Dobrý důvod, proč byste měly jíst zdravěji, co myslíte? Pokud tedy potřebujete motivaci, abyste jedly více zeleniny nebo i luštěnin a ořechů, pusťte se do čtení článku i do změny jídelníčku hned. Je to vědecky ověřeno, pokud byste tomu náhodou nevěřily. A která nechceme být krásná nebo krásnější? Díky pěkné barvě pleti, která je pro naše protějšky atraktivnější nebo štíhlejšímu pasu, pokud jsme nabraly nějaký ten nežádoucí břišní tuk navíc. Obracím se tu sice primárně na dámské čtenářské publikum, ale pro pány, kteří si chtějí zlepšit svůj vzhled, platí moje tipy úplně stejně.

O předsevzetích

Možná to znáte ze své vlastní zkušenosti nebo to jako já slyšíte v okolí: „Vím, že bych měla jíst zdravěji, asi by mi to prospělo, ale…“ A následuje nějaké rozumové vysvětlení toho, proč to není možné. No, zkrátka, lidem se do změn nechce, to známe každý. Změny mohou hodně bolet a stát nás hodně úsilí. Ve starém známém pohodlném, třebaže smrádečku, je nám prostě dobře. Alespoň si to někde uvnitř myslíme, když v tom raději zůstáváme.

Pokud to tedy znáte, ta dokola se opakující předsevzetí „Budu jíst zdravě“, „Zhubnu“ apod., pak čtěte dál. Třeba vás následující důvod, proč jíst zdravěji, konečně postrčí k prvnímu kroku – vůbec s tím začít a pak k nutným dalším krokům – u toho vydržet.

Předsevzetí zhubnout

Co je to vlastně zdravá strava?

Pro každého z nás je její složení odlišné, ale některé společné rysy přeci jen má, ať už vám říká, kdo chce, co chce, např. že je jedno, co jíte, když máte pozitivně naladěnou mysl. Ne že by na tom něco nebylo, ale takhle jednoduché to rozhodně není. Jsme jediné, tedy celistvé bytosti a fyzická stránka je také naše, vedle té psychické a duchovní. A nejsme popelnice, abychom do sebe házely odpad. Proto si dávejme jen to nejlepší, co můžeme!

Těchto několik základních zásad vám může hodně pomoct ozdravit jídelníček i odstranit řadu zdravotních potíží:

  1. Jezte co nejvíce základních potravin: upravených, hlavně průmyslově zpracované, co nejméně. Nejhodnotnější potraviny jsou ty nejméně nebo méně zpracované (i celé ořechy jsou pro nás větším přínosem než např. ořechové mléko).
  2. Jezte méně cukrů: týká se to nejen „ošklivého“, bílého, rafinovaného cukru, ale sacharidů obecně, je jich v naší stravě obvykle příliš mnoho a přináší nám to mnoho zdravotních potíží. Včetně kožních problémů.
  3. Jezte více rostlinné než živočišné stravy: nestačí jen nejíst živočišné produkty, ale jíst plnohodnotné rostlinné zdroje vitaminů, minerálů, tuků. Tak získáme dostatek výživy pro zdraví i krásu.
  4. Jezte pravidelně semena: nejen ořechy, ale i semínka; zmiňuji je zvlášť, jsou zdrojem vlákniny, minerálů, stopových prvků, zdravých tuků a bílkovin, pomáhají nám v ochraně před cévními onemocněními, rakovinou, cukrovkou, zkrátka prodlužují nám při pravidelné konzumaci život. Pěkné zdravé pleti ořechy přispívají prý už při pojídání třeba jen 3 kusů denně. Denně se ale doporučuje jíst velkou hrst nebo malou misku různých ořechů. 

O zelenině a luštěninách čtěte dále.

 

Vlašské ořechy

 

Ale co ta krása?

Na výsledcích jednoho výzkumu se ukázalo, že lidé, kteří jedí zelené potraviny a potraviny obsahující karotenoidy (tj. např. oranžová, červená zelenina), jsou pro své protějšky přitažlivější. Vypadají totiž zdravěji, mají zdravější barvu pleti i méně vrásek.

Než se dostaneme k tomu, co vyplynulo z některých výzkumů, podívejme se na takovou sýkoru koňadru. Ta údajně nejraději konzumuje housenky, které v sobě mají nejvíc karotenoidu.Ten dává peří sýkorky jasnou žlutou barvu, díky které je přitažlivější pro potenciální partnery. Myslíte, že lidí to tak nemají?

