DOBRÁ MYSL – DOBRÉ ZDRAVÍ?

Já jsem přesvědčená, že to tak je. Ovšem s tím, že nemůžeme zapomínat na naši vhodnou stravu! Jedno bez druhého není, jedno bez druhého nefunguje tak, jak by bylo záhodno…

Pokud by se vám téma zdálo příliš ezoterické, přesvědčím vás o tom, že to tak není. Pro ty, kdo potřebují mít na stole čísla a důkazy, proto začnu odkazem na ty, kteří vědecky dokazují to, co lidem odedávna bylo jasné: to, že bez klidné mysli člověk nežije spokojený život. Týká se to i dobrého zdraví. A o trávení to platí ovšem také.

Začneme zostra! Žádné dlouhé okolky!

Stalo se roku 1981. Clemens Kuby byl tehdy podnikatel a úspěšný začínající politik, který založil a dostal do parlamentu Stranu zelených v Německu.

Už tehdy věděl, že chce ve svém životě změnu, stranu opustil, začal podnikat… Jeho sen ale byl úplně jiný. Nedokázal tehdy udělat ve svém životě změnu, po které touží. A co se stalo? A muselo stát? Protože nehoda není náhoda. Ani jakákoli nemoc! To si Clemens uvědomil až později.

Tak jedné deštivé noci spadl Clemens ze střechy svého domu, z 15 m výšky a vážně si poranil páteř. Podle všech lékařů ho čekal život na vozíčku. Clemens se ale rozhodl, že bude chodit. Jak to mohl dokázat s přerušenou míchou? Zkoumaly ho desítky lékařů, včetně pana doktora J. Šuly. Zobrazovací metody jasně ukazují přerušení míchy, a Clemens chodí…

Poslechněte si jeho fascinující příběh, s tlumočením do češtiny. Tady, od 13. minuty, pokud chcete přeskočit úvod:

Co se stalo C. Kubymu a jak se dokázal znovu postavit na vlastní nohy i přes přerušenou míchu? >>>

 

Zatím studujte video a zapište si, ideálně, momenty, které pro vás byly nové, inspirující, které vás oslovují a rezonují s vámi.

Pokud máte svůj zdravotní problém, např. s trávením, nacházíte v Clemensově příběhu nějakou podobnost se svým životem?

Na příbězích se přece člověk učí nejlépe. Proto si je lidi odedávna vypravují…

Jak je možné se uzdravit z nevyléčitelného stavu?

Je potřeba mít důvod se vyléčit.

Je potřeba změnit svůj život stejně radikálně, jako radikální je diagnóza, kterou máme.

Hovořím teď o předpokladech, startu pro uzdravení.

Pokud jste si poslechli celý příběh C.Kubyho, pak jste to slyšeli. Od člověka, který se postavil na vlastní nohy, přestože má přerušenou míchu. Od člověka, který podle 40-ky lékařů už nikdy neměl chodit…

Cesta, která k takovému uzdravení vede, samozřejmě není snadná.

Ale jak začít víme a víme také, že musíme zjistit, PROČ jsme onemocněli! A to je součástí cesty k uzdravení.

Je potřeba zjistit, proč se nám to stalo – nemoc, úraz apod.

Je potřeba se napojit na svou intuici, na svou duši a hledat způsoby, jak se uzdravit, jakou cestu životem dál zvolit, co je potřeba změnit.

Jak začít, když je to pro mě novinka?

Pokud opravdu nevíte, proč se vám děje to a ono se zdravím. Zatím jste nerozluštili příčinu, pak zatímco po ní budete dennodenně pátrat a snažit se ji odstranit, budete si pomáhat meditací. 

Meditace

Pokud ji nepraktikujete a myslíte si dokonce, že je to něco pro jogíny a podivné ezotericky zaměřené lidi, pak to zapomeňte! Stojí za to to s ní zkusit.

Nastavení mysli naprosto jasně ovlivňuje náš celkový stav – psychický i fyzický!

A mysl dokáže být zlý pán!

Jak s myslí pracovat, aby nám sloužila, a ne nám škodila vytvářením iluzí, negativních postojů, myšlenek?

Právě meditace nám dostane ven z mysli a posunuje nás k nám samotným, naší duši, naší intuici. Jen díky té se můžeme dohmátnout toho, co opravdu v životě chceme, potřebujeme.

Běžně se nám ale stává, že mysl je tolik hlučná, že přes ni nevíme – neslyšíme, nevidíme – kdo doopravdy jsme.

Nejsme naše mysl!

