Heslo, které razí David Macháček, se nejen rýmuje, ale i sedí. Je potřeba s nimi skoncovat. Plastová brčka – symbol zbytečného mrhání zdroji a stejně zbytečného zamořování Planety odpadem. Kdo ještě neviděl želvu s plastovým brčkem zapíchnutým v krku, nechť si obrázek najde! Kdo ještě neznáte Davidův projekt We-straw, pojďte si o něm počíst a doporučte čtení i svým známým! O tom, co to je za projekt, který má v názvu straw, tj. brčko ze slámy, si jdeme s Davidem povídat právě teď!

 

Jak to celé začalo?

 

Brčka aperitiv

Předně moc děkuji Davidovi, že si udělal čas na náš rozhovor. Už proto, že je poměrně vytížený. A jak jsem na něj přišla?

Vyskočila na mě jeho crowdfoundingová kampaň a já jsem se nadchla. Proč? David totiž mluvil nejen o konci plastových brček, ale i o využití už stávajícího odpadu! Pro „výrobu“ ne-plastových brček tedy využívá žitný odpad z polí, který se jinak prostě spálí. Slámová brčka můžete navíc v domácích podmínkách dokonce i vymývat a používat tedy opakovaně! 

Davida jsem tedy podpořila a vybrala si mezi odměnami „drink s Davidem,“ protože jsem si přála se s ním osobně setkat. Stalo se. David v kampani uspěl a já jsem si mohla osobně nejen vyzvednout své slámky , ale i vyslechnout naživo víc o jeho projektu.

Výsledkem je mj. i tento rozhovor, ale i zprostředkování spolupráce mezi We-straw a dalšími firmami, které se rozhodly pro podobnou věc, zodpovědné podnikání,  život bez zbytečného plastu.

    Od nápadu k jeho uskutečnění

    Balík slámy

    Davide, můžete začít tím, že nám povíte, jak Vás napadlo rozjet projekt WE STRAW? Nejste přece žádný ekologický aktivista…

    • Vše začalo v mé oblíbené kavárně, kde jsem si objednal citronádu, která byla plná ledu a nebylo v ní brčko. Vyrazil jsem se osobně zeptat na bar, kam že se podělo. Od mladé číšnice přišla prudká odpověď: „Brčka zabíjí želvy a zvířata v oceánech, nedám Vám ho…” Od tohoto momentu jsem začal přemýšlet, jak to udělat, abychom mohli použít brčko a neměli složitě rozložitelný odpad. Nápad vzešel z té nejprostší dedukce slámka – sláma.

    Když už jste měl tenhle nápad, jaké první kroky jste musel udělat směrem k jeho realizaci?

    • Ihned po vzešlé myšlence jsem začal hledat řešení. Našel jsem na Vysočině skvělou rodinu, která se věnuje žitným výrobkům, společně jsme vymysleli, jak by to mohlo vypadat, co je k tomu potřeba atd. Cena se díky ruční práci vyšplhala k neprodejním cifrám a projekt byl na spadnutí, to ani nemluvím o dalším kontroverzním problému, a to je ten, že v Čechách není překvapivě vhodné žito, a že je ho velmi málo… z řepky se to vytvořit nedá ?. Vzdát se však nápadu jen kvůli tomu, že to v ČR zatím nemáme a neumíme, jsem nechtěl a našel tak produkci v zahraničí. Rozhodl jsem se najít slámu jinde, otestovat v evropských restauracích životaschopnost produktu, a poté pokud bude produkt funkční, rozjet lokální výrobu v ČR ve velkém. Přeci jen pole, sklady a technologie stojí dost peněz.

    Překvapilo mě, když jste vyprávěl, jak přes úspěch Vašeho projektu v crowdfoundingové kampani nemáte zatím vyhráno. Co nejvíce brzdí rozlet projektu do větší šíře?

