Vitaminy, dostatek odpočinku a… dobrá mysl. Tak jednoduché by to mohlo být, abychom neonemocněli. Možná se vám to ale vždycky nedaří. A víte proč? Mám pro vás tipy, jak na to vyzrát. Preventivně, ale i v případě, že už na vás nachlazení přišlo… Nejdřív se podíváme na to, proč býváme nemocní. Pak na konkrétní pomoc a tipy, co s tím. 

 

O bezmléčné dietě proti nachlazení a jak tomu lidé nevěří

Rýma

Když chceme v životě změnu, nesmíme věci dělat stejně jako doteď. To vypadá logicky, že? Ale lidé to moc nepraktikují. Když mluvím o potřebě změnit stravu, něco z ní například vynechat, nevěří, že by to mohlo fungovat. Aniž by to zkusili. Já to mám ale lety ověřeno. A nejen já. Možná i vám by to pomohlo. Čtěte. Začnu jednou anekdotou ze svého života.

Žiju si svojí dietou do té míry, že jsem si v restauraci dala zeleninový krém a nedošlo mi, že v něm bude mléko, resp. smetana. Já si dělám (falešné 🙂 krémy bez mléka!

Když mi jídlo donesli (měla jsem ukrutný hlad), docvaklo mi teprve, co jsem si objednala. Ale měla jsem na polévku chuť a dala jsem si ji. Do té chvíle jsem byla fit. Ale už při odchodu z restaurace jsem začala kašlat a cítit zahleněný krk… 

Kašel z toho byl pořádný. 

Tak tohle u mě funguje perfektně, bohužel. Možná to máte stejně. A někdy opravdu stačí dodržovat bezmléčnou dietu (možná s výjimkou másla) a máte v zimě vyhráno – nachlazení se vám vyhne. Dodržuji poctivě a nachlazení se mi vyhýbá. Ne úplně, ale hodně a i když celá rodina kašle a smrká, já se držím. 

A stejně tomu lidé pořád nevěří. Někteří. Ti moudřejší vyzkouší, místo toho, aby si opakovaně a zbytečně  stěžovali, že jsou zase nastydlí a nemocní…:-) 

 

Strava je základ a netýká se to jen eliminace mléka

Proč někdy nestačí pestrá zdravá strava?

Teď si probereme důvody našich rýmiček postupně jednu po druhé.

Možná se divíte, proč nemáte dostatečně vyvinutou obranyschopnost, když do sebe pravidelně ládujete „vitaminy“: ovoce a zeleninu

 

Důvodů může být víc, ale typické jsou podle mě tyto:

 

  • neládujete do sebe ty správné „vitaminy“ – jíte např. mnoho ovoce a málo (nebo méně) zeleniny; obecně obsahuje více prospěšných látek zelenina, ovoce obsahuje hodně cukrů, resp. fruktózy, která nám ve velkém množství neprospívá ani ve své přírodní podobě a okyseluje organismus (navíc dnes vyšlechtěné ovoce má v sobě fruktózy o hodně hodně víc, než kdysi, neřku-li původně…)
  • ochlazujete se – tzn. v období, kdy potřebujete více energie a tepla z jídla, požíváte ochlazující potraviny. Častou chybou bývá v zimě konzumace citrusů – ta má smysl tak jedině při horečce – a mimosezónní, importované zeleniny (rajčat, která nás ochlazují nebo okurek, které odvodňují apod.). Časté je také popíjení studených nápojů a konzumace mléčných výrobků, které zahleňují (co tak kolem sebe vidím nejčastěji).

Řešení: 

Konzumujte zahřívací potraviny a nápoje. Výborně se hodí masové a zeleninové vývary a polévky vůbec (bezmléčné!). Dále kaše, podle tradiční čínské medicíny, hlavně ty z celých zrn (jahelná, pohanková). 

Slaďte zdravě a rozumně: maximálně trochou medu. Jestli to nevydržíte bez ovoce, dejte si maximálně to, co vydrželo přes zimu, což budou jablka. Nebo si zobněte domácího či kvalitního (nesířeného) sušeného ovoce.

 

Jak poznat a kupovat zdravé sladkosti bez zbytečné chemie? Všechno o tom najdete TADY. >>

 

 

 

K pití stačí většinou teplá voda, která čistí organismus od toxinů. Pokud vám při té představě ale protestuje žaludek, aspoň pijte teplé čaje (kvalitní pravý, bylinkový), můžete si dát i šálek obilné kávy denně. S tou pravou to nepřehánějte, ať vám neoslabuje životně důležité ledviny! Pokud si potřebujete dát sem tam vínko, tak červené. Bílé se hodí pro teplé období… Má totiž moc kyselin a my se zrovna teď v zimě okyselovat nepotřebujeme, abychom zase nebyli nemocní.

