Musím říct, že jsem na to pyšná. Tedy, že jsem k ekologickému úklidu inspirovala pána, který nám chodil jeden rok domů uklízet.

Jak to všechno začalo?

Původně prostě tak, že se mi po asi čtvrt roce hledání konečně podařilo najít firmu, která mi dodá pravidelnou úklidovou službu, neb jsem se s dvěma malými dětmi, prakticky bez školky a s minimem hlídání cítila vyčerpaná a hodna účinné pomoci.

Jediné, co mi kazilo radost z výhledu po letech uklizeného, čistého bytu, bylo to, že domov bude vyluzovat syntetické pachy, na které už dlouho nejsem zvyklá. O dalších  chemických „dobrotách“ v běžných čisticích prostředcích obsažených nemluvě.

V hledáčku se proto původně vyskytla i firma, nabízející ekologický úklid. Cena za tuto jejich službu ale byla tak nehorázná, že jsem firmě pěkně poděkovala a z konkurzu ji zase vyškrtla.

Říkala jsem si, proč proboha mám platit tisíce korun za ekologický úklid, když totéž lze provést za cenu naprosto běžnou. Počátky ekologického úklidu byly nečekané. Po představení mých domácích čisticích prostředků jsem totiž spatřila v očích představitele firmy jistou skepsi. A jelikož jsem předem odmítla nabídku dodávky jimi používaných, přišel s možností vyzkoušet si zdarma mně neznámé slovenské výrobky Trend s EKO certifikátem.

Bohužel mě tyto „ekoprostředky“ svým složením nijak neuspokojily, např. obsah Laurethsulfátu sodného (jinak též Sodium Laureth Sulfate) v „jaru“nepovažuji za znak zdravého výrobku. Tato látka, běžně přítomná v zubních pastách nebo šamponech, se přidává proto, aby přípravek pěnil. Dráždí při zasažení oči a kůži, způsobuje svědění, narušuje kožní ochranu, je nebezpečná pro genitálie malých dětí, vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí kůže. Tolik (parafráze) z Doby jedové (publikace paní prof. Strunecké).

Tipy pro snadný ekologický úklid si stáhněte zdarma TADY >>

Za čas ale slavily úspěch mé domácí výrobky

Ani co do užívání se mi tyto prostředky neosvědčily a zřejmě ani pánovi z úklidové firmy, který mi po vypotřebování dodaných lahví další nenabízel a jal se používat ty moje, domácí.

Octový čistič, který mu asi především nevoněl, jsem povýšila na citrusový. A můj „jar“ dle receptu Aleny Thomas využíval hojně, až moc, protože zřejmě pro jeho menší pěnivost přidával prostředku víc, než je nutno a než stačím vyrábět. 🙂

Mrzí mě, že v blízké době úklidových služeb nebudu moct využívat, ale ten rok s nimi byl moooc prima. Může mě přitom hřát pomyšlení na to, že jsem někoho inspirovala levným, ekologickým a pro zdraví šetrným úklidem.

Inspirujte se, své známé, úklidové firmy… Jde to, jen je potřeba (se) pošťouchnout, případně nenechat si podstrčit běžné mycí a úklidové prostředky, ačkoli je to pro všechny zdánlivě nejjednodušší.

Jak správně vybrat ekologický čisticí prostředek, co by měl a neměl obsahovat a jak si ho vyrobit snadno a levně doma, najdete ve Zdravé čisté kuchyni >>

Moderní biožena, biomanželka a biomatka. Biostylem denně žije a předává ho druhým lidem. Její zkušenosti v oblasti zdraví ji dovedly k rozhodnutí vzít život do vlastních rukou a přijmout za něj plnou zodpovědnost, za zdraví a štěstí své i své rodiny. Děti učí jíst “skutečné potraviny” místo výrobků plných náhražek. Inspiruje lidi, aby i v moderní době a při městském stylu života žili bez zbytečné chemie. V článcích a e-boocích radí, jak nezatěžovat organismus a životní prostředí jedy v potravinách a čisticích prostředcích. Svého syna s podezřením na Crohnovu chorobu léčí šetrnými přírodními prostředky. Radí lidem s podobnými potížemi, jakou stravu pro sebe zvolit. Víkendy netráví s rodinou na chatě, ale na jurtě. Je autorkou eBooků „Bio a zdravé sladkosti pod lupou“, „5 tipů, jak si jídlo užívat a snadno ho zažívat“, „Kuchyň bez zbytečné chemie“ a minipříručky „5 jednoduchých triků pro ekologický úklid“.