Přivítali jsme v našich luzích a hájích i v našich myslích a srdcích podzim. S ním i chlad, plískanice a vichry. Osobně mám ráda podzim slunný, babí léto, stromy hrající barvami… Podzim podmračený, studený, větrný a deštivý se učím mít ráda s vědomím, že příroda vstupuje pomalinku do závěru svého cyklu, do fáze odpočinku, smrti, a připravuje se tak na svoji jarní obnovu.

 

Únava, nedobrá nálada, nachlazení, virózy 

Znáte to? Co s tím?

Já jsem to tak mívala, a také proto jsem podzim vítala vždycky víc s obavou než jako šanci na spočinutí, které si musíme dopřát proto, abychom byli zdraví a spokojení…  

Snažme se vidět v podzimu období hojnosti a plodnosti, kdy dozrává víno a jiné ovoce a roste ještě dost druhů zeleniny, které nám mohou být významnými pomocníky ve zdraví pro přečkání chladných nevlídných podzimních dní.

 

Tipy na prevenci i léčbu

 

  • Než začnou první mrazy, můžete využít cordyceps sinensis, housenici čínskou. Dokáže posílit imunitu a připravit organismus na zvládání dlouhého chladného období.
  • Ještě dříve vezmu útokem bezinky a navařím šťávu, kterou jako když najdu při nachlazeních nebo jako prevenci při začínajících chladných vlhkých dnech.
  • Jdu na šípky a snáším hrdinně útoky šípkových trnů, neb se těším na šípkové víno, olej, čaj...
  • A nakonec si můžete připravit pro dobrou náladu kvalitní ovocný čaj. Je to skvělý tip, pokud chcete zužitkovat ovocnou úrodu, spadaná jablka, poslední švestičky na větvích nebo ovoce, které by hrozilo zkažením.

Udělejte si  zásoby čaje na chladné období! Zahřeje vás a dodá vám energii. Provoníte svůj domov a naladíte se na blížící se (ano, je to tak!) vánoční atmosféru. U kupovaných čajů není často o co stát, nebo si musíte připlatit, abyste pili opravdu to, co je na obale na tom pěkném obrázku… (to obvykle splňují čaje v biokvalitě, navíc se u nich nemusíte tolik bát reziduí pesticidů a umělých aditiv).

 

Já jsem pečený čaj při větší produkci rozdávala jako malé dárečky v pěkně dekorovaných skleničkách. Takové domácí „biodárky“ mám vůbec nejradši, ráda je připravuji, hledám a vymýšlím… 

Jak ale na zdravé slazení a sladkosti vůbec? Objevíte tady >>>

Stahujte ZDARMA

ebook bio a zdravé sladkosti pod lupou

 

 

 

Jaké ovoce použít?

 

Čerstvé (nebo i mražené) ovoce nejlépe známého, důvěryhodného původu nebo v biokvalitě. To je obzvláště důležité u citrusových plodů. Zvláště, používáte-li citrusovou kůru, zaměřte se na BIO citrusy. U těch konvenčně pěstovaných můžete očekávat nános nebezpečných chemických látek, které nelze z kůry zcela smýt. Leda spolu s tou kůrou odstranit z citrusu a zpracovat jen dužninu.

 

Citrusy se ošetřují pesticidy a fungicidy proti napadení škůdci, resp. plísněmi, v případě fungicidů nejen při pěstování, ale také po sklizni kvůli převozu na dlouhé vzdálenosti a dlouhodobému skladování. Nejpoužívanější fungicidní přípravky obsahují jako účinné látky imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol. Volte tedy BIO a nekonzumujte spolu s ovocem i zbytky pesticidů a dalších látek, které nejen že ohrožují zdraví nějakých vzdálených ekosystémů (se kterými ovšem souvisí zdraví naše), ale hlavně naše vlastní zdraví!

 

V podstatě se ukazuje, že z plodů, které mají více vosku na slupce (např. některá jablka), skoro není možné tyto toxické pesticidy smýt

 

Pečený čaj můžete vyrobit z jednoho druhu ovoce, například z malin nebo zkombinovat dva druhy, jako třeba švestky s hruškami. Pokud chcete mít čaj kyselejší, přidejte rybíz. Pro výrobu toho nejchutnějšího pečeného čaje se dává asi polovina ovoce kyselejší chuti. Pro sytou barvu čaje přidejte bezinky, švestky, ostružiny, černý rybíz nebo aronii. Použít lze takřka všechny druhy ovoce, vyjma banánů. Nezapomeňte na takové plody jako jsou jeřabiny, bezinky, a hlavně šípky, které jsou rekordmany v obsahu vitaminu C!

 

 

Pečený čaj

Pro výrobu  pečeného čaje potřebujeme:

 

  • 2 kg ovoce
  • 1 biocitrón (to je důležité obzvlášť u citrusů)
  • 0,7 – 1,2 kg cukru (podle chuti)
  • Vanilkový cukr (dle volby)
  • Rum – 1 – 2 dcl (dle volby)
  • 1 lžička skořice + 1 celá skořice
  • 8 hřebíčků
  • Mletý badyán

Postup:

 

  • Ovoce omyjeme, očistíme, odpeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Jablka a hrušky bez postřiků nemusíme loupat.
  • Nastrouháme kůru z bio citrónu, dužninu nakrájíme na kousky.
  • Nasypeme do mísy, přidáme koření a důkladně promícháme.
  • Rozprostřeme na hlubší plech a 10 minut pečeme na 200°C.
  • Po 10 minutách přidáme do pekáče cukr, případně 1 dcl rumu. Pečeme ještě asi 20 minut, dokud ovoce nepustí šťávu.
  • Během pečení občas ovoce promícháme.
  • Horkou směs nalijeme do skleniček, nahoru můžeme přidat lžičku rumu. Směs necháme vychladnout a uchováváme v temnu a chladu. 
  • Dnem vzhůru sklenice neobracejte. Ovocná šťáva, která ulpí na víčku může časem zkvasit… Sklenice a víčko jen předem prolijte vroucí vodou.

 

 

Příprava nápoje z pečeného čaje

 

Do hrnku dáme 1-3 lžičky ovocné směsi a zalijeme horkou vodou. Necháme 10 minut louhovat.

 

Varianta bez klasického cukru

 

Platí totéž, co je popsáno výše, jen namísto klasického bílého nebo hnědého cukru můžete přidat palmový cukr. Já jsem v „dietní“ variantě pro syna použila místo cukru med. Ideální je ale med přidat do čaje až před popíjením.

 

U nás už to voní. A co u vás? Přidáte se? ?

 

Dostali jste při čtení článku chuť na sladkosti, ale chcete mlsat bez výčitek? Vykouzlete si doma dobroty bez cukru a mouky. Jak na to? TADY zjistíte, jak na to. >>>

E-book s recepty Mlsání s čistým svědomím