Co vlastně k takovému úklidu potřebujete? Většinou si vystačíte jen s pár základními surovinami, jako je ocet, soda a voda. Komu to nestačí a chce víc, má možnost koupit si (třeba i voňavé) šetrné ekologické čističe. Nebo si vyrobit své vlastní domácí čističe. Já mám osobně ráda doma pořádek, ale žádné sterilní prostředí. Pokud to máte podobně a zatím uklízíte „klasicky“, uvítáte několik jednoduchých rad, jak to i u vás rozjet se zdravým úklidem.

Jak začít

Když jsem před lety naskakovala do svého „ekovlaku“, obíhala jsem bioobchody a sháněla ekologické čisticí prostředky. To je možnost, pokud máme dostatek financí (ekoprostředky stojí až několikanásobně víc než běžné čisticí prostředky.) Ale to nestačí. Musíme mít i čas je shánět, vybírat, někdy i vyzvedávat.

Nic moc pro matku s malými dětmi

Pro mě to v této situaci začalo být neúnosné – finančně i z časových a logistických důvodů. Kdo preferuje ekoprostředky, neomezuje se jen na ty čisticí, ale přepravuje se pěšky nebo MHD. A to s malými dětmi není úplně jednoduché, zvlášť pokud kromě těžkého nákupu nosíte i své mladší dítě v šátku nebo v nosítku. Tak jsem to měla já a řekla jsem si, že to UŽ NE!

  • Chci používat zdravé čisticí prostředky, ale nechci se kvůli tomu stresovat, uhonit a unosit k smrti.
  • Nechci už věnovat tolik času neustálému studování, vybírání a nakupování ekoprostředků.
  • Začala jsem si tedy vyrábět své domácí čističe.

Pomůžu i vám překonat překážky stojící mezi vámi a úklidem bez používání nezdravé chemie

Budu moc ráda, pokud vás inspiruji. Už jsem o překážkách hovořila, ale když je shrnu do bodů, jsou to:

  • Čas

Kde bych vzal (a) čas na shánění ekologických čisticích prostředků a jejich zkoumání. Vůbec se v nich nevyznám. A vyrábět si je doma? To už vůbec nestíhám.

  • Finance

Nemám tolik peněz, je pro mě luxus kupovat si ekologické čisticí prostředky.

  • Strach

Chtěl (a) bych si vyrábět domácí čističe, ale nedokázal (a) bych to.

Akčních“5 JEDNODUCHÝCH TRIKŮ PRO EKOLOGICKÝ ÚKLID, se kterým začnete okamžitě uklízet bez škodlivé chemie, si stáhněte zdarma TADY >>

 

 

ekologicky_uklid_levne_snadno

 

Bez obav, zvládnete to i vy aneb 3 tipy pro úklid bez zbytečné chemie

Ani mě by před lety nenapadlo, že budu schopna vyrobit si prakticky všechny čističe sama doma. A dnes už mám také přehled o ekoprostředcích a můžu vám pomoct při jejich výběru.

Pro začátek vám stačí opravdu málo:

  • Ocet
  • soda
  • voda

1. Ocet: vyzkoušená klasika

Octovou vodu využijete pro úklid celé své domácnosti: od mytí nádobí po vytírání či omývání koupelny nebo WC. Stačí přidat do dřezu nebo kyblíku 1 nebo 2 lžíce octa (vyzkoušejte, zda vám vyhovuje víc či míň z hlediska účinnosti i zápachu, pokud nejste na ocet zvyklí) a můžete se pustit do úklidu. Není třeba ničím dalším oplachovat. Pach octa vymizí brzy sám od sebe.

Takhle jsem začínala i já. A někdo, pokud je minimalista, si s tím vystačí. Vyhněte se jen dřevu.

2. Soda: zázračný pomocník při úklidu domácnosti

Jedlou sodu využijete mnoha způsoby: čistí skvrny, odstraňuje zápach, odmašťuje. Pro svou posledně jmenovanou vlastnost ji využijete při tvorbě domácího prostředku na mytí nádobí. Ale jednoduše ze sody smíchané s vodou (v poměru 1:1, dále můžete ředit dle potřeby) vytvoříte domácí tekutý písek na čištění sporáku, zašlých povrchů, zaschlé nečistoty apod.

Voda: ingredience nejvzácnější

O vodě nebudu hovořit, i když je ze všech 3 jmenovaných surovin ta úplně nejvzácnější a nejdůležitější. A někdy stačí „jen“ ona a máme umyté málo špinavé nádobí, koupelnu či WC.

3. 1+2=3 čili čistič odpadů

Když spojíme tip č. 1 a tip č.2, vznikne nám tip č.3. Z jedlé sody a octa si vytvoříte louh, který vám efektivně vyčistí odpady v kuchyni a koupelně. Stačí nasypat do odpadu sodu a přilít ocet (množství záleží na momentální potřebě). Pozor, opravdu vznikne louh, vznikne silná reakce, směs bude syčet. Po alespoň 15 minutách prolijte horkou vodou. Směs můžete nechat působit i déle, např. přes noc.

Vidíte, že to dokáže každý

Možná chcete zkusit něco luxusnějšího, v tom případě vám mohu poraditvýběrem kvalitního ekologického čističe. Nebo chcete ušetřit peníz a vyrábět si levně zdravé čističe doma. I v tomto případě mám pro vás osobně vyzkoušené tipy jak na to.

Uklízet si svůj domov bez nezdravé a zbytečné chemie není výsadou znuděných majetných lidí nebo ujetým koníčkem pro ekologické aktivisty. Patří k základním podmínkám našeho zdraví. Nepouštějte si tedy domů podezřelé hosty plné dráždivých látek, které pak ze vzduchu vdechujete vy nebo vaše děti.

A nakonec…

pokud by se vám líbilo mít vždy po ruce stručného a praktického rádce pro kuchyň uklizenou bez chemie, mohl by vás zajímat e-book Zdravá čistá kuchyně. Klikněte na tlačítko a zjistěte, jestli je to to, co potřebujete pro řešení úklidu vaší kuchyně.   

Napište mi (nebo sem dolů do komentáře), zda u vás uklízíte ekologicky a jakým čisticím prostředkům dáváte přednost. A motivujte své okolí tím, že jim dáte pozitivní příklad, jako se to podařilo mě.

Mnoho zdraví ve vašem zdravém domově!