Někdo jezdí na chatu, někdo na chalupu. My jezdíme na jurtu. 

Od té doby, co jurta vpadla do života naší rodiny, patří náš volný čas a srdce hlavně jí a okolnímu kraji. Jurta patří do mého BIO života naprosto přirozeně. A pokud naše rodina zatím není s to se odstěhovat z města natrvalo a zabydlet se na venkově, děláme to aspoň ve volném čase. Obývání jurty věnuji více článků: nejen o tom, jak je prima mít jurtu, jak jsme k ní přišli, ale i o překážkách a trampotách, se kterými musí její obyvatel počítat.

WP_20160424_19_17_43_Pro (1)

 

Tohle je první článek o jurtě, proto se v něm zaměřím nejdřív na věcný popis. Jurty se v našich krajích teprve zabydlují, proto se spolu podíváme na její exteriér i interiér a řekneme si, z čeho se skládá a z jakých materiálů je postavená.

Typ jurty a co to je jurta

 

V našem případě se jedná o celoročně obyvatelný mongolský typ jurty.

Jurta je stan kruhového půdorysu. Existuje několik druhů jurt – podle tvaru, techniky stavby a dalších specifik, která mají v té které zemi původu.

Kruhový půdorys jurty pro mě představuje prožitek sám o sobě, možná zvlášť pro to, že jsem žena, která je svým založením přirozeně cyklická. Působí harmonicky, uzavřeně a zároveň nekonečně. A já, přestože jsem věděla, jak bude jurta vypadat, jsem byla nadšením bez sebe, když byla konečně složená.

Musí se to zažít. Je to nádherný prostor, který má v průměru jen 6 metrů, ale působí díky svému tvaru poměrně velkolepě.

 

 

Přála jsem si, aby jurta splňovala mé bio-eko požadavky. Proto jsem volila přírodní materiály (ony se také většinou nabízely) – dřevo, ovčí vlnu, konopnou izolaci, skleněná okna… Ani u takovýchto přírodních  staveb to totiž není samozřejmostí a jen jedna z dílen, které jsme oslovili, byla schopná vyhovět všem požadavkům. Byla ovšem taky nejdražší.

Na stavbu jurty byly použity následující materiály:

  • Modřínové dřevo – použito na konstrukci jurty, přičemž dřevo by mělo pocházet z našich lesů.
  • K nátěru konstrukce byly použity přírodní, ekologické barvy a oleje.
  • Na střeše jurty leží plátno, resp. impregnovaná plachtovina z kombinované tkaniny (z přírodní bavlny a polyesteru).
  • Stěny jsou zkonstruovány z dřevěných latěk a jsou vyplněny filcovou izolací vyrobenou z ovčí vlny.
  • Podlaha je z borového dřeva a je zateplená konopnou izolací.

Rámy oken a dveří jsou dřevěné, výplně skleněné. Dílny obvykle nabízejí okna z PVC fólie, což pro mě nepřichází v úvahu. PVC se snažím vyhnout a okno chci otevřít a zavřít zevnitř a ne vybíhat před jurtu, abych zatáhla roletu…

 

Korunou jurty je otevírací střešní okno

Je to takové naše okno nebo oko do nebe, do vesmíru. Opravdu se podobá oku. Postupně, ke špici se zužující prostor koruny jurty vytváří dojem větší výšky, než kterou jurta ve skutečnosti má. Mimochodem, ze začátku každý večer probíhala živá diskuse o tom, kdo pod střešním oknem bude spát. 🙂

Zábavnou historkou ze stavby jurty je to, že jsme otevírací okno nechtěli, kvůli jeho vysoké ceně. Ale jurtaři nám ho i tak instalovali (ovšem bez navýšení ceny). 

Uvnitř jurty, kolem jurty

Zařízení jurty je v procesu. Snažíme se ale, aby vzhledem a tvarem zapadalo do kruhovitého půdorysu jurty a bylo co nejvíce z přírodních materiálů…

Jurta

 

Jurtové, i když jen víkendové obydlí poskytuje blízkost přírody, od které nás odděluje jen měkká stěna jurty, vdechujeme vůni ovčí vlny z izolace…

Inspirovali jste se? Líbí se vám jurta? Jdete do toho taky?