Koupit kvalitní čokoládu nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát. V běžném obchodě narazíte na řadu výrobků, které obsahují kromě základních surovin „dárečky“ navíc, o které nestojíme. Proto se vyplatí číst etikety a k tomu mít po ruce pár jednoduchých tipů, které vám výběr opravdu kvalitní čokolády usnadní. V pozornosti nesmíte polevit ani při nakupování bio čokolád.

Stojí za to si za biopotraviny připlatit, protože ekologické zemědělství a bioprodukty nejsou módní záležitostí pro znuděnou vyšší střední třídu. Pěstování bez toxických pesticidů dokáže zachránit životy a zdraví lidem, živočichům i rostlinám. Organické (ekologické) zemědělství nás uživí a přitom nezatíží Planetu chemikáliemi.

Ovšem dejte si pozor na to, abyste nenalítli a nekupovali sice certifikované bio výrobky, jinak ale jen drahé a navíc nezdravé potraviny. Pojďme si o tom více říct v článku.

Biopotraviny mají smysl

Tedy i bio čokolády. Ekologický způsob pěstování plodin je šancí pro naši půdu a voduDáme-li mu šanci. To se týká i „bio“ pěstování bez certifikace, které provozujeme na našich zahrádkách, když uměle nehnojíme a nestříkáme rostliny. O tom, jaké výhody má ekologické zemědělství oproti konvenčnímu, jsem psala v minulém článku.

V tomto článku zjistíte, jak dopadlo porovnání běžných a bio výrobků (výrobků, které musejí splnit parametry stanovené zákonem o organických potravinách). Vybrala jsem si pro to potravinu, která mnohé oblažuje. A těm, které nechává chladným, upřímně závidím.

Čokoláda, potažmo kakao. Jak správně vybrat čokoládu? Je bio ta nejlepší? A proč si vybírat výrobky z označením Fairtrade? Pojďme na to! Zaměříme se na „chemii“, která se může vyskytnout v potravinách coby aditiva (tzv. éčka) a sladidla.

Ale než se do toho pustíme, upozorňuji, že konzumace sladkostí by měla být omezená a že byste ji měli považovat za vybočení z pravidelného rytmu stravování a svátek, vybočení z všedního dne.

 

 

Zdravý výběr potravin

 

Vždy si vybírejte co nejzákladnější potravinu. Když čokoládu, tak hořkou, jen s obsahem kakaa (kakaové hmoty, másla), cukru (i když je možné koupit i bez jakéhokoli sladidla, ale to skousne asi málokdo… a já), případně oříšků apod. tradičních přírodních přísad.

 

Od kakaa k čokoládě, aneb důvod první

Pokud chcete kvalitní a zdravou čokoládu, musí ta pocházet z kvalitních a zdravých zdrojů a složek. Základem je zdravé kakao, což splňuje kakao v bio kvalitě. Mívá zároveň i certifikaci Fairtrade, zaručující obvykle spolu s ekologickým způsobem pěstování spravedlivé podmínky pro dodavatele a bezpečnost práce v tzv. rozvojových částech světa. Jaké zdravotní až fatální důsledky má na jeho obyvatele konvenční způsob pěstování plodin, které si pak dovážíme k nám, jsem také psala v předchozím článku.

Důvodem pro výběr bio-fairtrade kakaa je jeho původ. Způsob a dopady jeho pěstování, které se diametrálně liší od pěstování konvenčního kakaa:

Fair Trade kakao pro výrobu čokolád se pěstuje v přítmí nižšího patra vlhkého tropického lesa jako součást polo-přirozeného ekosystému. Kakao roste tradičním způsobem, na rozdíl od konvenčně pěstovaných kakaovníků. Ty jsou v monokulturách vystaveny přímému slunci a mají tak vyšší výnosy. Pro svou vysokou náchylnost k chorobám však vyžadují chemické ošetřování, hnojení a vydatné závlahy.“

To je tedy první důvod, proč konzumovat produkty (čokolády) z organického kakaa: vyhnete se potravině nutně chemicky ošetřené.

 

Jak jsou na tom běžné čokolády, aneb důvod druhý

Stejně jako u jiného výrobku platí, že čím dál od primární potraviny, tím víc zásahů do ní může výrobce udělat. Podíváme se teď na složení konvenčních a následně bio čokolád. Z běžných jsem vybrala schválně známé značky.