Od C. Kubyho jste slyšeli, jak pracuje náš mozek při meditaci a jak nám stav meditace dovoluje se oprostit od naší racionální stránky a dostat se k naší intuici. Pak teprve můžeme pátrat a naslouchat tomu, co se nám v životě nedaří, proč jsme nemocní, zranění… a co vlastně v životě chceme dělat, jak chceme žít, jak se chceme realizovat.

Jaké je naše poslání? Proč jsme na světě?

Toje naprosto základní otázka, kterou většinou v našich životech ignorujeme, vzdalujeme se sobě, hrajeme naše role a různé hry. A naše duše trpí. Co se tedy stane, když toto neposloucháme, nevnímáme?

No duše nám to řekne tak, abychom se konečně museli zastavit a začali nad tím přemýšlet a měnit své životy.

Proto přichází úraz, proto přichází nemoc.

Máte tuto zkušenost? Už jste dostali potřebný kopanec pro to, abyste se probudili a začali žít tak, abyste byli se sebou v souladu?

   

Máme vědecké důkazy, že meditace mění náš mozek i naše DNA!

Podle pozorování na Harvardské Univerzitě meditace pozitivně ovlivňuje šedou kůru mozkovou! Tamější vědci zjistili její zvýšenou hustotu v oblasti hipokampu, důležitého pro naše učení a paměť. Podle Sary Lazar z Harvardu výrazná změna nastala u meditujících také ve strukturách spojených se sebeuvědoměním, soucitem a introspekcí. Meditující byli pozorováni pomocí magnetické rezonance před začátkem a po skončení  období, kdy měli meditovat. Což bylo celkem 8 týdnů.

A další zjištění? Vliv meditace na DNA

 A to už může mít přímý vztah k tomu, zda jsme a budeme nemocní nebo zdraví!

„Studie publikovaná v odborném časopisu Frontiers in Immunology více než deset let analyzovala, jak jsou naše geny ovlivněný různými intervencemi mysli a těla, mimo jiné soustředěním pozornosti, cvičením jógy, meditací a cvičením Tai Chi. Prokázalo se, že tyto aktivity skutečně mají schopnost zvrátit molekulární reakce na stres v naší DNA. 

Když jsme vystaveni dlouhodobému stresu, ovlivňuje tato situace náš sympatický nervový systém, který se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév. V reakci na to začnou naše geny produkovat proteiny zvané cytokiny, které významně ovlivňují imunitu. Způsobují záněty na buněčné úrovni – což zvyšuje riziko zdravotních problémů, jako je rakovina, rychlejší stárnutí nebo vážnější psychické problémy, jako jsou deprese.

Ze studie vyplývá, že lidé, kteří se věnují práci s tělem a myslí, se dokážou vymanit z nekončícího kolotoče stresu a úzkosti. Cvičení jógy a meditace prokazatelně vede ke snížení produkce cytokinů a následně tak ke zvratu zánětlivého genu, což ve výsledku snižuje riziko onemocnění a stavů spojených se zánětem.“ (zdroj: National Geografic)

Jak správně meditovat?

To bývá otázka mnoha lidí, ať už mají s meditací zkušenosti nebo ne. A bohužel mnoha z nich zbytečně překáží v tom, aby udělali to hlavní: začali ji praktikovat. V podstatě nemůžete udělat žádnou chybu v tom, jak meditujete. Nejdůležitější je, aby vám to přineslo pocity uvolnění na úrovni těla i duše.

Ale jelikož předpokládám, že ode mě očekáváte nějaký konkrétní tip na to, jak meditovat, dám vám i nějaký příklad.

Pamatujte ale, že jsme každý jiný, neopakovatelná individualita. Proto se raději jen inspirujte a časem si vytvořte meditaci svoji. Můžete si zvolit téma, které je pro vás aktuální a podle potřeby meditaci obměňovat.

Meditace „Jsem drahokam“

Je moje vlastní meditace, která mi jeden čas moc pomáhala oprostit se od stresu, který jsem prožívala a dávala mi pocit sebejistoty a pevnosti v sobě. Snad inspiruje i vás!

Omluvte prosím jednoduché provedení (točení meditací běžně neprovozuji). Zatím nemám technické možnosti nahrávání mluveného slova do videa s nějakými krásnými obrázky. Proto raději rovnou zavřete oči, poslouchejte a nechte se vést meditací ke klidu a tichu v sobě, k vyrovnanosti a sebe-vědomí. >>>

Můžete se zaposlouchat a zadívat do krátké meditativní prezentace: