Dnes tolik populární detox, (nejen jarní) očista se často týká jen našeho těla. Naše tělo ovšem bydlí v našich bytech a domech a bezprostředně na něj působí všechny ty „dobroty,“ které vydechují naše nábytky, koberce, elektroniky, čisticí prostředky a kosmetika. Po dlouhé době jsem nahlédla do Doby jedové (kromě toho, že v ní denně žiju, i když se snažím jedy ve svém bezprostředním i vzdálenějším okolí eliminovat.) Najdete tam nejen některé postřehy, které tady uvádím, ale mnohem víc o tom, v jak chemické době žijeme.
Proč to řešit?
Protože obvykle trávíme při našem způsobu života většinu času uvnitř – doma nebo v práci. Venkovní prostředí je bohužel znečištěné (i když se v tomto ohledu mnoho zlepšilo), moc ale neřešíme, co dýcháme a vstřebáváme pokožkou u nás doma nebo na pracovišti.
Venku se vzduch pohybuje a působí sluneční záření, které ho čistí. Uvnitř moc vzduch neproudí, slunce nezasvitne… Může na nás tedy působit mnohem vyšší koncentrace nebezpečných chemických látek než venku. Plus (vlastně minus) – moderní mycí a čisticí prostředky, kromě další chemie, kterou doma máme, obsahují řadu zdraví nebezpečných složek:
- Úklidové prostředky, např. čističe odpadů, obsahují látky jako hydroxid sodný, který může poleptat kůži.
- Čističe skvrn mohou obsahovat chlornan sodný, u nás známý coby přípravek Savo. U něj hrozí poleptání pokožky nebo celková otrava. Pozor proto zvláště u dětí a zvířat, aby ho nepozřeli!
- Deodoranty pro WC často obsahují formaldehyd, podezřelý karcinogen.
- Součástí (zdaleka nejen) antibakteriálních přípravků bývá triclosan – sloučenina chloru, která ovlivňuje naši hormonální rovnováhu. Vliv byl pozorován u lidí i zvířat. Jednalo se o negativní působení na pohlavní hormony (poruchy vývoje prsů u malých dívek nebo poruchy ve fungování štítné žlázy).
Co obsahuje prach a jaké potíže nám může způsobit?
Jeho vdechováním do sebe nasáváme a pokožkou vstřebáváme spolu s ním např. hormonální disruptory, které se v prachu hromadí. Jak to ukázal i test prachu vyluxovaného pod postelemi. Ty narušují produkci nebo působení hormonů a tím i zdraví – vývoj, plodnost, rakovinu, duševní poruchy.
Jsou to:
- ftaláty
- zpomalovače hoření
- bisfenol A
- triclosan ad.
Odkud se berou? Z:
- úklidových prostředků
- kosmetiky
- bytového textilu
- plastů.
Proč přílišná čistota není to pravé ořechové pro naše zdraví?
Řešením vzhledem k řečenému není ovšem totální dezinfekce našich domovů. Někdy právě naopak:
„Dítě, které vyrůstá v domácnosti prosycené antibakteriálními mýdly a dezinfekčními prostředky…je úzkostlivě chráněno před přirozenou „špínou“, viry a bakteriemi, není schopné vytvořit si přirozenou ochranu před nemocemi a stává se v pozdějším věku náchylné vůči nemocem.“
Asi se k vám dostaly diskuze o vlivu snahy o přílišnou hygienu na naši imunity – vznik alergií nebo autoimunitních onemocnění. Mimo to: „Je prokázáno, že dezinfekční činidla používaná v nemocnicích mohou mnohdy bakterie posílit a stimulovat vznik rezistentních kmenů. K tomu dochází i v domácnostech. Dezinfekční prostředky mohou působit škodlivě i na zdraví.“ (Doba jedová)
Jak to řešit?
- Pravidelným odstraňováním prachu z našich domovů (a pracovišť),
- větráním – abychom ředili koncentrace zdraví potenciálně nebezpečných látek,
- dodržováním zásad zdravého úklidu jako je větrání během úklidu, obzvlášť luxování, kdy se prach ve vzduchu hodně víří a větrání hadrů nebo smetáků na čerstvém proudícím vzduchu, aby z nich co nejvíc vyprchaly škodlivé látky,
- používáním netoxických čističů,
- eliminací nebezpečné chemie vůbec (z kuchyní, koupelen, zařízení bytu – to už je ovšem běh na delší trať, ale není to beznadějné, když víte, jak na to)
Jak uklidit ekologicky a levně?
Stáhněte si zdarma „5 jednoduchých triků pro ekologický úklid“
TADY. >>>
Jednoduchý ekologický čisticí prostředek za pár kaček
Vyhnout se rizikům používání toxických čističů i jejich negativního působení na životní prostředí můžete výrobou svých vlastních, zdravých a navíc velmi levných. Jako na to?
Univerzálně použitelný je např. tento domácí čistič
Potřebujete:
- ocet
- tekuté mýdlo (ekologické, bez toxických látek)
- levandulový olej
- voda
Postup:
- Smíchejte ocet s trochou tekutého mýdla.
- Přidejte levandulový olej a vodu.
- Pusťte se do ekologického úklidu kuchyně i koupelny.
Výběr správných, opravdu netoxických mycích prostředků i výrobu domácích čističů vyřešíte s e-bookem Zdravá čistá kuchyně. >>>
já místo všech těch gelů do wc používám tablety s jedlou sodou, které jsem si doma vyrobila, vždy hodím do mísy, nechám chvilku působit po vyšumění a poté spláchnu a krásně to wc vyčistí 🙂
Paráda!
Ocet je fajn. Ráda s ním vytírám. Soda je zase dobrá na drbání, nepotřebuju ani písek
Skvělé. Dělám totéž a stačí to. 🙂