Konvenční hořké čokolády

1) Nalezená nevhodná (bohužel legální) látka: E 476

Polyglycerolpolyricinoleát (E 476) je emulgátor se skórem škodlivosti 3. V některých testech se ukázalo riziko negativních vedlejších účinků, například střevních potíží nebo alergie.

Obsažené je např. v těchto hořkých čokoládách:

  1. Figaro hořká, 46% kakaa, od Kraft Foods – Mimo obsahuje i rostlinné tuky jiné než kakaové máslo.
  2. Hořká čokoláda, 100g, od Spar Osterr
  3. Orion, Hořká čokoláda, Nestlé Česko
  4. Dark chocolate, výrobce AB „Vilniaus Pergalé“ a další

Poslední čokoláda obsahuje i vanilin. Běžné? Ano, bohužel. Kromě toho, že jeho vůně je mně osobně protivně umělá, se mi na něm nelíbí způsob jeho výroby.

 

Posviťte si se mnou i na další sladkosti! Které jsou opravdu zdravé a které se tak jen jmenují?

Jestli se v tom chcete vyznat, pojďte si TUDY pro e-book ZDARMA >>>

 

 

 

2) Nalezená nevhodná látka – syntetický vanilin (ethylvanilin)

Pravá vanilka nebo pravý extrakt z vanilky je méně aromatický, a mnohem dražší. Dnes se proto průmyslově připravuje ze složky dřevného dehtu pomocí chloroformu a hydroxidu draselného. Nebo fermentací – z odpadního látky vznikající při výrobě celulózy. „Dobrota“, že?

V konvenčních čokoládách je vůbec běžné použití aromatu (přičemž těžko říct, jakého, může to být i ethylvanilin vyrobený z hnědouhelného dehtu.)

Malá odbočka k vanilkovým cukrům:

  • musí obsahovat aromatickou látku vanilin pocházející z pravé vanilky.
  • pokud je výrobek označen jako vanilinový, jsou v něm levnější náhražky – aromata vanilin či častěji ethylvanilin. 

Konvenční mléčné čokolády

 

Dobře dopadly až na blíže neurčené aroma:

  • Milka Mléčná čokoláda z alpského mléka
  • Toblerone Švýcarská mléčná čokoláda s medovo-mandlovým nugátem

Základní čokoláda Milka obsahuje „jen“ to aroma. Z běžných čokolád případně vybírejte tedy ty nejzákladnější. Dále uvidíme, že v „rozšířených“ variantách čokolády stejné značky už toho ze syntetiky najdeme víc.

Nalezené nevhodné látky

  • glukozo-fruktozový sirup – více si o něm přečtěte např. tady
  • E 501 Hydroxid draselný – skóre škodlivosti 2: citlivým osobám může způsobovat podráždění pokožky a záněty kůže na hlavě, na čele a na rukou.
  • E 503 Uhličitan amonný – skóre škodlivosti 2: průmyslově se vyrábí vstřikováním amoniaku do roztoku oxidu uhličitého nebo zahříváním směsi chloridu či síranu amonného a křídy. U vyšších množství může způsobovat potíže jako podráždění.

K tomu opět blíže neurčené aroma.

Tyto látky najdete např. v čokoládách:

  • Milka Oreo – čokoládová tyčinka se sušenkami
  • Orion Studentská pečeť Zlatá edice

Druhý důvod, proč si dát kvalitní bio čokoládu: pravděpodobně se vyhnete výše uvedeným syntetickým přísadám, jejichž působením mezi sebou prakticky nikdo nezkoumá (nemluvě o spolupůsobení s dalšími aditivy a jinými uměle vytvořenými látkami, které denně potkáte po desítkách…)

 

Bio čokolády, aneb důvod třetí

 

U těch je většinou záruka obsahu přírodních složek a ingrediencí vypěstovaných ekologickým způsobem bez použití toxických látek. Většinou mám osobně otestováno, jak chutnají :-).

