O repelentu

aneb Jak se donutit vyrobit domácí prostředek proti klíšťatům. – Stačí během pobytu na jurtě dva víkendy za sebou chytit několik těchto potvůrek a hned to jde. Do té doby jsem výrobu stále odkládala s tím, že pořádně ještě nezačala sezóna. Ovšem naprosto jsem zaspala…

Nicméně domácí repelent je hotov a pokud se poctivě stříkáme, nic nechytíme.

Recept je dost známý (převzala jsem ze serveru Vitalia.cz): hrst bylin k tomu vhodných (rozmarýn nebo tymián, který jsem použila já, levandule atd., možností je víc.) Pokud nemáte čerstvé bylinky známého a důvěryhodného původu, použijte sáček sušených. 1 litr vody převařte, odstavte z plotny, dejte do ní louhovat bylinky a přikryjte pokličkou. Když voda s bylinkami vystydne, přeceďte je, přidejte lžíci vinného octa a promíchejte. Slijte do přiměřené nádoby a skladujte v lednici. Před samotným použitím vlijte do lahvičky s rozprašovačem.

O bezinkové šťávě

Při posledním pobytu na jurtě jsem sbírala květ bezu černého, který mně osobně omamně voní a momentálně je jím provoněný celý náš byt. Byla jsem zrovna dost rozladěná a jen jsem přičichla, hned jsem se nádherně vyladila a dostala do stavu harmonie.

Už dlouho jsem se těšila, až bez rozkvete a já květy seberu a udělám si vlastní bezovou šťávu.

Zde je další všeobecně známý recept, který má drobné varianty (zastudena, bez cukru…). Tento je z Pravého domácího časopisu:

Postup:

Dejte do velké nádoby louhovat květ černého bezu spolu s citrónem. Květy se louhují 24hodin, poté se zcedí přes gázu nebo plenu do hrnce. Vymačká se přitom veškerá tekutina, hlavně z citrónů. Výluh spolu s cukrem přiveďte těsně k varu a míchejte, dokud se nerozpustí všechen cukr. Ten výsledný produkt zakonzervuje. Ještě horké slijte do čistých lahví, vypláchnutých slivovicí (včetně uzávěru). Můžete použít i jiný vysokoprocentní alkohol.

Pokud vám jako mně zbudou bylinky, usušte si je, mohou se vám na podzim a v zimě hodit do čaje (stejně jako sirup) proti kašli, rýmě, nachlazení, při chřipce. Pokud byste tedy do té doby měli všechen bezový sirup vypitý 🙂

Přeji vám nádherné rozkvetlé jaro! Užijte si jeho krás, dokud trvají…

 

Moderní biožena, biomanželka a biomatka. Biostylem denně žije a předává ho druhým lidem. Její zkušenosti v oblasti zdraví ji dovedly k rozhodnutí vzít život do vlastních rukou a přijmout za něj plnou zodpovědnost, za zdraví a štěstí své i své rodiny. Děti učí jíst “skutečné potraviny” místo výrobků plných náhražek. Inspiruje lidi, aby i v moderní době a při městském stylu života žili bez zbytečné chemie. V článcích a e-boocích radí, jak nezatěžovat organismus a životní prostředí jedy v potravinách a čisticích prostředcích. Svého syna s podezřením na Crohnovu chorobu léčí šetrnými přírodními prostředky. Radí lidem s podobnými potížemi, jakou stravu pro sebe zvolit. Víkendy netráví s rodinou na chatě, ale na jurtě. Je autorkou eBooků "Bio a zdravé sladkosti pod lupou", "5 tipů, jak si jídlo užívat a snadno ho zažívat", "Kuchyň bez zbytečné chemie" a minipříručky "5 jednoduchých triků pro ekologický úklid".