V létě se nejen často vaříme vedrem, často si ale sami zavaříme tím, co jíme. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co naopak dělat pro své dobré trávení, abychom si léto a dovolenou užili?

Co v článku najdete?

  1. Jak je na tom naše trávení v létě a jak ho ochránit
  2. Recepty pro dobré trávení nejen pro letní období

Proč je v létě trávení tak citlivé?

 

V létě nás potkávají trávicí potíže ve větší míře než v jiných obdobích roku. Proč?

Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je to tím, že teplá energie (jang-čchi), která v chladném období udržovala v teple naše vnitřní orgány, stoupá v teplém období na povrch našeho těla. To nám umožňuje přizpůsobit se vyšším venkovním teplotám. A je to také důvod oslabení našich vnitřních (i trávicích) orgánů. Více o létě z hlediska TČM v chystaném článku na blogu.

Proto se může stát, že přicházejí potíže jako:

  • bolesti žaludku
  • nevolnost
  • pálení žáhy
  • zácpa
  • průjem

To asi někdy potkalo každého. Můžeme tomu ale předcházet, a nezkazit si tak dovolenou. Zkuste si v hlavě uložit, co tu teď padne, ať si léto užijete bez trápení s trávením.

 

Co konkrétně v létě vychyluje naše trávení z rovnováhy?

Bolest břicha

Ne vždy jde jen o tzv. nezdravá jídla, jídla nevhodně upravená apod. Ve všem je třeba dodržovat správnou míru, proto ani se zdravými potravinami to nesmíme přehánět. Mezi rizika letních trávicích potíží patří:

  • hojnost ovoce a zeleniny: často s nimi zkonzumujeme naráz až příliš mnoho vlákniny, kterou tělo nedokáže zvládnout bez problémů a mohou přijít bolesti břicha, plynatost ve střevech, průjem…
  • grilování: jde o způsob úpravy, který skýtá více rizik, který ale také příliš zahřívá organismus, a zatěžuje tak i naše trávení (pokud v sobě máte hodně horka, může dojít ke zhoršení potíží s příliš horkým žaludkem, pálení žáhy, zápachu z úst)
  • konzumace zmrzlin a studených (nebo ledových) nápojů: tady platí opak předchozího (pro chladné typy může jejich popíjení znamenat ještě větší chlad a zhoršení trávicích potíží, které mají svůj původ v oslabené slezině), kromě toho, že vás může přepadnout letní angina z prochladnutí (k tomu se přidávají různé klimatizace)
  •  venkovní party s hromadou jídla: tam splácáme páté přes deváté a k tomu bývá přítomen i alkohol, který nám ještě přitíží
  • alkohol: je pro organismus také horký a dehydratuje ho (a to v létě rozhodně nepotřebujeme)
  • příliš mnoho aktivit: po kterých si člověk nedopřeje odpočinek – bez jídla
  • voda z neověřených zdrojů: může být kontaminovaná, u studánek i kohoutků se proto vždy ujistěte, že jde o pitnou, nikoli užitkovou vodu
  • nezvyklá jídla: při cestování narazíte na pokrmy, na které nejste zvyklí a která vám mohou přivodit trávicí potíže, protože na ně není váš mikrobiom připravený
  • jídlo rychle podléhající zkáze: jídlo, které si přibalíte na cestu, volte takové, které se tak snadno nezkazí nebo u kterého to snadno zjistíte (ovoce, zelenina, domácí kváskové pečivo, vejce raději jen vařené, vyhněte se uzeninám, konzervám, měkkým sýrům)

Protože se tedy vyskytujeme na různých oslavách, grilovačkách, cestujeme a kupujeme si více hotového jídla nejen v obchodech, ale i u různých stánků, může se stát, že sníme něco, co už není v dobré kondici nebo něco, co nám nesedí, ale dáme si to – výjimečně že, když jsme na té dovolené apod. Faktor vyšších teplot musíte započítat vždycky, potraviny se mohou mnohem rychleji znehodnocovat. Pozor zvláště na majonézu (té se raději úplně vyhněte a nebudete se trápit se salmonelou), ale i zmrzlinunanuky. I u balených jídel dobře kontrolujte jeho stav, zda např. není porušený obal, zmrzlina např. není změklá atd.

