Nejzdravější ze všech druhů ovoce. Potenciálně mohou chránit před rakovinou, prodlužovat život, chrání naše játra. Dalo by se také ptát, „Jak nezemřít“ díky bobulovitému ovoci. Dr. Greger o tom dlouze pojednává ve stejnojmenné knize. Tento americký lékař bobule opěvuje na základě mnoha výzkumů, které ukazují na jejich přínosy pro naše zdraví – bez vedlejších účinků. Vybrala jsem jen ty nejtmavší bobule, které dozrávají většinou až v pozdním létě. Zobat ovšem máme i další bobule. Tyto jsou ale asi nejvíce nabité životní silou, kterou věda popisuje pomocí pojmů jako vitaminy, antioxidanty, minerály apod. Pojďme na ně! Níže najdete i audio k článku, pokud raději posloucháte.

Proč byste si článek měli přečíst? 

  1. Zjistíte, jak moc prospěšné jsou bobule pro vaše zdraví, a to nejen vaše trávení.
  2. Vyzvednete si zajímavé bobulové recepty pro své zdraví i potěšení.

 

Jak bobule prospívají našemu zdraví?

Bobule

 

Bobule jsou pro nás tak zdravé mj. z důvodu rostlinných barviv, která obsahují. A rostlinná barviva ukazují na bohatý obsah živin jak u ovoce, tak u zeleniny. O barevné zelenině a jejích blahodárných účincích na naše zdraví i krásu čtěte tady ve starším článku. V případě tmavě zbarvených bobulí jde o antokyan, který dodává borůvkám, ostružinám, arónii a bezinkám, o kterých tu bude řeč, jejich modrou až černou barvu (jiným bobulím zase červenou nebo purpurovou). Největší koncentrace ho je v plodech arónie. 

Přínos bobulí pro naše zdraví spočívá v přítomnosti velkého množství antioxidantů, které působí proti stárnutí nebo rakovině. Bobule jsou podle dr. Gregera po bylinkách a koření třetí, na antioxidanty nejbohatší skupinou potravin. Proč jsou pro nás antioxidanty tak důležité? Zlepšují metabolismus a působí protizánětlivě: 

Kdo to potřebuje vyjádřit v číslech, tak bobule jako takové celkově: 

  • Mají 10 x více antioxidantů než jiné druhy ovoce  (i proti zelenině).
  • Víc než 50 x více antioxidantů než živočišné produkty.

Bobule obsahují hodně vlákniny, která prospívá trávení, podporuje zdravou střevní mikroflóru, zpomaluje trávení a snižuje hladinu krevního cukru. Bobulovité ovoce obsahuje málo fruktózy (ovocného cukru), má tedy nízký glykemický index, to znamená, že nemáme brzy po jídle zase hlad. Dá se říct, že čím jsou plody tmavší, tím více mají antioxidantů a méně cukru. 

Bobule každý den 

Podle dr. Gregera by nějaké bobulovité ovoce mělo být každý den součástí našeho jídelníčku. Kromě bobulí typu borůvky nebo brusinky mezi ně řadí další drobné plody jako hroznové víno nebo třešně. Denně doporučuje půl šálku čerstvých nebo mražených, event. čtvrt šálku sušených plodů. 

A jak je to s vlivem na tělesnou hmotnost? 

Dr. Greger uvádí, že různé studie ukázaly, že konzumace bobulovin nemá vliv na nárůst hladiny cukru v krvi (přeloženo, nemáme brzy po jídle hlad a nehoní nás po něm mlsná), ani hladiny tuků v krvi. Podle něj konzumace bobulovin kompenzuje nárůst hladiny inzulinu v krvi, který vyvolávají potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je např. bílý chléb. 

Obsažená vláknina vytváří v žaludku a tenkém střevě „želatinační efekt“, který uvolňování cukru zpomaluje. Fytonutrienty, ochranné látky obsažené v rostlinách, blokují vstřebávání cukru do krve skrz střevní stěnu. Vědci na základě výzkumu dokonce zjistili, že ani u pacientů s cukrovkou 2. typu konzumace většího množství ovoce vůbec jako takového neměla vliv na hladinu cukru v krvi. 

Jaké bobulovité poklady máme k dispozici u nás?