    • Rozletu jako takovému vesměs nic nebrání. Chtěl jsem tím jen podotknout, že vybrání cílové částky v kampani je pouze slibný začátek, který však neříká nic o budoucnosti dalšího vývoje. Za dalším rozvojem stojí ještě hodně práce, na kterou se těšíme a věříme, že dokážeme nahradit plastová brčka plošně v celé Evropě ? Jako v každém podnikání a začátcích musí člověk více přemýšlet nad cashflow, náklady, zásobami, propagací a podobně.

     

    Máto svá eko-ale

     

    Brčka We straw s makovicí

    Projekt, jinak ekologicky chvalitebný, má momentálně jisté neekologické mouchy. Můžete vysvětlit, proč v této chvíli pochází brčka z Číny?

    • Motivuje nás to, že můžeme něco změnit k lepšímu, že to, co děláme dává smysl. Ano slámky jsou nyní ze zahraničí, nejvyšší kvalita slámy a dodavatelů je v současné době právě z Číny. Mají vyvinutější hospodářství, kvalitnější žito a možnost žní víckrát do roka. Pracujeme na české produkci, je to náš hlavní cíl udržitelnosti. Letos budeme na jihu Čech zasévat nové žito s delšími stébly a tvořit technologické postupy pro lokální tvorbu. S dovozem je to nyní přechodný stav, bez kterého by však myšlenka nahrazení plastů druhotným odpadem z žita vůbec nemohla existovat. Některé kroky nelze udělat během týdne, žito roste celý rok. Nelze to uspěchat, nejsme továrna.

     

    Je o slámová brčka vůbec zájem?

     

    Brčka We straw s drinkem

    Jak se daří šířit brčka? Kdo má o ně největší zájem? 

    • O brčka je velký zájem, a to bez nějaké velké propagace. Píší nám hlavně provozovny, které myslí napřed a chtějí býti vzorem pro ostatní. V roce 2021 bude od EU zákaz používání jednorázových plastů. Podniky a restaurace to budou muset nějak řešit. Ti, co to řeší již nyní, mají určitou výhodu a budou připraveni. Nyní jsme s našimi slámkami ve více než 270 podnicích po ČR a na Slovensku, a stále přibývají.

    Můžou si ekologičtí aktivisté jako já pořídit brčka, i když nemají svou kavárnu? 😉 

    • Samozřejmě. We-Straw brčka seženete na našem e-shopu a na několika dalších e-shopech. Balení 50ks stojí 109Kč. Jakmile se ustálí distribuce v ČR a na Slovensku, posuneme dodávky dále po střední Evropě. Věřím, že ještě tento rok.

     

    A co bude dál?

     

    Co Vás čeká ve Vašem projektu teď? A jaká je Vaše vize do dalších let? Zdáte se být optimistou s odvážnou vizí.

    • Určitě se budu snažit dále pokračovat v udržitelném a smysluplném podnikání. Jakým směrem se však budu vyvíjet nechám na okolnostech a náhodě, která mě provází celý život. Jeden malý sen ale mám. Zvládnout lokální produkci slámek ve velkém množství. Vytvořit funkční koncept produkce. Zařídit, aby si každý stát byl schopen tvořit vlastní We-Straw brčka pro svou zemi. Udělat vlastně takový franchise model se slámkami. Bez vizí a velkých myšlenek člověk nikdy nemůže nic změnit. Změnit brčka ve dvou kavárnách, to nikoho nespasí. Pokud má mít naše konání smysl, je potřeba se nebát a jít do toho po hlavě a to děláme ?

    Určitě! Děkuji moc za rozhovor a přeji Vám a Vašemu projektu mnoho úspěchů. A nám všem, komu záleží na stavu naší Planety, přeji více takových projektů, více lidí, kteří je podpoří. Šiřme to a mluvme o tom! Proč konečně nepodarovat lidi ve svém okolí nějakým tím balíčkem slámek?

     

    Přejme si více zdraví a méně jedů v našem životním prostředí!

     

    O Davidovi Macháčkovi a jeho We-Straw více tady >>>

    David Macháček We-straw