Jakého charakteru by měla být naše strava, abychom měli v létě podle tradiční čínské medicíny (TČM), aby naše trávení prospívalo? Které potraviny patří k létu? Jak bychom měli připravovat pokrmy? Který trávicí orgán je klíčový pro období léta podle TČM? A ještě více, protože vše v našem těle spolu vzájemně souvisí a ovlivňuje také stav naší psychiky i ducha. Léto je podle TČM ve znamení radosti a smíchu. A naše pohoda v létě se podle této filozofie přenáší na chladné období a ovlivňuje náš zdravotní stav na podzim. Co nám tedy pomůže dobře prožít léto a nejen přežívat horké dny?

Co vás v článku čeká?

 1. Které orgány vládnou období léta, na které tedy dávat největší pozor. Jaká je energie léta. A další rysy letního období podle TČM.
 2. Jaká má být naše strava v létě, aby se dobře dařilo našemu trávení, a my jsme byli i celkově zdraví.
 3. Tip na letní menu.

 

Vládnoucí orgán, energie, chuť a element léta

Létu vládne silný jang a oheň

Energie léta je silně jangová a elementem léta je oheň. Léto se nese ve znamení aktivity. V létě jsme velmi aktivní, více sportujeme, cestujeme, potkáváme se s přáteli. Měli bychom si takto léto s radostí užívat. K tomu máme k dispozici více energie od slunce, dny jsou delší a my můžeme méně spát – o něco později ulehat ke spánku i dříve vstávat.

Ani tato silná a radostná energie by ale neměla přesahovat zdravou míru (měla by v nás vládnout pohoda a radost, ale ne bláznění a šílení radostí). Proto potřebujeme tuto silnou energii vyrovnávat, abychom si ve zdraví léta užili. Toho docílíme vhodným chováním v létě, především pak naší stravou. Tou vyrovnáme vnější i vnitřní horko. Pokud nejsme extrémně chladné typy. O tom ještě dále. 

Klíčový orgán léta je srdce a s ním tenké střevo

Každému období podle TČM vládne jeden z našich 5 orgánů. V létě je to srdce, panovník všech orgánů, a jeho párový orgán tenké střevo (to pomáhá odvádět ze srdce nadměrnou horkost). Na tyto orgány proto dáváme v létě největší pozor. Podle staré moudrosti TČM je v našem těle vše propojeno: zdraví našeho tenkého střeva je tedy spojeno úzce se zdravím našeho srdce. 

Tenké střevo má podle TČM v těle na starosti oddělování čistého od kalného. Na jeho funkčnosti závisí to, co (to prospěšné nebo to druhé) projde do našeho krevního oběhu a co nás bude vyživovat.

Respektujme specifiku letního období a to, jak se máme chovat a jíst. Pokud tak nečiníme, zaděláváme si na vznik nerovnováhy a zdravotních problémů. Co nám napovídá, že nám toto hrozí? Příznaky spojené s nerovnováhou v elementu ohně mohou být:

 • nadměrné pocení nebo nedostatek potu
 • vyrážky, kopřivka, výbuchy horké kůže
 • poruchy spánku, nespavost, neklidný spánek
 • palpitace, nepravidelný srdeční tep
 • neklidná, rozrušená, výbušná energie
 • nevhodný smích
 • úzkost a iracionální strachy a fobie

Hořká chuť na pomoc s trávením i hubnutím

Proč patří k elementu ohně hořká chuť? Hořká chuť je (energeticky) stahující, a pomáhá tedy odvádět nadměrnou horkost z těla. Potraviny patřící k elementu ohně jsou hořké chuti, vysušují, snižují napětí v organizmu, usnadňují trávení a mohou být nápomocné při řešení nadváhy. Hořká chuť totiž posílá čchi směrem dolů. Hořké potraviny je ideální konzumovat při vlhkém počasí a také při vlhkosti, která se často objevuje ve slezině. Hořké byliny, jako je např. pampeliška, saláty jako čekanka, rukola, které mají chladnou povahu, pomáhají při tendenci k horkosti ve žlučníku a také při trávení tuků Jaké hořké potraviny jsou pro toto vhodné, a jaké ne, čtěte dále. 

Jaká by měla být v létě naše strava? 

Které potraviny by měly v našem jídelníčku v létě být zastoupeny? Celkově by letní strava měla být odlehčená. Stejně tak kuchyňská úprava. Syrové, čerstvé potraviny do letní stravy přirozeně patří, ale podle TČM nejsou jejím 100% základem ani v horkém létě. Způsoby úpravy jídel vhodné pro letní období jsou:

 • krátké vaření a dušení
 • spařování, napařování
 • blanšírování
 • mléčné kvašení, především zeleniny 

Které potraviny by měly být obsaženy v našem letním jídelníčku?

