Svátek svaté Lucie značí brzký příchod zimy. Ačkoli pro mě osobně zima začíná s poklesem teploty někam pod 10°C… A právě že už na podzim, když začíná tvrdnout a mrznout půda, když končí téměř veškerá sklizeň, tehdy bychom měli myslet na změnu. Změnu našeho každodenního rytmu i stravování. Mění se rytmy v přírodě, mění se i rytmy naše. 

Teď co ten cukr

wp_20161003_08_48_34_pro1V chladném období má naše tělo sníženou schopnost zpracovávat cukry (obecně, tedy sacharidy) a nezměníme-li jeho přijímané množství, může se to projevit na našem zdraví a celkové kondici. Vycházím ze své osobní zkušenosti podložené ovšem zkušeností mnohem rozsáhlejší – z poznatků bylináře Romana Kindla. Seznámit se s nimi můžete v jeho zajímavých knihách (osobně bohužel již praxi uzavřel). 

Pan Kindl mě naučil sledovat signály a potřeby mého těla, které onemocnělo ekzémem, každodenními bolestmi břicha, dlouhotrvajícím nachlazením. Způsob stravování, které propaguje, zřejmě nadzvedne mnoho výživových poradců a příznivců všelijakých stravovacích směrů. Ale nic naplat, mně fungoval. Ovšem za podpory bylinek, které jsem v několika 2-3 měsíčních cyklech s přestávkami prošla.

 

Dnes je ekzém pryč

Díky bohu už několik let. Také ale trvalo nejméně těch pár měsíců, než se mé tělo a duše uzdravily. Nezapomínejme nikdy, že onemocní-li naše tělo, nemocná je i duše. Věnovat pozornost proto musíme oběma. A tak jsem musela opustit i svůj starý život. Opustit starý způsob stravování rozhodně pomohl, a to výrazně. 

Jak podpořit své tělo hned teď?

Možná to bude vyžadovat (pro někoho) až revoluční změny ve způsobu stravování. Ale ve skutečnosti je to brnkačka a dává to smysl 🙂 

Pokud své tělo zejména v chladné části roku přetěžujeme nadbytkem sacharidů (ten je dost individuální a hranici si musí člověk hlídat sám a respektovat ji), jednou začne protestovat. Moje tělo se čistilo pomocí ekzému, kdy to, co je pro něj moc, tedy toxické, posílalo především na periferii, co nejdál od klíčových vnitřních orgánů (mezi něž patří ledviny, ale také samozřejmě játra). I ta nachlazení a každodenní bolesti břicha, byly způsobeny nadbytkem cukrů a jím způsobenou nerovnováhou v organismu. 

Vím, že můžu očekávat nesouhlasné reakce, stejně jako jsem se s nimi setkávala v období, kdy jsem si ekzém léčila, např. od lékařů, kteří bádali a posílali mě na všeliká vyšetření v bohulibé snaze mě léčit, ale nejen jich. 

Ať si říká, kdo chce, co chce, ekzém zmizel díky léčení bylinkami, dietě a změně v mém životě, která celou kúru zastřešila.

 

wp_20161030_14_14_34_pro1

 

Hlavní zásady od nadbytečných sacharidů odlehčeného „zimního“ jídelníčku

Dopřejte si…

více: 

  • zeleniny, v tomto období se hodí šetrně tepelně upravená
  • masa, vajec, másla (případně jiných vhodných bílkovin a tuků – sýra nebo sóji, o té si něco povíme dále – v případě vegetariánů a veganů)

méně:wp_20161012_11_11_14_pro1

  • přidaných cukrů (ve sladkostech, pečivu, chlebu)
  • ovocného cukru (v průběhu léčby ekzému a potíží s trávením jsem se ovoci vyhýbala a potíže se velmi rychle
    zmírnily)
  • některým škrobům (složitým cukrům obsaženým v obilovinách, a tudíž v pečivu, chlebu, knedlíkách, ale také v bramborách)

neškodných „cukrů“: 