Co s tím, když na ta nevhodná jídla máme chuť?

Když nedokážete odolat lákavým nebo hříšným jídlům, u kterých hrozí následky? Vraťte se do rovnováhy. Moje tipy jsou:

  • Když jíte příliš čerstvé a studené stravy: doplňte ji vařenou, pečenou, restovanou (stačí jedna taková ingredience v jednom jídle).
  • Když jíte příliš horké stravy (grilované maso, smažená jídla, alkohol): doplňte ji ochlazujícími potravinami (hlavně zeleninou v různých podobách, případně ovocem). O zdravém grilováním si přečtěte tady.
  • Když milujete zmrzlinu: dopřávejte si jen občas, určitě ne pravidelně nebo denně. A přednost dávejte zmrzlině domácí.
  • Dostatečně se hydratujte, ať předejdete nevolnosti nebo zácpě: to neznamená vypít hektolitry vody. Pro tělo je mnohem vhodnější zavodňovat se potravinami, které v sobě mají hodně vody (ovoce, zelenina, polévky, obilné kaše)
  • Jezte s mírou, v klidu a pomalu, to platí vždy.
  • Po náročnější fyzické aktivitě s jídlem počkejte hodinu: krev ze svalů potřebuje po takové činnosti čas, aby se přesunula do našich trávicích orgánů.
  • Dobře jídlo skladujte: v chladu, nevystavujte ho slunci, chraňte ho před hmyzem a nekonzumujte ani smažená nebo grilovaná jídla u stánků (nejen pro možné chyby ve skladování při vyšších venkovních teplotách, ale i zvyku používat dochucovadla s přídavkem glutamátu, který vám může přivodit velice nepříjemné zdravotní stavy včetně trávicích potíží).
  • Pijte hlavně vodu, a to bez bublinek: perlivé nápoje jen přispívají k plynatosti ve střevech a překyselují žaludek. Tipy na prima domácí limonády najdete tady.
  • Dávejte pozor i na přemíru kyselých potravin: kromě perlivých nápojů typu cola se to týká citrusů, rajčat nebo kávy. Když to jde, takové plody raději tepelně upravte, případně konzumaci těchto potravin a nápojů omezte. Předejdete pálení žáhy.

Tipy pro dobré trávení nejen na léto a nejen při střevním zánětu dostanete s e-bookem Pohodové trávení, který si snadno přibalíte s sebou na cesty. Nic neváží, zato vám může pomoct předejít nebo se zbavit trávicích potíží. >>>

E-book Pohodové trávení

 

Co udělat dál, abyste si dovolenou v pohodě užili?

Jde přece o celkovou pohodu. A naše psychická nepohoda je projevuje i v našem trávení:

  1. Dopřejte si v létě a na dovolené klid. Spěch a netrpělivost vedou k vychýlení naší celkové rovnováhy a následně ke zdravotním obtížím.
  2. Nestresujte se přemírou hygieny. Dodržujte běžné hygienické zásady, ale děti i sebe nechte klidně zmazat, když jste v přírodě. Náš imunitní systém, a zvláště ten dětský, potřebuje podněty k tomu, aby sílil, cvičil se a dobře se vyvíjel.
  3. Přibalte s sebou vždy něco na přípravu zdravých svačin. Dále mám pro vás tipy na jídla na cesty.

Recepty na cesty a pro pohodové trávení

Co dobrého si nachystat na cestu nebo přímo na dovolené a předejít tak zbytečným trávicím potížím? Stačí s sebou na cestu přibalit dobrý ruční mixér a např. nějaké sušené ovoce a ořechy, případně nějaké nakoupit nebo nasbírat a kdykoli si snadno a rychle na výlet připravíte svačinu pro dobré trávení. Já ráda balím na cestu třeba domácí kváskové bagety a kváskové koláče bez mléka a cukru (naučíte se je péct s e-bookem Pohodové trávení). Můžete zabalit jiné dobroty, které se rychle nekazí. Vyzkoušet můžete i moje recepty:

Krůtí fazolkové karbanátky

Krůtí karbanátky s fazolkami

Vynikající karbanátky. Snadno je zabalíte s sebou na cestu. Pokud je horko, spotřebujte je začerstva.

