Někdo jezdí na chatu, někdo na chalupu. My jezdíme na jurtu. A jaké to je? Nádhera!

Od té doby, co jurta vpadla do života naší rodiny, patří náš volný čas a srdce hlavně jí a okolnímu kraji. Jurta patří do mého BIO života naprosto přirozeně. A pokud naše rodina zatím není s to se odstěhovat z města natrvalo a zabydlet se na venkově, děláme to aspoň ve volném čase. Obývání jurty věnuji více článků: nejen o tom, jak je prima mít jurtu, jak jsme k ní přišli, ale i o překážkách a trampotách, se kterými musí její obyvatel počítat.

WP_20160424_19_17_43_Pro (1)

Tohle je první článek o jurtě, proto se v něm zaměřím nejdřív na věcný popis. Jurty se zatím v našich krajích tolik nezabydlely, proto se spolu podíváme na její zevnějšek i vnějšek a řekneme si, z čeho se skládá a z jakých materiálů je postavená.

Typ jurty a co to je jurta

V našem případě se jedná o celoročně obyvatelný mongolský typ jurty.

Jurta je stan kruhového půdorysu. Existuje několik druhů jurt – podle tvaru, techniky stavby a dalších specifik, která mají v té které zemi původu.

Kruhový půdorys jurty pro mě představuje prožitek sám o sobě, možná zvlášť pro to, že jsem žena, která je svým založením cyklická. Působí harmonicky, uzavřeně a zároveň nekonečně. A já, přestože jsem věděla, jak bude jurta vypadat, jsem byla nadšením bez sebe, když byla konečně složená.

Je to nádherný prostor, který má v průměru jen 6 metrů, ale působí díky svému tvaru poměrně velký.

Přála jsem si, aby jurta splňovala mé bio-eko požadavky. Proto jsem volila přírodní materiály (ony se také většinou nabízely) – dřevo, ovčí vlnu, konopnou izolaci, skleněná okna… Ani u takovýchto přírodních  staveb to totiž není samozřejmostí a jen jedna z dílen, které jsme oslovili, byla schopná vyhovět všem požadavkům. Byla ovšem taky nejdražší.

Co se týče materiálů, na stavbu jurty byly použity následující:

  • Konstrukce jurty je z modřínového dřeva, přičemž dřevo by mělo pocházet z našich lesů.
  • K nátěru konstrukce byly použity přírodní, ekologické barvy a oleje.
  • Na střeše jurty leží plátno, resp. impregnovaná plachtovina z kombinované tkaniny (z přírodní bavlny a polyesteru).
  • Stěny jsou zkonstruovány z dřevěných latěk a jsou vyplněny filcovou izolací vyrobenou z ovčí vlny.
  • Podlaha je z borového dřeva a je zateplená konopnou izolací.

Rámy oken a dveří jsou dřevěné, výplně skleněné. Dílny obvykle nabízejí okna z PVC fólie, což pro mě nepřichází v úvahu. PVC se snažím vyhnout a okno chci otevřít a zavřít zevnitř a ne vybíhat před jurtu, abych zatáhla roletu…

Korunou jurty je otevírací střešní okno

Je to takové naše okno nebo oko do nebe, do vesmíru. Opravdu se podobá oku. Postupně, ke špici se zužující prostor koruny jurty vytváří dojem větší výšky, než kterou jurta ve skutečnosti má. Mimochodem, ze začátku každý večer probíhala živá diskuse o tom, kdo pod střešním oknem bude spát. 🙂

Zábavnou historkou ze stavby jurty je to, že jsme otevírací okno nechtěli, kvůli jeho vysoké ceně. Ale jurtaři nám ho i tak instalovali (ovšem bez navýšení ceny). 

Uvnitř jurty, kolem jurty

Zařízení jurty je v procesu. Snažíme se ale, aby vzhledem a tvarem zapadalo do kruhovitého půdorysu jurty.

My máme štěstí i na bezprostřední okolí jurty. Výhled z okna máme na louku, původně i na ohradu s ovečkami, les a sem tam nějakou tu srnku…

Pár metrů od jurty máme místo pro bio pěstění – zeleninový záhon, bylinky a další rostlinstvo jako jsou jahody nebo okrasné porosty. 

Výhodou toho, že už pod jurtou nemáme ovce (protože je jejich majitel přestěhoval i se starostmi o ně k sousedům), je, že např. příští chryzantémy, dýně a další porost, který jim chutná, třeba déle přežije. 

My si užíváme naše úžasné víkendové jurtové obydlí, blízkost přírody, od které nás odděluje jen měkká stěna jurty, vdechujeme vůni ovčí vlny z izolace… Co vy, inspirovali jste se? Jdete do toho taky?

 

Moderní biožena, biomanželka a biomatka. Biostylem denně žije a předává ho druhým lidem. Její zkušenosti v oblasti zdraví ji dovedly k rozhodnutí vzít život do vlastních rukou a přijmout za něj plnou zodpovědnost, za zdraví a štěstí své i své rodiny. Děti učí jíst “skutečné potraviny” místo výrobků plných náhražek. Inspiruje lidi, aby i v moderní době a při městském stylu života žili bez zbytečné chemie. V článcích a e-boocích radí, jak nezatěžovat organismus a životní prostředí jedy v potravinách a čisticích prostředcích. Svého syna s podezřením na Crohnovu chorobu léčí šetrnými přírodními prostředky. Radí lidem s podobnými potížemi, jakou stravu pro sebe zvolit. Víkendy netráví s rodinou na chatě, ale na jurtě. Je autorkou eBooků „Bio a zdravé sladkosti pod lupou“, „5 tipů, jak si jídlo užívat a snadno ho zažívat“, „Kuchyň bez zbytečné chemie“ a minipříručky „5 jednoduchých triků pro ekologický úklid“.