pro mě představuje prožitek sám o sobě, možná zvlášť pro to, že jsem žena, která je svým založením cyklická. Působí harmonicky, uzavřeně a zároveň nekonečně. A já, přestože jsem věděla, jak bude jurta vypadat, jsem byla nadšením bez sebe, když byla složená.

Je to nádherný prostor, který má v průměru jen 6 metrů, ale působí díky svému tvaru poměrně velký.

Přála jsem si, aby jurta splňovala mé BIO požadavky

Proto jsem volila přírodní materiály (ony se také většinou nabízely) – dřevo, ovčí vlnu, konopnou izolaci, skleněná okna … Ani u takovýchto přírodních  staveb to totiž není samozřejmostí a pouze jedna z dílen, které jsme oslovili, byla schopná plně vyhovět těmto požadavkům. Byla ovšem také nejdražší…

Co se týče materiálů, na stavbu jurty byly použity následující:

  • Konstrukce jurty je z modřínového dřeva, přičemž dřevo by mělo pocházet z našich lesů.
  • K nátěru konstrukce byly použity přírodní, ekologické barvy a oleje.
  • Na střeše jurty leží plátno, resp. impregnovaná plachtovina z kombinované tkaniny (z přírodní bavlny a polyesteru).
  • Stěny jsou zkonstruovány z dřevěných latěk a jsou vyplněny filcovou izolací vyrobenou z ovčí vlny.
  • Podlaha je z borovicového dřeva a je zateplená konopnou izolací.

Rámy oken a dveří jsou dřevěné, výplně skleněné. Obvykle se nabízí okna z PVC fólie, což ale bylo pro mě nepřijatelné. PVC se snažím všemožně vyhnout a okno chci otevřít a zavřít zevnitř a ne vybíhat před jurtu, abych zatáhla roletu…

Korunou jurty je (doslova) otevírací střešní okno

Je to takové naše okno nebo oko do nebe, do vesmíru…

WP_20160424_12_15_28_Pro (1)

Opravdu se podobá oku. Postupně se zužující prostor koruny jurty, až ke špici, vytváří dojem větší výšky, než kterou jurta ve skutečnosti má. A mezi mužskými členy každý večer probíhá živá diskuse o tom, kdo pod střešním oknem bude spát. O místo pod ním je rvačka…

WP_20160423_19_05_10_Pro (1)

Zařízení jurty zatím stále vymýšlíme. O každou novinku, a další radost, se ráda podělím. Tentokrát je to nový, konečně kruhový stůl, který skvěle zapadá do kruhovitého půdorysu jurty.

Bezprostřední okolí jurty je nádherné. Výhled z okna máme na louku, ohradu s ovečkami, les a sem tam nějakou tu srnku.

WP_20160424_17_23_19_Pro (1)

Pár metrů od jurty vzniká převážně zeleninový záhon. Hned u vchodu se na podzim skvěly dvě nádherné chryzantémy. Jestli se budou skvět i v této sezóně, není jisté. Ohlodaly je totiž ovce a nejsem i jistá, že jejich útok ubohé květiny přežijí… Jsem nadšený domácí (balkonový) pěstitel a možnost pěstování na vlastním záhonku je dalším příspěvkem k mé rozšiřující se soběstačnosti.

Zatím ale na okolních loukách rostou trsy narcisů.

WP_20160416_19_25_07_Pro (1)

Tak si užíváme naše úžasné víkendové obydlí, objevujeme krásy kraje a nemůžeme se dočkat každého dalšího pobytu. A co teprve, až přijde léto a pod oknem bude stát terasa. Už vidím ty snídaně před jurtou s výhledem na les… O tom ale někdy příště.

 

Moderní biožena, biomanželka a biomatka. Biostylem denně žije a předává ho druhým lidem. Její zkušenosti v oblasti zdraví ji dovedly k rozhodnutí vzít život do vlastních rukou a přijmout za něj plnou zodpovědnost, za zdraví a štěstí své i své rodiny. Děti učí jíst “skutečné potraviny” místo výrobků plných náhražek. Inspiruje lidi, aby i v moderní době a při městském stylu života žili bez zbytečné chemie. V článcích a e-boocích radí, jak nezatěžovat organismus a životní prostředí jedy v potravinách a čisticích prostředcích. Svého syna s podezřením na Crohnovu chorobu léčí šetrnými přírodními prostředky. Radí lidem s podobnými potížemi, jakou stravu pro sebe zvolit. Víkendy netráví s rodinou na chatě, ale na jurtě. Je autorkou eBooků "Bio a zdravé sladkosti pod lupou", "5 tipů, jak si jídlo užívat a snadno ho zažívat", "Kuchyň bez zbytečné chemie" a minipříručky "5 jednoduchých triků pro ekologický úklid".