Borůvky

 

Pokud je využijeme, získáme nejednu výhodu. Ušetříme peněženku i Planetu. A pokud jde o výživovou hodnotu, to čerstvě utržené, na lesním místním keři dozrálé ovoce nenahradí žádná vyšlechtěná borůvka přicestovalá z druhé strany Zeměkoule. Ani ty šlechtěné u nás na zahradě nejsou výživné tak, jako ty lesní. Ovšem lépe ty než žádné. 

Borůvky jsou nej 

Borůvky jsou jedněmi z nejšpičkovějších potravin z hlediska blahodárných účinků na naše zdraví. Proto prostě patří k nutné součásti jídelníčku, když je jejich sezóna. Případně i v průběhu roku, když si nějaké ty borůvky zamrazíme. Jsou tak skvělé, že bývají označovány pojmem superpotravina. Co tento dnes tak populární pojem v případě borůvek obnáší? Jak se dočtete např. v pěkné knížce od Veroniky Hanzlíkové věnované českým superpotravinám, naši předkové věděli, jak cenné borůvky jsou a používali je i jako léčivky. Ovšem pro léčebné účely má význam používat jen divoce rostoucí borůvky. Z hlediska obsahu ochranných látek, jich mohou mít až 1x tolik (jako je tomu v případě obsahu antioxidantů). 

Které užitečné látky dělají z borůvek superpotravinu? 

  1. Barviva: anthokyany: mezi ně patří myrtillin, který borůvkám propůjčuje jejich barvu – snižuje hladinu krevního cukru, aniž by nastala hypoglykémie. Borůvky pomáhají zvyšovat citlivost buněk na inzulín. Upravují hladinu cholesterolu. Mají protizánětlivé účinky v oblasti zažívání a také vylučování a zraku.
  2. Kyselina elagová: polyfenol, rostlinná látka s antioxidační schopností a možnými antikarcinogenními účinky.
  3. Obsah minerálů: draslík, železo, hořčík, vápník, mangan, zinek, měď, chróm
  4. Obsah vitaminů: C, betakaroten (provitamin A), B2, B5, B6
  5. Třísloviny (taniny): látky používané mj. při průjmech, mají adstringentní (stahující) účinky. Taniny stahují svaly a vlásečnice, a zabraňují tak pronikání škodlivin do krve. Jsou užitečné pro zastavení krvácení, zmírnění průjmů. Mohou chránit před vznikem zubních kazů. Vážou toxické látky, působí proti virům i střevním parazitům. Bývají součástí detoxikačních směsí a dokonce se užívají jako protijed při otravách těžkými kovy. Používají se při léčbě onemocnění trávicího traktu. Jen opatrně při jejich zvýšené konzumaci. Taniny totiž snižují výživovou hodnotu jiných látek, zvláště bílkovin. Že máme tříslovin ve stravě příliš, poznáme podle toho, že máme zácpu, bolest žaludku nebo dokonce zvracení.

Jak může borůvka pomoct našemu trávení? 

Tipů pro podporu trávení je hned několik. Využít lze jak plody, tak tradičně i list: 

  • Odvar z listí a plodů pomáhá při zánětech trávicího traktu.
  • Čerstvá šťáva z borůvek pomáhá proti zácpě.
  • Sušené borůvky, tím že v těle pomáhají zadržovat vodu, působí proti průjmu. Pomáhají při dráždivém tračníku a zánětlivých onemocněních střev. Mohou pomoct i při zvracení.

Potřebujete restartovat trávení? První kroky najdete v e-booku zdarma. >>>

 

ebook jídlo a Crohnova choroba

 

Podle tradiční čínské medicíny podporují činnost jater a žlučníku a doplňují čchi krve. Čerstvé jsou svou termickou povahou osvěžující. 

Borůvky jsou výborné a trhat si je v lese přímo do pusy patří k největším požitkům léta, případně pozdního léta. Ale pozor, nepřehánějte to s nimi. Zvlášť při citlivém trávení může po snězení velkého množství borůvek následovat průjem. Čerstvé borůvky zkrátka mohou trávení zrychlit, jak už bylo řečeno.

 

Arónie černáAronie

 

Říká se jí také černý jeřáb, černá jeřabina nebo temnoplodec. Jde o keř, plodící černé, jedlé, ale trpké bobule obsahující nálož zdraví prospěšných látek, hlavně vitaminů a tříslovin.  Bývá označovaná i za žen-šen Střední Evropy. 

Tyhle bobule obsahují velmi mnoho cenných látek: 

  • antioxidantů
  • antokyanů
  • bioflavonoidů
  • vitamínů P, C, B, A
  • minerálů

a dalších biologicky důležitých aktivních látek. Významný je i vysoký obsah barviv (viz úvod o bobulích). 

