PROČ?

Kdo chce od obtížného hmyzu pokoj míti, musí repelentu použíti. A kdo nechce mít na své kůži, vstupní bráně našeho těla, ani kolem sebe (např. na oblečení) žádnou škodlivou chemii, uvítá recept na výrobu netoxického domácího repelentu.

Osobně používám jen tento domácí repelent. A to jsme s rodinou při pobytech na jurtě dost exponovaná skupina. Na nepřítomnost komárů a klíšťat si nemůžeme stěžovat. Když se postříkáme, jsme poměrně dostatečně chráněni proti nájezdům těchto zvířátek.

Syntetické repelenty

Jaké problematické chemické látky můžete v repelentu očekávat, vsadíte-li na ty syntetické:

 • DEET

Diethyltoluamid: původně pesticid, později používán americkou armádou v bojích ve Vietnamu. Může způsobovat podráždění, vzácně i kožní reakce. V rozhodnutí o opětovné registraci v USA je uváděno 14 až 46 případů výskytu křečí, které byly potenciálně spjaty s DEET; čtyři případy byly smrtelné. Vypadá to, „že některé případy jsou zřejmě spjaty s toxicitou DEET“. U dětí do 6 měsíců by se tyto přípravky neměly používat vůbec.

V Evropě platí omezení o poznání menší. Zřejmě jsou evropské děti odolnější vůči působení škodlivých chemických látek. Když pominu už samotnou povahu a původní určení DEET, tak už jen vzhledem k rozdílným informacím, které by měly pocházet mj. od výrobců daných látek, mám důvod pochybovat o bezpečnosti takových látek a raději se jim vyhnu.

 • Icaridin

Podstatně bezpečnější chemická látka, a to při téměř stejné efektivitě jako DEET, ovšem bez významnějšího rizika podráždění hlavně očí a sliznic. Na rozdíl od DEET icaridin nepoškozuje a nerozpouští umělé hmoty a jiné syntetické materiály a oděvy. Pozor tedy při aplikaci na oblečení, obuv atd. Z přírodních materiálů už toho moc na sobě dnes často nemíváme. Pozor ale i na brýle!

 • Insekticidy: pyrethroidy

Součásti některých repelentů jsou i látky, hubící hmyz. Tyto přípravky se nanáší na oděv, stany, moskytiéry apod. A zatímco v USA se nedoporučuje aplikace těchto látek na kůži (při použití jako repelentu), u nás jsou dostupné přípravky s obsahem permethrinu a deltamethrinu v kombinaci s DEET určené i přímo na kůži.

Nejčastěji využívanými pyretroidy jsou permethrin, allethrin, deltamethrin, resmethrin. Na kůži může způsobit pálení a zarudnutí. Při zasažení očí nebo úst je běžným příznakem parestezie obličeje (mravenčení), může se objevit i znecitlivění, píchání. Některé pyrethroidy byly v USA označeny jako pravděpodobné karcinogeny.

Nechť si konzument učiní názor sám…

Permethrin

Kancerogenní látka, vysoce toxická pro ryby, obojživelníky a kočky! Obecně se považuje za málo toxický pro savce a ptáky a velmi málo se vstřebá pokožkou. Přesto se roztokem s touto látkou nemají ošetřovat spodní vrstvy oděvů, které jsou ve styku s kůží. (Takže stejně je radno být opatrný.)

Deltamethrin

Látka, která by měla v organismu rychle ztrácet svou toxicitu. U savců by měl být časem (otázkou je jakým) rozložen a vyloučen z těla. Pro vodní organismy je velmi toxický!

Tolik několik příkladů problematických látek, se kterými se můžete setkat při používání syntetických repelentů. Záleží na každém, co chce riskovat…

Stručně k „repelentovým náramkům

Náramky

podle dTestu v účinnosti propadly. Osobně s nimi zkušenost nemám. Děti je jen jednou dostaly od babičky a musím říct, že jsem je prosila, ať je zavřou někam do šuplíku a nemají je na noc u sebe (vydávaly totiž nepříjemný silný zápach, asi jako deodoranty na WC – nejsme na to zvyklí a já to nesnesu).

Jak se vyhnout toxické chemii v domácnosti, se dozvíte v seriálu Netoxické tipy, který je ZDARMA dostupný tady. >>>

Přírodní látky odpuzující hmyz

S těmito látkami se vyhneme potenciálně škodlivé chemii. Nevýhodou ovšem je, že jsou těkavé, tedy že jejich účinek spolu s vůní rychleji vyprchá. Proto při jejich použití opakujte asi po 2 hodinách jejich aplikaci. Patří mezi ně silně aromatické látky, které jsou hmyzu nepříjemné, např.:

 • Rozmarýn
 • Levandule
 • tymián
 • citronelový olej
 • eukalyptový olej (nepoužívejte pro malé děti do 3 let)
 • tea tree olej
 • mentol
 • kafr

JAK NA TO?

Bylinkový čaj

Pokud se rozhodnete pro výrobu domácího repelentu, tak na 1 litr přípravku budete potřebovat:

 • Hrst čerstvých nebo pytlík sušených bylin jako je levandule, rozmarýn nebo tymián (viz výše).
 • Lžíci vinného octa

Postup výroby je více než snadný:

 • Uvaříte v hrnci vodu a odstavíte z plotny.
 • Přidáte byliny a necháte pod poklicí louhovat.
 • Po vychladnutí přimícháte lžíci octa.
 • Scedíte a uložíte do lednice v uzavřené nádobě.

Připravte si jen takové množství repelentu, které opravdu využijete. Jedná se o lehce a přírodně konzervovaný prostředek s krátkou trvanlivostí. Proto jeho nezávadnost sledujte v nádobě, ve které jej skladujete a do rozprašovače ho přelijte až po optické kontrole nezávadnosti (např. nepřítomnost plísní) a těsně před použitím.

Velmi snadný repelent

Les

Osobně to vyzkoušeno nemám, ale nemám důvod tomu nevěřit: je osvědčené nosit v kapse při pohybu venku, v přírodě, pytlík (doporučuji plátěný) s odpuzujícími bylinami nebo např. fenyklem. Pytlík s bylinami promněte v prstech a vložte do kapsy. Při pobytu venku pak po čase opět promněte, aby se vůně znovu rozvinula.

Doufám, že jste nyní vyzbrojeni potřebnými informacemi pro bezpečný pobyt v přírodě. Teď nezbývá než vstát a zkontrolovat (případně vytvořit) zásobu vhodných bylin pro výrobu domácího repelentu, pokud se vám tento nápad zalíbil a hurá na tvoření. Napište mi v emailu, nebo pod článek do komentářů, jak se vám osvědčil nebo jaké oblíbené byliny pro jeho výrobu nejraději využíváte.

Užívejte si, i díky domácímu repelentu, krás jarní prosluněné přírody!

A než se rozloučíme, ujistěte se, zda vám nechybí můj e-book ZDARMA!