Mezi tisíci výzkumů, které popisuje dr. Greger v knize Jak nezemřít, mě zaujal popis pokusů, ve kterých se zkoumalo, jaký odstín pleti se lidem nejvíc líbí. Lidé inklinovali svorně k zlatavému nádechu pleti. Takový odstín můžeme získat i tím, že jíme stravu bohatou na karotenoidy. Ty dodávají zelenině (a ovoci) žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Jsou to beta-karoteny nebo lykopen, který máme mimo jiné i v šípkách! Další důvod, proč je jíst, dělat si z nich čaj a další dobroty. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Pravidelná konzumace šípkových pochutin se opravdu na vaší pleti vytvoří zlatavý (až bronzový) nádech podobný opálení.

Následně po zmíněném výzkumu proběhla studie, ve které se 6 týdnů sledovalo, jak „opáleně“ vypadají lidé, kteří jedí více nebo méně porcí ovoce a zeleniny. Zdravěji a atraktivněji vypadali ti, kdo jedli 9 porcí ovoce a zeleniny oproti těm, kdo jedli třeba jen 3… A pokud jste mezi těmi, kdo jedí ovoce a zeleniny hodně málo, máte podle vědců, kteří se problematikou zabývali, největší šanci na rychlé zlepšení vzhledu!

Přirozené opálení

Nedělejte si vrásky: jezte zelenou a žlutou zeleninu

Její větší množství v naší stravě snižuje množství vrásek! Tak to už stojí za to, jíst zdravě, co myslíte? V japonské studii dopadly ženy, které jedly o 1 porci této zeleniny více, co se týče hloubky vrásek o stupeň lépe, než ty, které jí jedly méně.

Když se plody vybarvily do červena, je to pro nás dobré. A proč to platí i v případě zelené zeleniny?

Takže zelenina má zelenou. Karotenoidy (antioxidanty jako karoteny, lykopen…) dodávají zelenině a ovoci žlutou a červenou barvu a nám tyto antioxidanty slouží jako ochrana před poškozením buněk, ale i pro krásu. A v ještě větší míře, vlastně míře nejvyšší, to platí o tmavě zelené listové zelenině. Ta obsahuje celé spektrum barev a odpovídající antioxidační potenciál těchto barviv, které pod sebou skrývá chlorofyl (když se na podzim rozkládá, ony další barvy vyplynou na povrch).

Co všechno obsahuje takto barevná zelenina a jaké má výhody oproti ovoci?

V prvé řadě obsahuje obecně mnohem menší množství cukru než ovoce, což není důležité jen pro ty, kdo chtějí zhubnout, ale i mnoho benefitů v podobě velkého podílu antioxidantů nebo vlákniny. Ta přispívá ke zdraví našich střev a tím potažmo mj. ke zdraví naší pokožky. Pokud máte potíže s akné nebo ekzémem, zaměřte se na složení stravy. Je v ní dostatek vlákniny a neobsahuje příliš mnoho cukrů (a to nejen onoho bílého)?

Zelenina obecně, přestože je nízkokalorická, nás vyživuje a sytí velkým množstvím vitaminů (např. vitamin C u červené zeleniny) a minerálů.

Jediný druh ovoce, který bych vyškrtla z výčtu těch, které bychom měli jíst spíš jako doplněk a zpestření naší stravy, jsou bobulovité, sytě vybarvené, divoce rostoucí druhy (ostružiny, borůvky…). Ty si zachovávají vysokou míru antioxidantů a menší množství cukru oproti ovoci vyšlechtěnému. A nesou v sobě i dávku divokosti, tedy energie svobody a volnosti.

Dýně

Jestli chcete vypadat opáleně po celý rok, jděte na šípky: je to zadarmo, co byste chtěly jednoduššího?

Ještě jednou připomínám bohatství divokých plodů, hlavně šípků, které mají pro obsah vitaminů A, E a hlavně C, říká se, zázračné regenerační účinky na pleť. Šípkový olej je proto skvělý pro péči o suchou nebo stárnoucí pleť. Ehm, pravidelně ho proto používám při péči o pleť. Kromě zpevňující domácí masky, kterou si také můžete snadno vyrobit. >>>

Čím to je? Vitamin C, bohatě obsažený v šípcích, totiž podporuje tvorbu kolagenu, který nám pomáhá zpevňovat pokožku, omezuje tvorbu vrásek a zmírňuje ty stávající.

Kromě toho šípky obsahují karotenoidy, včetně lykopenu, který je dokonce někdy označován za antioxidant silnější, než vitamin E. Kromě antioxidačního působení chrání kůži před UV zářením. Zkrátka poklad jsou ty šípky. Jak na jejich sběr nebo výrobu šípkového oleje, vína, se podívejte sem.