Plody arónie pomáhají: 

  • při žaludečních chorobách, zejména vředech
  • napomáhají regeneraci jaterní tkáně
  • působí antioxidačně a protizánětlivě
  • při cukrovce
  • chronických zánětech
  • při pravidelném užívání může zabránit poškození buněk a DNA
  • je vynikajícím preventivním prostředkem proti nádorům, především rakoviny zažívacích orgánů.
  • při špatné funkci štítné žlázy

Dokonce může být podpůrným prostředkem při léčbě 1. stádia karcinomu tlustého střeva a konečníku. Pomáhá také eliminovat dopady chemoterapie a ozařování. 

Jak se plody arónie konzumují? 

Zralé je můžeme jíst čerstvé. Denně stačí sníst asi 30 bobulí. Toto množství pokryje denní dávku vitamínu P a dalších cenných látek, které arónie obsahuje. Za mě se tedy 30 kusů denně sníst nedá, plody jsou opravdu dost trpké. Nejchutnější jsou prý od září (pokud vám je do té doby neposvačí ptáčci tak jako nám, takže to nemohu potvrdit), případně když přemrznou, čímž jsou pak sladší. Zdravotní význam mají i tepelně upravené plody. Ideální jsou ale šťávy lisované za studena (viz dále recepty), následně pasterizované při 85 – 95 °C po dobu 15 minut. Takovou šťávu lze skladovat dva roky. Zředěná šťáva (200 ml vody na 30 – 50 ml) se doporučuje pít třikrát denně, cca 2 hodiny po jídle. Šťáva z arónie je považovaná za nejsilnější přírodní antioxidant a prostředek prevence proti závažným onemocněním jater a dalších orgánů trávicího traktu. 

Co s arónií? 

Domácí likér z arónie

Konkrétně uvidíte dále mezi recepty. Kromě pojídání začerstva, mražení nebo sušení z ní obecně připravíte: 

  • šťávy
  • sirupy
  • čaje
  • víno či brandy
  • kompoty
  • želé
  • marmelády
  • tinktury a výluhy
  • smíšené ovocné džusy (s jablkem nebo jiným ovocem)

Kdy se raději arónii vyhnout? 

Případy, kdy nejsou plody arónie vhodné, jsou zvýšená srážlivost krve, nadměrná žaludeční kyselost, častá zácpa nebo problémy se štítnou žlázou (v posledním případě je dobré konzultovat užívání produktů s obsahem arónie s lékařem, protože mohou mít podobné účinky jako léky na podporu štítné žlázy).

 

Ostružiny Ostružiny

 

Plody ostružiníku, další neopomenutelná, čistě přírodní výživová bomba (pokud zůstaneme u nešlechtěných plodin). Co do obsahu antioxidantů jsou srovnatelné s divokými borůvkami, jen zabarvení mají asi ještě temnější. Ve skutečnosti jsou tyto plody vlastně souplodím peckovic. 

Věda vám řekne, že obsahují řadu cenných látek: 

  • Vitaminy: C, provitamin A (beta-karoten), B2, B5, B6,B9 (kyselinu listovou), E, K
  • Minerály: draslík, železo, hořčík, vápník, fosfor
  • Další zdraví prospěšné látky: třísloviny (viz výše), antokyany, organické kyseliny, flavonoidy nebo významný obsah pterostylbenu, který může např. snižovat cholesterol, vlákninu (proti zácpě)

Z hlediska TČM jsou potravinou elementu dřeva (největší vliv mají na játra a žlučník) a čerstvé jsou termicky neutrální. Energeticky převažuje jin. 

Jak nám ostružiny pomáhají k dobrému trávení? 

Tradiční lidové léčitelství používá nejen pro tyto potřeby list ostružiníku, a to při: 

  • střevních potížích
  • zánětech trávicího traktu (ústy počínaje), tedy i Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě
  • krvácení v zažívacím a močovém ústrojí
  • problémech s močovým měchýřem a močovými cestami
  • nachlazení, bolestech v krku nebo paradentóze

List se sbírá v průběhu června a července. Pokud keře ani v srpnu ještě neženou do plodu, sbírá se list ještě koncem srpna. List se suší na slunci a dosušuje ve stínu při pokojové teplotě. 