 

Další příčiny jdou hlouběji: 

  • Ládujete se „správně“ – hlavně zeleninou, ochlazující potraviny a nápoje nekonzumujete… A stejně býváte přes zimu nemocní? Pak bohužel, důvod může být, že vám strava stejně nedává ty živiny, které potřebujete. I u zeleniny v důsledku šlechtění došlo k tomu, že plody jsou hlavně velké, ale platí nepřímá úměra. Se zvětšujícími se plody dochází k ochuzení co do nutriční hodnoty. Proto, jen co se objeví na loukách nějaká zeleň, běžte tam (když to zrovna nebude u dálnice…) a natrhejte si lupení (hlavně kopřivy – hodí se do salátů, nádivek a samozřejmě do čaje). To, co je divoké, si zachovává ještě velkou zásobu živin!
  • Nemáte v pořádku střevní mikroflóru – to poznáte tak, že trpíte nadýmáním, plynatostí nebo také velkou chutí na sladké (ony ty nám nepřátelské bakterie se živí cukry, které jíme, tak ho vyžadují). Navíc sladké působí v těle kysele, takže snižuje pH. Kyselé prostředí v těle je dnes pravděpodobně rozsáhlý problém, který nepůsobí jen náchylnost k rýmičkám, ale i mnohem vážnějším onemocněním jako jsou záněty. Není s tím tedy legrace.

Řešení:

Hledejte další, ale hlavně živé zdroje energie a výživy.

  •  V říši divokých rostlin a plodů – některé byliny, např. ptačinec, rostou celoročně.
  • Dalším tipem jsou klíčky, v nichž se skrývá energie a výživa pro vznik nové rostliny (úplně zázračné účinky na zdraví mají klíčky brokolice, kromě toho, že jsou chutné a parádně si jimi nazdobíte chleba nebo talíř s obědem; údajně se používají i při rakovině).
  • A pak samozřejmě fermentované potraviny a nápoje: když chléb a pečivo, tak kváskové (opravdu kváskové, ne ze supermarketu i pekárny, kde se to upeče hlavně, ať to je rychle a přidá se droždí). A nezapomeňte na kysané zelí (a další kvašenou zeleninu).

 

 

Kysané zelí je zase v módě 

A není to jen vyprázdněný trend.  Naopak. Vracíme se ke kořenům. Věděli jste, že: 

  • šťáva z kysaného zelí čistí krev, detoxikuje a posiluje imunitu, díky tomu, že normalizuje střevní flóru?
  • ve starověkém Římě bylo zelí skoro univerzálním lékem a že díky němu Římané celá staletí nepotřebovali lékaře? (Tak to alespoň popisuje W.-D.Storl v knize Léčivá síla divokých bylin a zeleniny: „Teprve v dobách úpadku, když staří Římané zchoulostivěli, se vydali napospas záludným řeckým lékařům a jejich drahým lékům.“)

Fermentovat čili kvasit potraviny se naučí čtenáři e-booku/kuchařky Pohodové trávení.

Zlepšete si trávení pomocí vyzkoušených tipů a receptů vhodných nejen při střevním zánětu.

 

<<< Je to pro vás? Podívejte se SEM >>>

 

 

 

Příčina je v prostředí?

 

Prostředí, ve kterém žijeme, jen tak nezměníme a často s ním nemůžeme dělat zázraky. Žijeme často v přetopených bytech se suchých vzduchem, chodíme do práce, kde to je úplně stejné a když jdeme nakupovat (místo toho, abychom byli na čerstvém vzduchu), tečou z nás potoky potu, jak jsou přetopené obchody. Trpí tím naše odolnost, naše sliznice. Pomozte proto svým sliznicím tím, že je budete pravidelně zvlhčovat a dodávat minerální látky.

Výplach nosu je tradiční jogínský způsob, jak udržovat sliznici v dobrém stavu. K nachlazení je totiž náchylná vysušená sliznice. Je to snadné:

  1.  Vyplachujte speciální konvičkou nebo jinou malou konvičkou, kterou doma máte (jako to dělám já).
  2. Vytvořte slaný roztok (z chemicky neošetřené soli se zachovanými minerály).
  3. Vyplachujte tak, že hlavu nakloníte nad umyvadlo a otočíte do strany a pak ještě trochu šikmo vzhůru. Necháte ideálně tekutinu protéct dírkami.
  4. Vystřídejte v obou dírkách.
  5. Provádějte každý den. Omezíte nebo úplně zaženete potenciální rýmy (záleží, jak moc jste k nim náchylní, někdy je potřeba udělat víc opatření dohromady).