Suroviny:

  • 0,5 kg mletého krůtího masa
  • 1 menší cibule
  • nať z jarní cibulky (v sezóně)
  • 1 hrnek mrkve
  • 1 hrnek zelených fazolek
  • dle chuti sůl
  • koření – špetka kurkumy a černého pepře, špetka bylinek k masu (šalvěj, saturejka, může být i rozmarýn)

Postup:

  1. Nakrájejte nadrobno cibuli, cibulovou nať, pokud máte, mrkev a fazolky.
  2. Promíchejte s masem a přidejte koření a sůl.
  3. Vytvořte rukama karbanátky, dejte do pekáče a podlijte trochou vody.
  4. Pokud vám zbyla zelenina, dejte ji péct volně – spolu s karbanátky.
  5. Dejte do roztopené trouby, stačí středně vyhřátá. Pečte, dokud nebudou karbanátky vypečené lehce do hněda.
  6. Servírujte se salátem. Pokud potřebujete zasytit, dejte si ke karbanátkům rýži (jak ji správně připravit, se podívejte sem).

 

Batátové chipsy

Batátové chipsy

Recept najdou členové Klubu Pohodové trávení na stránce s recepty na svačiny a menší jídla.

Suroviny:

  • 1 střední batát
  •  1/2 hrnku slunečnicových semínek
  • sůl
  • trocha pepře

Postup:

  1. Přes noc nebo aspoň na 4 hodiny dejte namáčet semínka.
  2. Batáty očistěte (nebo oloupejte) a nakrájejte na tenké plátky.
  3. Roztopte troubu na 150°C a připravte si plech s pečicím papírem.
  4. Slijte vodu ze semínek a opláchněte je.
  5. Na plech dejte batátové plátky a semínka. Posolte a popepřete.
  6. Dejte péct. Po cca 10 minutách promíchejte. Po dalších 10 minutách zkontrolujte a pokud nejsou ještě batáty propečené, zase je promíchejte a ještě několik minut pečte.

 

Banánový čokokrém bez cukru a mléka

Banánovo čokoládový krém bez mléka, cukru a lepku

Suroviny: 

  • zralý banán (a asi půlku navíc na ozdobu)
  • 1 – 2 lžíce kakaa nebo karobu
  • 1 – 2 lžíce kešu smetany (vyrobíte ji stejně jako ořechové mléko, jen musí být hustá; ale můžete ji klidně vynechat)

Postup: 

  1. Pokud použijete ořechovou smetanu, rozmixujte s ní banán.
  2. Přidejte kakao nebo karob a vše dohromady dohladka rozmixujete.
  3. Nazdobte kolečky banánu.

      Další tipy na zdravé sladké sladkosti najdete tady v článku.

      Melounová limonáda

      Melounová limonáda s okurkou bez cukru

      Rozhodně vhodnější řešení, když jste limonádoví: domácí limonáda. Další recepty máte tady.

      Potřebujete:

      • 1/4 menšího melounu
      • snítku rozmarýnu (pro 1. variantu)
      • kousek okurky, případně citrónovou šťávu (dle volby)

      Postup

      Varianta č. 1: Dejte macerovat tenké plátky melouna a rozmarýn do vody. Můžete přidat okurku nebo citrónovou šťávu (nebo obojí, ale za mě méně je více).

      Varianta č. 2: Rozmixujte vypeckovaný meloun a zalijte ho vodou. Opět můžete přidat okurku nebo citrónovou šťávu.

       

      Kde najít další recepty na jídla vhodná pro citlivé trávení a pohodové cestování?

      Na dobu dovolených mohu ještě doporučit vyzkoušet marokánky bez mléka, cukru a lepku nebo jednoduchou koprovku bez mléka. O recepty si napište tady.

      Recepty zdarma z ebooku Pohodove traveni