Jsou pro naše trávení vždy prospěšné? 

rozumné míře ano, ale při zánětech střev se nedoporučuje konzumovat jich příliš. Někdy ostružiny špatně snáší lidé s potížemi se žlučníkem. 

 

Bezinky

Černý bez

 

Plody bezu černého, pro mě největší dar přírody v tomto období. Tento pro mnohé plevel je keřem, před kterým naši předkové klekali a věděli proč. A moderní vědecké výzkumy potvrzují, že obsahují cenné látky jako ony již zmíněné antokyany, a to ve velkém množství. Bezinky mají na naše zdraví mnoho pozitivních účinků, mj. zlepšují trávení: přináší úlevu při zácpách. Nový bezinkový tip s vámi sdílím níže mezi recepty. 

 

Bobulové recepty: Co z bobulí vytvořit, když je nesníme hned pod keřem?

 

A jak je skladovat? Je vhodné mrazení? 

Alespoň podle studií, které toto zkoumaly u višní, jahod, třešní a brusinek, je většina živin i při zmražení zachována. 

Jaké zpracování se zdá být nejšetrnější? 

Lyofylizace, neboli sušení vymrazováním. Takto upravené plody, u nichž zůstává zachován „podivuhodně vysoký“ podíl živin, už není problém u nás koupit. Jsou ale poněkud dražší. Já takové dobrůtky naděluji dětem třeba k Mikuláši.

 

Co dobrého si z borůvek připravit?

 

Co takhle lahodný krém bez mléka, cukru a lepku? Další jednoduché recepty pro dobré trávení najdete tady.

 

Třívrstvý borůvkový krém bez mléka, cukru a lepku

Borůvkový krém bez mléka, cukru a lepku

 

Suroviny: 

  • 1 dcl borůvek + hrst na ozdobu
  • 1/2 dcl sušených datlí
  • 1/2 dcl kešu

Postup: 

  1. Přes noc nebo aspoň na 4 hod předem dejte namáčet kešu. Pak slijte vodu, opláchněte a nechte okapat.
  2. 1 – 2 hodiny předem dejte namáčet datle. Pak také slijte a nechte okapat.
  3. Opláchnuté a okapané borůvky rozdělte na 2 zhruba stejné části (trochu máte už odloženou stranou na ozdobu).
  4. Jednu část borůvek rozmixujte dohladka s kešu, druhou část s datlemi.
  5. Dejte do sklenic nebo misek tmavší hmotu s datlemi, pak světlejší s kešu a navrch čerstvé borůvky.

Další jednoduché recepty pro dobré trávení najdete tady. >>> 

 

Recepty s arónií

Arónie

 

Z plodů arónie se nejvíce doporučuje připravit odvar nebo macerát. Když si ho uděláte do zásoby, můžete s ním dále pracovat. Tipy jsem čerpala tady. 

Macerát z arónie

Postup: 

  1. 1 ČL nebo 1,5 g sušených plodů přelijte cca 400-500 ml studené vody
  2. Ponechte stát 8-12 hodin.
  3. Poté tekutinu sceďte a popíjejte během dne takřka bez omezení.

Odvar z černého jeřábu 

Postup: 

  1. 1 PL sušených plodů povařte po dobu 5-10 min ve 250-300 ml vody.
  2. Tento léčivý odvar je možné pít 3-4x denně. Neměla by se překračovat doporučená denní dávka.

Pečený čaj z jablek a arónie 

Suroviny: 

  • jablka a arónie v poměru 1:1
  • mletá skořice
  • hřebíček

Postup: 

  1. Neoloupaná jablka nakrájejte na tenké plátky a spolu s plody arónie dejte na pekáč vyložený pečicím papírem.
  2. Pečte 30 minut při teplotě 200 °C.
  3. Poté posypte mletou skořicí a přidejte na provonění ještě několik kusů hřebíčku. Pečte dalších 10 minut.
  4. Pečeným ovocem naplňte sklenice a zavíčkujte.

Likér z arónie Domácí likér z arónie

Suroviny: 

  • 2 l plodů arónie
  • 1 l vody
  • 0,5 l čisté vodky
  • 3 hřebíčky
  • skořice nebo skořicová kůra
  • 1 hvězdička badyánu
  • 0,5 kg cukru (doporučuji nejlépe kokosový nebo alespoň jiný nerafinovaný)
  • ½ lžičky kyseliny citronové

Postup: 

  1. Plody aronie omyjte, vsypte do hrnce a zalijte vodou.
  2. Vařte cca 30 minut, odstavte a nechte louhovat do druhého dne.
  3. Další den svařenou směs protlačte přes hrubé plátno nebo jemné síto do nového hrnce.
  4. Přidejte cukr a vařte chvíli, dokud se cukr nerozpustí.
  5. Po vychladnutí, přidejte vodku s kyselinou citronovou, důkladně promíchejte a nalijte do vymytých lahví.