Nejlépe je výplach provádět jako prevenci, ale ulevuje, i když už rýma přišla… 

Moje, úplně konkrétní tipy jak vyzrát na kašel a nachlazení: přírodně

 

 

  1. Při kašli pastilky FITNE Echinacea – První pomoc, když začnu cítit zánět v krku: vezmu si pastilku a je to pryč. Nejlepší je vzít si ji co nejdřív. Když čekám, jestli se to zhorší nebo ne, bývá už pozdě.
    Pastilky FITNE Echinacea jsou slazeny cukrem, kukuřičným sirupem, obsahují extrakt z echinacey a přírodní aroma. To vše v biokvalitě. Plus velmi příjemně zklidňující extrakt z jedlového jehličí.
    Objevit takový zdravý, účinný prostředek ale není někdy úplně snadné, zvlášť v běžné prodejní síti lékáren.
  2. Samahan – Pro mě velká pomoc při kašli, dráždění v krku. Samahan je instantní bylinný nápoj vyrobený ze 14 bylin a třtinového cukru. Při jeho popíjení pocítíte výrazné teplo a pálení (způsobené zázvorem a dvěma druhy pepře), které nemocnému krku velmi ulevuje při potížích z nachlazení. Obsahuje i lékořici, které je také vynikající při kašli.
  3. Extrakt z grepového semínka – Zázrak, který funguje na všechny možné neduhy. Mně se jeho pravidelné užívání skvěle osvědčilo užívání. Drží mě nejdéle ve stavu zdravých. A když přijde nemoc, pomůže se z ní vcelku rychle dostat… Využijete ho nejen v chřipkové sezóně. Pomáhá i při potížích bakteriálního původu nebo kvasinkových infekcích. Je to vynikající přírodní prostředek, který vyhání potvůrky všeho druhu, které se v nás k naší nelibosti zabydlely.
  4. Cibule – Královna mezi přírodními antibiotiky. Samozřejmě i česnek, ale píšu jen o tom, co sama používám pro sebe a rodinu. A já česnek nesnesu… U nás mezi přírodními antibiotiky kraluje cibule.
    Nejúčinnější je v čerstvém stavu, ale to každý nesnese (já rozhodně ne). Ale jde to vyřešit: Rozkrojte 2 cibule a propíchejte vnitřky vidličkou. Uložte v místnosti přes den (pročistí vzduch od mikrobů), i v noci v blízkosti hlavy. Pomáhá hlavně odkašlávat, a čistit tak průdušky. Šťáva z cibule je další možností: Kolečka cibule dávejte do zavařovací sklenice na sebe do pater a prosypávejte cukrem (alespoň třtinovým, panelou, nebo ještě lépe kokosovým). Nahoře by měl být také cukr. Přes noc uložte do lednice. Pak užívejte po lžičkách. Vařená cinule je také osvědčená. Úspěšně si s její pomocí léčíme kašel. Uvařte si čaj ze 2 nakrájených cibulí (vařte mírně v půllitru vody asi 15 min), přidejte skořici a hřebíček. Pokud potřebujete, do šálku (už trochu vychladlého čaje) přimíchejte lžičku medu. Ale není to nutné. Během dne popíjejte.
  5. Kouzelný šípek – Když chřipka řádí, nezapomeňte na potřebné vitaminy. Šípek je zázračný zdroj nejen vitaminu C, který mocně podpoří naši imunitu a tělo v procesu uzdravování, pokud už nemoc přišla. Pokud nemáte nasbíráno a vyrobeno, kupte si sypané šípky a vařte čaj. Každý den, vařte, pijte, vařte, pijte…!
  6. Před bezem klekni – Je čas sáhnout po sušeném květu černého bezu. My si z něj teď vaříme při nachlazeních čaj (spolu s lipovým květem). Využijete ale i další produkty z květu černého bezu, jako je bezinková šťáva (tu my už jsme dávno spotřebovali…), želé.

 

 

 A jak je to se syntetickými léčivy?

 

Upřímně, nejsou potřeba a rozhodně neprospějí, jen překryjí příznaky. Klid, dostatek teplých tekutin, bylinky… to totiž obvykle stačí, když jsem nachladíme, onemocníme virózou nebo i chřipkou.

 

S antibiotiky obzvlášť opatrně!

 

Ani u anginy není většinou jejich použití podložené (natož u virových infekcích, které nás teď ohrožují nejvíce, a na které nepůsobí vůbec). Nadměrné užívání antibiotik přináší rezistenci bakterií vůči nim nebo poškozený mikrobiom ve střevě. 

 

Homeopatická léčba

 

Možností, jak požívat léky, ale vyhnout se riziku vedlejších účinků ze syntetických léčiv, je využití homeopatik. Osobně mi ale funguje jen, když ji nasadím zavčas

Máte už dostatek tipů, jak tu zimu vydržet až do konce bez nemocí?

Napište, jak se léčíte vy. Co vám funguje jako prevence? Co vám v článku chybí? Protože téma je veliké a do článku se prostě nevejde…

Mnoho zdraví!