  • ovesných vloček (tepelně upravené jsou dobře stravitelné a nejvýživnější a nejvyváženější obilovinou, kterou máme, omlouvám se stoupencům superpotravin), jsou vhodné i při bezlepkové dietě (i když u nás to bohužel není tak rozšířené; pro jistotu volte ty,co jsou označené jako bezlepkové, pak by neměly být kontaminované lepkem)
  • rýže (dobře stravitelný sacharid, je to vhodná příloha po celý rok), v celozrnné variantě je výživnější než ta bílá, ovšem obsahuje také více arzenu, takže uvažte, čemu dáte přednost

 

Zimní jídelníček:

Vycházím zčásti z doporučení R.Kindla a zčásti ze svých zkušeností.

Snídaně:

  • kdo ho dobře stráví, může si dát chleba, nejlépe domácí, případně kvalitní (což nejsou šumavy apod. chleby přinejmenším slazené cukrem)
  • máslo (my se mu vyhýbáme kvůli střevnímu zánětu, jinak kdo snese, tak doporučuji ghí), vejce (nebo kdo snese mléčné výrobky, tak kvalitní sýr, ne taveňák, šunka, máte-li domácí nebo bio – bez chemie), může být i luštěninová nebo jiná vegetariánská pomazánka, ideálně domácí (pozor na kupované, i tzv. zdravé a bio, nemají vždy úplně zdravé složení), k tomu může být zelenina upravená na páře nebo fermentovaná
  • polévka (teplou verzi snídaně považuji osobně za ideální, v počátcích svého léčení jsem ji svědomitě dodržovala a věřím, že mě v něm hodně podpořila, každopádně dělala mi dobře jak na těle, tak na duši), nebo super výživná ovesná (eventuálně rýžová) kaše naslano (což naopak osobně nemusím, ale jsou lidé, kteří to milují)

 Proč už naopak nedoporučuji rýžové ani jiné druhy „polystyrénů“, čtěte tady.

wp_20161103_12_43_50_pro1

 

Oběd:

 

  • maso (jen kvalitní, ne masové výrobky a polotovary nebo mleté bůhvíjakého původu a složení, u biomasa neuděláte chybu, ale i u biovýrobků z masa kontrolujte složení, nebo si nechte poradit)
  • zelenina (vařená, v páře, fermentovaná) a raději nenadýmavá, pokud vás hodně trápí nadýmání
  • rýže jako příloha (pokud ji potřebujete; může ji nahradit právě zelenina)
  • luštěniny (zkoušejte opatrně a pomalu, pokud vás trápí nadýmání)

 

Svačina:

 

  • ovesná (rýžová) kaše (nejlépe naslano), může být ale např. i s karobem, skořicí (ale nejlépe neslazená, nebo jen s trochou ovoce či maximálně medu)
  • vejce, šunka (už jsme o tom hovořili výše, takže určitě jen bez škodlivých aditiv), pomazánka (podobně jako u snídaně)
  • jogurt nebo jiný fermentovaný mléčný výrobek (kdo ho snese a nepotřebuje se vyhnout zahlenění; my osobně opět kvůli střevnímu zánětu vynecháváme všechny mléčné výrobky)
  • pokud jíte sóju, vybírejte si fermentovanou, např. tempeh a spíš pro zpestření, ne pravidelně
  • trocha ovoce (kdo stráví bez větších problémů ovocný cukr), ideálně hlavně sezónní tuzemské (v zimě už jen skladované: jablka, hrušky nebo sušené ovoce – bez postřiků!), může sloužit jako sladidlo do kaše, nemusíte-li ji naslano

 

večeře (podobně jako oběd):

 

  • maso
  • zelenina
  • rýže (nestačí-li vám zelenina)
  • trocha luštěnin

 

Nevíte, jak si připravit chutné a zdravé jídlo?

Napište si o inspiraci: recepty z e-booku Pohodové trávení. >>>

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni

Nebojte se změny stravování. Vyzkoušejte a pocítíte-li úlevu, jako já před lety, tak gratuluji!

 

Pěkný zbytek podzimu plný zklidnění, rozjímání a pohody!

 

wp_20161029_14_39_05_pro1