 

Za studena lisovaná čerstvá šťáva z arónie 

Suroviny:

  • 2 l plodů arónie
  • 80 g kyseliny citronové
  • studená voda
  • třtinový cukr (1 kg na 1 l šťávy)

Postup: 

  1. Zralé a omyté plody aróie vsypte do velkého hrnce, přidejte kyselinu citronovou a zalijte studenou vodou.
  2. Nechte v chladu macerovat 3 dny.
  3. Poté sceďte, plody rozmačkejte, rozmixujte nebo použijte odšťavňovač, chcete-li šťávu opravdu jemnou.
  4. Do šťávy přidejte cukr a nechte za studena a stálého míchání pomalu rozpustit.
  5. Hotovou šťávu slijte do lahví a uskladněte v chladu.

Buchta s arónií 

Můžete z ní upéct i buchtu, vypadá jako borůvková. Využijete tedy recept na bublaninu nebo drobenkový koláč. Doporučuji oblíbený recept, který jsem sdílela na FB Sladká Biománie (najdete ho jako jablečný koláč). 

Při tepelné úpravě může dojít k částečné ztrátě účinných látek, takže si můžete plody arónie rozmixovat a připravit džus nebo koktejl s medem.

 

Co s ostružinami?

 

Zdobte jimi kaše, dezerty, tvořte krémy, zmrzliny… Zamrazte do zásoby, máte-li jich hodně. Pokud je chcete zakomponovat do pečení, zkuste moje ostružinové sušenky z e-booku Mlsání s čistým svědomím. >>>

 

Ostružinové sušenky

Ostružinové sušenky

 

Suroviny: 

  • hrst ostružin (čerstvých nebo mražených, dobře okapaných)
  • hrst datlí
  • 2 hrsti pistácií a kešu nebo i jiných ořechů
  • 1-2 lžíce kakaa (dle chuti a konzistence)

Postup: 

1) Namočte přes noc nebo aspoň na 4 hodiny ořechy. Opláchněte je a nechte okapat.
2) Aspoň hodinu předem dejte namáčet v horké vodě datle.
3) Smíchejte všechny ingredience a rozmixujte. V těstě mohou zůstat menší kousky ořechů.
4) Pokud je těsto příliš řídké, přidejte do něj trochu kakaa.
5) Vyložte plech pečicím papírem. Dávejte na něj lžící těsto a tvořte z něj vlhkou rukou placičky.
6) Mezitím předtopte troubu na 160 – 170°C a dejte péct placičky na 15-20 min. Pak zkontrolujte, zda jsou dost
vypečené. Vyndejte nebo nechte ještě chvilku dopéct.
7) Pokud si necháte stranou trochu pistácií, můžete je také dát na 5 min do trouby, pak rozmixovat a dozdobit jimi
sušenky.

 

Bezinkové recepty

Bezinková šťáva

 

Tento tip jsem našla tady. 

Recept na extrakt z bezinkových plodů 

Potřebujeme: 

  • 1 l lihu
  • 1 kg zralých bezinek
  • 1/4 kg cukru

Postup: 

  1. Bezinky propláchneme a necháme okapat.
  2. Zalijeme lihem a odložíme do tepla.
  3. Po týdnu svaříme 1/2 l vody s 1/4 kg cukru. Vzniklý sirup dolijeme k ovoci, jemně promícháme a necháme louhovat další týden.
  4. Pak hotový extrakt přecedíme, rozlijeme do vyvařených lahví, zavíčkujeme.
  5. Podává se 1 lžíce 2x denně mezi jídly.
  6. Bezinky se nemají nechávat louhovat delší dobu. Bylináři to nedoporučují, protože by se do extraktu kromě léčivých látek z bobulí dostalo i výrazně více různých substancí ze semínek, které u některých lidí mohou vyvolávat nevolnost.

Další bezinkové recepty si vyzvedněte ve starším článku tady. >>>

 

A recepty zdarma pro dobré trávení v každé sezóně čekají tady. >>>

 

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni