Jak na Nový, tak po celý, říkáme si, když vykračujeme do nového roku. Myslete ale hlavně na ten CELÝ, a ne tolik na Nový, to je jen jeden v roce, ale po něm zbývá CELÝCH 364… Myslete hlavně na sebe a neposlouchejte, kdo vám co říká. Vy se znáte nejlépe. Inspirace se nám někdy hodí, proto tohle čtete :-), ne ale slepé následování rad, které nám neslouží.

Proč CELÝ? Zamyšlení na začátek článku i roku…

Nevnímejme se zároveň jen jako soubor součástek, které potřebují jen promazat kvalitním olejem/ jídlem a pak dobře fungují. Tedy že výměnou jedné porouchané součástky se celý stroj nahodí a vše poběží jako po másle. To se totiž nemusí podařit. Jsme, a tak se i vnímejme, CELÁ (celostní) bytost složená z těla, duše a ducha.

A především teď, když před námi leží jako na talíři celý nový rok, jako barevné jídlo plné vůní, rozhodněme se do něj pustit s radostí a pohodou. Nadcházející rok nám tak určitě lépe zachutná, stejně jako jídlo, do kterého se pouštíme s chutí. A obojí pak i lépe strávíme.

Energie, kterou nám jídlo přináší, působí na naši nehmotnou stránku stejně jako na tu hmotnou. Jezme stravu opravdovou, čistou a udělejme si dobře (živo, opravdovo a čisto) i na duchu.

V souvislosti s jídlem se říká, že „Jsi to, co jíš“. A co do sebe vkládáme, to z nás i vychází. Každý si asi umí představit, co tím myslím. 🙂 Obdobné je to ale i se slovy, která vyslovujeme a myšlenkami, které máme. Jen to platí i v opačném směru: co ze sebe (slovy) vydáváme, to potom také přijímáme. Resp. to si k sobě přitahujeme a to k nám přichází. Pokud chceme to dobré, musíme i my myslet, mluvit a dělat to dobré.

Silně mě v tomto směru inspirovala kniha Svět bez stížností od Willa Bowena (a další jeho knihy) a 21-denní nestěžovací výzva, kterou jsem přijala a která sem jakoby nepatří. Ale ona sem patří. Je v ní spousta trefného a spousta pravdy. Vřele doporučuji ke čtení. Možná byste nečekali, že přečtení této knihy a hlavně poctivé plnění nestěžovací výzvy vám může zlepšit zdraví. Já jsem na sobě pozorovala už po prvních třech týdnech veliké změny k dobrému, psychické i fyzické.

Pár zásad, které nám pomohou si užívat jídlo i celý nový rok

  • Jsem nadšená pro zdravou stravu, tak jak ji vnímám já a jak mně dělá dobře. Ale vím, že to samo o sobě nestačí. Bez radosti z jídla, ale i společnosti, ve které jím, zdraví a pohoda po jídle nepřijde.
  • Takže si radši dejte s chutí a radostí bůček nebo uzeninu než do sebe cpát s odporem a sebezapřením ovesnou kaši nebo smoothie. 🙂 Ne že bych vám to osobně doporučovala, ale tlačit na pilu se nevyplatí ani u zdravé stravy. Změny v jídelníčku můžete dělat pozvolně a pomalu si zvykat na nová jídla a chutě. Pak bude pravděpodobnější, že se vám změna podaří a vy vytrváte.
  • Vím, co je pro mě dobré. Pokud mi někdo doporučuje něco, co mi nedělá dobře, nebudu doporučení následovat. Tím ale neříkám, že něco nevratně a navždy nemůžu jíst. Je ovšem třeba udělat změny, které mi to dovolí. To je ale složitější téma na jiný článek…
  • Všeho s mírou platí i u zdravé stravy. Neulítávejte na jedné, i když jinak super zdravé potravině nebo nápoji. I do zdravého jídelníčku patří samozřejmě vyváženost.

V této souvislosti mám pro vás další tip na čtení v novém roce. Velmi doporučuji knihu Ruedigera Dahlke: Jídlo jako šance. Autor, lékař, sám na sobě vyzkoušel řadu diet, setkal se se zástupy nemocných a z vlastních i pacienty zprostředkovaných zkušeností uvažuje nad důvody nemocí a vhodnou stravou pro lidstvo naší doby. Rozhodně stojí za to se s ním nad tím zamyslet (i když nemusím s autorem sdílet všechny jeho postoje).