Letní strava má být odlehčená, s menším množstvím masa, může v ní být naopak více sacharidů než v chladných částech roku. Přirozeně by v ní měly být zastoupeny plodiny, které lokálně dozrávají, dostatek zeleniny a ovoce (ale s mírou), které obsahují hodně vody. V létě potřebujeme tekutiny doplňovat více, a to nejlépe v podobě potravin a jídel s vysokým podílem vody, jako např.:

– cukety, okurky, rajčata  (u těch opatrně, pokud trpíte průjmy nebo řídkou stolicí: pak je lépe je buď omezit, ze stravy vyřadit nebo tepelně upravovat, více na toto téma čtěte v e-booku Pohodové trávení)

– špenát, kapusta, saláty, čekanka, listy pampelišky ad. listová zelenina a bylinky jako máta, heřmánek, oregano, bazalka: jejich hořká chuť nám v létě pomáhá se ochladit, nelze ovšem doporučit hořké pochutiny typu káva nebo kakao, které naopak přinášejí horkost a odvodňují, ty omezte nebo vyřaďte, pokud trpíte na velké vnitřní horko, naopak ti, kdo mají tepla málo, to nemají přehánět s těmi doporučenými hořkými potravinami, protože ty nás přirozeně ochlazují

sezónní ovoce: hrušky, jablka, švestky, meloun, broskve, rybíz, angrešt a hlavně všechny možné bobule (ideálně divoké, ty patří mezi největší výživové bomby, v prvé řadě borůvky), v létě je možné přidat i citrusy, které také ochlazují

Jaké další potraviny jsou vhodné pro letní období? Jde o potraviny vyživující tekutiny a jin srdce:

 • ovoce, včetně avokáda
 • zelenina
 • žampiony
 • mořské plody a řasy
 • kaše z celozrnných obilnin: spolu se zeleninou nebo ovocem připravovaným na páře či syrovým
 • obiloviny: pohanka, amarant, kukuřice, quinoa
 • luštěniny: mungo, tofu, hrách
 • olivový olej
 • mléčné výrobky: tvaroh, čerstvý sýr, kefír, zakysané mléko, kysaná smetana (zda jsou mléko a mléčné výrobky pro vás vhodné, zjistíte na sobě pozorováním, ale zjistit si o tomto více můžete také v článku o mléce)
 • nápoje: voda s citronem nebo okurkou, zelený nebo jasmínový čaj, obilné kávy, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, meduňkový čaj, mátový čaj; spousta inspirace na osvěžující letní limonády čeká tady
 • koření pálivé chuti: pepř, chilli papričky, které podporují pocení a tím přirozeně ochlazují naše tělo, to, co otevírá póry, ovšem s mírou; ale ne úplně všechno ostré koření lze doporučit (čtěte dále, čemu se vyhnout)

Co konkrétně si nachystat pro dobré trávení?

O recepty na slaná i sladká jídla, pro pohodové trávení nejen v létě, si napište tady. Je to zdarma 

 

Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni

Čemu se v létě raději vyhnout

Omezit bychom měli:

 1.  vysušující, horká jídla a nápoje – maso, vajíčka, semínka, kávu, kakao, tvrdý alkohol, červené víno, černý čaj. S těmito oblíbenými hořkými nápoji je dobré to nepřehánět, protože mají tendenci vysušovat tělesné tekutiny a jin. To nemusí ve svém důsledku prospívat srdci. Vyvažovat je můžeme osvěžujícími hořkými a kyselými potravinami, které působí hlavně na tělesnou tekutinu srdce a prospívají spánku.
 2. silně zahřívací koření: jako zázvor, hřebíček, skořice, kari, česnek                  
 3. chlazené nápoje: vyhýbat by se jim měli zvláště ti, kdo mají slabou slezinu, ta nemá ráda chlad
 4. grilování: takto upravené jídlo nás silně zahřívá. Pokud bez něj nemůžeme být, měli bychom vzniklé horko vyrovnávat chladnými potravinami (zejména zeleninou – jak čerstvou, tak tepelně upravenou). Pokud už grilujeme, jde to o mnoho zdravěji, než se běžně dělá: proč to řešit a tipy na lehká grilovaná jídla, najdete tady. 

Jak je to s letní stravou ještě přesněji: podle naší konstituce

 

Protože v TČM jednomu prospívá jedno, a druhému něco jiného.

Osobám s konstituční prázdnotou jangu je doporučeno využívat tepla pro zahřátí a zpevnění jangu a naopak se syrovou a studenou stravou, zmrzlinami a studenými nápoji to nepřehánět. Jsou to lidé: 

 • zimomřiví
 • bledí
 • ti, kdo mají studené končetiny a břicho
 • ti, kdo mají tendenci k průjmům

Výjimku s ochlazující stravou nebo nápoji mohou tyto chladné typy udělat za velmi horkého počasí, lépe po teplém jídle a v dopoledních hodinách než večer nebo na noc. 

Pro osoby s prázdnotou jinu, tedy s konstitučním typem ohně a tendencí k přehřívání, je zejména v období veder důležité vyhýbat se tučným sladkým i slaným jídlům, která zatěžují trávení.

3. Jak může vypadat letní menu?

Jeden příklad letního menu může být:

 1. polévka z malých fazolek mungo
 2. saláty z blanšírované nebo syrové zeleniny s troškou zahřívajícího koření, abychom vyrovnali chladnou povahu syrové zeleniny
 3. tofu, pokud holdujete sóje, se zeleninou s dlouhozrnnou bílou rýží, kuskusem nebo těstovinami

 

Chcete mít vždy dostatek tipů a receptů pro dobré trávení?

Pro vaření a pečení ve všední den i svátek a recepty nejméně na týden? >>>

E-book super, předčil mé očekávání. Oceňuji hlavně recepty, díky kterým jsme si zpestřili jídelníček a které jsou koncipované pro vaření v rámci jednoho týdne. Ale z těch asi 50 receptů mám pocit, že z nich pro naše rodinné vaření budu čerpat inspiraci minimálně rok. A největší pomoc pro plánování vaření i nakupování jsou pro mě krásně připravené seznamy pro nakupování. Vřele doporučuji.
Iva Jančíková

projekt Česká selka, www.ceskaselka.cz