 

Hořké, tmavé čokolády

  1. Salute Livi Hořká čokoláda BIO 100% kakaa: úplně čokoládová čokoláda. Kdo ale není zvyklý, tomu asi nebude chutnat.
  2. Vivani bio hořká čokoláda bez cukru: tmavá raw veganská, můj favorit co do složení, chuti i ekologie výroby od A do Z (včetně obalů) a sociálního aspektu. Slazení je dostatečně zaručeno pomocí sušených banánových kousků. Ovšem pro milovníky hodně sladké chuti to není to pravé. Je potřeba si zvykat a slazení omezovat postupně.
  3. Lovechock, Raw, 93%: čokoláda s parádním složením (slazena je jen kokosovým cukrem).

Mléčné 

 

Vcelku kvalitní i chutné čokolády jsou od těchto výrobců:

  1. Vivani: Bio Edizione Grande mléčná čokoláda s kokosovým cukrem
  2. Rapunzel: Bio mléčná čokoláda Kokos

Zkoumejte ale složení vždy, i u kvalitních producentů. Mezi jejich jednotlivými výrobky může být podstatný rozdíl v poměru kakaových složek a cukru i druhů cukru, resp. sladidel, které jsou zdravé více nebo méně. Někdy, i když to bývá spíše výjimečně, se mezi čokoládami od stejného výrobce můžou vyskytnout takové, které obsahují i nevhodné ingredience. Proto i u bio sladkostí a obecně biopotravin, které nejsou primární (tedy u výrobků), je potřeba si na složení dávat pozor. Prošla jsem složení opravdu velkého množství bioproduktů a bohužel jsem se nestačila kolikrát divit. Legální, ale za zdravé podle mě označit nelze…

 

Ani bio tedy není 100% zárukou

 

Ani v bio-byznyse si nemůžete být úplně jistí tím, že nebudete podvedeni. To se může týkat ošizeného složení, které neodpovídá názvu výrobku nebo očekávání od něj, jako tomu bylo např. u už zmiňovaných vanilkových cukrů.

Bio čokoládoví hříšníci

 

Zkontrolovala jsem veliké množství bio sladkostí a spíš výjimečně se stalo, že obsahovaly nevhodné složky. Ale stalo se a popravdě, u čokolád bych to zrovna nečekala.

Nalezená nevhodná látka: glukózový sirup

Najdete v čokoládě od značky Naturata – Rýžová s quinoa křupínky BIO.

Nalezené nevhodné látky: pšeničný maltodextrin, E401 alginát sodný (skóre škodlivosti 3)

Najdete v čokoládě od značky Gepa: Čokoláda Bio Fairetta Krokant.

V rámci medové složky obsahuje kromě cukru pšeničný maltodextrin (přičemž jeho původ není prodejcem blíže popsán, bývá ale vyráběn synteticky z kukuřice – levně a bůhvíjakého původu, většina kukuřice je dnes ovšem GMO) a alginát sodný. Ten může při vyšším množství způsobovat trávicí potíže. Je považován za alergen.

 

Pokud chcete mít u sladkostí vždycky maximální jistotu, že neobsahují zbytečné přídatné látky, dělejte si je sami. Pomůžu vám s tím:

TADY máte k ruce 24 vyzkoušených a vesměs originálních receptů na dobroty bez mléka, bez cukru a bez mouky, podle kterých si zdravé sladkosti zvládne připravit každý. >>>

 E-book s recepty Mlsání s čistým svědomím

 

 

Možná si na to všechno řeknete, že, to nic není. Ale uvědomte si, že přídatné syntetické látky mohou dohromady působit chemický koktejl: v téhle potravině je jedno, v jiné druhé, třeba i víc než jedno a spolu nějak působí. Myslíte, že někdo zkoumá jak? Kdepak. Takové výzkumy jsou výjimkou, protože je při tom množství používaných syntetických látek (jen v potravinářství jsou to dlouhé řady) vcelku nemožné prozkoumat jejich vzájemné působení

Proto jsou-li u jednotlivého aditiva zjištěny nějaké negativní účinky, tak se mu vyhněte, pokud to jde!

Takže pokud už se dopujete čokoládou (chápu, občas to dělám taky), což samo o sobě už pro tělo zátěž je, co si budeme povídat (obvykle k tomu do sebe dostanete pořádnou dávku cukru), vybírejte mezi těmi úplně čistými, nejlépe bio. A ochráníte i kus světa, do kterého se třeba nikdy ani nepodíváte. Každopádně ochráníte sebe před zbytečnými aditivy, sladidly a aromaty, které nám výrobci míchají do experimentálního chemického koktejlu, který denně pijeme.