Pokud se chcete vydat za uzdravením duchovní cestou, existuje nejen osobně, ale i lékařsky ověřená možnost, jak najít pomoc a uzdravení touto cestou. Vychází z dávného vědění lidstva a jeho základy používali i slavní novodobí lékaři jako Paracelsus a Hahnemann. Říká, že „Existuje vyšší síla, která je základem všeho živého a může dát uzdravení.“ Co je tu velkou, ale rozhodně ne jedinou výhodou je to, že je to zdarma. Investujete „jen“ svůj čas a snahu o zlepšení svého života, a to nejen v oblasti zdraví.

Přejděme teď ke konkrétním tipům ohledně vhodné stravy!

Jestli vás trápí potíže s trávením, vyzkoušejte zdarma recepty z e-booku Pohodové trávení. Oceníte je při střevním zánětu i „normálních“ potížích s trávením jako je plynatost a nadýmání. >>>

Tipy jak na správnou stravu pomocí zdravého jídla

1. Vyhýbejte se, co to jde, průmyslově upraveným potravinám

Vím, někdy to může být celkem dřina. Pokud už je tedy občas pozřete, netrapte se tím. A vybírejte si mezi těmi zdravými. Je to určitě lepší volba, ale i mezi těmi se dobře zorientujte a nakupujte jen opravdovou kvalitu. Poradím vám, jak na to, pokud to vážně chcete. >>

Co mezi takové potraviny patří a na co si dát především pozor:

  • uzeniny (šunka, párky apod. – obsahují syntetické dusitany, fosforečnany, vedle cukru i další nevhodná sladidla)
  • sladkosti (sušenky, želé, bonbóny, limonády atd. – obsahují umělá aromata, příchutě, sladidla jako např. glukózový sirup)
  • slané pochutiny (nakládané, chipsy apod. dobrůtky, instantní polévky… – najdete v nich obdobná aditiva jako u předchozích výrobků, pro někoho možná překvapivě i cukr a další sladidla)

Průmyslová strava (někdy i ta tzv. zdravá) je spojována se špatným stavem chrupu (prostě máme zkažené zuby hlavně z rafinovaných cukrů), s civilizačními chorobami (cukrovkou, obezitou, nemocemi srdce a cév…) To si jistě necháte ujít.

2. Uberte cukry

Většina populace v západním světě je, o tom jsem přesvědčená nejen já, přesycena sacharidy. V dávných dobách je člověk spaloval fyzickou prací. Ale kolik z nás tak sportuje a fyzicky pracuje, aby spaloval a potřeboval cukry tolik jako člověk v neolitu nebo i třeba ve středověku?

Lidé trpí trávicími obtížemi,cukrovkou, nadváhou, kardiovaskulárními onemocněními, ekzémem… Něco z toho znám osobně a vím, o čem mluvím. To všechno může být (spolu)zapříčiněno příliš vysokým podílem sacharidů ve stravě.

3. Sledujte, zda vám nevadí tyto potraviny

a násilím je do sebe necpěte, když víte, že vám nedělají dobře. Ať už vám někdo radí, že je taaak zdravé je jíst, nebo že nejsou problém:

  • (hlavně) kravské mléko a jeho produkty
  • sójové produkty (jezte maximálně ty fermentované a berte je jen jako zpestření stravy)
  • pšeničné výrobky

Pokud nevíte, čím nahradit potraviny, které vám nedělají dobře hlavně při střevních zánětech (ale i nadýmání, plynatosti a bolestech břicha), napište si o pomoc zdarma.

4. Fermentujte!

Pokud nemáte hodně vážné onemocnění střev (v takovém případě se poraďte s lékařem nebo terapeutem), jezte fermentované potraviny, pijte fermentované nápoje. Dodají vám potřebná probiotika, která se ve střevech starají o vaši dostatečně silnou imunitu.

Když chléb, tak kváskový. Když zelenina, tak kvašená. Po celý rok ale hlavně přes zimu, kdy je o přirozeně rostoucí zeleninu a potřebné vitaminy (ty ne-umělé, které nikdy nemohou fungovat tak jako ty přírodní) u nás jaksi nouze. Hromadu inspirace jsem načerpala z kurzu fermentace. Připravte si kysané zelí, kysanou zeleninu jako pickles atd. Možností je řada.

Nakonec pomoc pro lepší trávení i vymýšlení co vařit

Možná chcete začít jíst jinak, ale nevíte, jak na to. Nevíte co uvařit. Nevíte, co jiného jíst, když vám nedělá dobře bílá pšenice, cukr, mléko a chcete se vyhnout škodlivé chemii v průmyslových potravinách. E-book s tipy pro zdravé trávení a 50-kou receptů na celý týden – od rána do večera, pro všední den i svátek – by mohl být pro vás to pravé. >>>

A abych pro vás měla do nového roku dobrou zprávu a novinku, díky které máte šanci se posunout k lepšímu trávení i celkovému zdraví, zvu vás do Klubu Pohodové trávení. >>>