Vraťme se k předsevzetím: jak to udělat, aby nám to vydrželo?

Proč nestačí záměr a dobrá vůle? Protože ze všeho nového, z každé změny se musí stát prostě zvyk. A to nějakou dobu trvá – týdny, měsíce… Pomůže vám, když si vytyčíte jasný cíl, výsledek a ten budete mít nejlépe pořád před očima. Třeba když chcete zhubnout, budete se denně dívat na svou fotku, kde máte váhu, kterou byste chtěly mít. Nebo si na svou osobní váhu nalepite štítek s číslem, které na ní chcete vidět, až se budete vážit.

Vydržet u nového způsobu stravování vám pomůže i inspirace, co vařit a péct. Vyzkoušejte moje tipy na zdravé a výživné chutné svačiny i hlavní jídla. >>>

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni

 

Chcete zhubnout? Jezte víc luštěnin

Běžně se lidé snaží zhubnout tím, že si počítají kalorie. Zajímavější ale je, že podle závěrů dalšího z mnoha výzkumů, které cituje dr. Greger, přidání více luštěnin do jídelníčku přispívá k ubývání na váze zřejmě efetktivněji.  Každý jsme jiný a každému může vyhovovat jiný způsob, jak dosáhnout ideální váhy. Pro ty, kdo chtějí zhubnout, mi ale připadá doplnění luštěnin do jídelníčku jako výborné řešení – zpestříte si jimi stravu a doplníte mnoho důležitých složek stravy!

Jak vypadal onen výzkum? 2 skupiny lidí s nadváhou měly rozdílné úkoly: jedna – přidat do stravy 5 šálků luštěnin týdně, ale jinak ve svém jídelníčku nic neměnit, a druhá – snížit denně energetický příjem o 500 kalorií. Jak to dopadlo?

Skupina, která jedla víc luštěnin, vyhrála. Lidé z této skupiny efektivněji hubli a navíc se jim zlepšila regulace hladiny cholesterolu a inzulinu! Luštěniny ve stravě tedy účinkovaly při snižování váhy víc než snížení množství kalorií.  Souvisí to s tím, jak na náš organismus luštěniny působí. Čtěte dále.

Fazole

A co ještě všechno vám luštěniny mohou dát?

Bílkoviny, vlákninu, kyselinu listovou, draslík, vitaminy. Luštěniny zpomalují vstřebávání cukru a těm, kdo je jedí, prodlužují život (podle výzkumů z celého světa), působí prebioticky, tedy jsou potravou pro prospěšné bakterie ve střevě (ty hrají důležitou roli např. v tom, jakou máme obranyschopnost).

Naklíčené luštěniny vám dají živin dokonce 2-4 více. Dokonce se ukázalo, že luštěniny v každém jídle (spolu s celozrnnými potravinami) znamenají prevenci proti rakovině! To bych bohužel nezvládla, ale vy třeba ano. 😉

Když ocituji dr. Gregera doslovně: „Konzumace luštěnin jde ruku v ruce se štíhlejším pasem a nižším krevním tlakem. Randomizované testy ukázaly, že na odstranění břišního tuku má stejné nebo lepší účinky než omezení příjmu kalorií, a navíc zlepšuje regulaci cukru v krvi, hladinu inzulinu a cholesterolu. Luštěniny obsahují velké množství vlákniny, kyseliny listové a fytáty, které mohou snižovat riziko infarktu, depresí a roviny tlustého střeva.“

Jak získat co nejvíc oněch prospěšných látek, a být tak nejen zdravější, ale i krásnější? Je toho mnoho, to bychom jen tak neskončily… Jezte zkrátka dostatek zeleniny, barevnou a zelenou a pokud možno i luštěniny, když to zvládnete, tak denně. Určitě nezapomínejte na ořechy a semínka. Přispějete tak k tomu, abyste byly fit a krásné. 😉

Co ještě vám pomůže udělat trvalé změny v jídelníčku a být díky tomu zdravější i krásnější a štíhlejší?

 

E-book Pohodové trávení

 

Pokud chcete pevnější vedení, pusťte se do životní změny zgruntu a nebuďte na to samy: ráda vás přivítám mezi členy Klubu Pohodové trávení, kteří dostávají e-book Pohodové trávení automaticky. Inspirujete se nejen v tom, co vařit a péct pro dobré trávení, ale díky jídlům s přirozeně se vyskytujícími tuky a cukry dosáhnete konečně třeba té vysněné váhy nebo zdravé pleti. Záleží jen na vás. Musíte pro to něco udělat.