4 KROKY KE ZDRAVÉMU TRÁVENÍ

2. krok

Přidej.

 

Poslechněte si nebo níže čtěte.

Co máme přidat? Čeho potřebujeme víc nejen pro dobré trávení?

 Co nám prospívá, co máme svému tělu dát?

Bez čeho budeme těžko  dlouhodobě zdraví a budeme mít dostatek energie pro naše trávení?

Zase to nebude rozhodně jen o jídle, to už asi víte…

Ačkoli to první, co lidé obvykle začnou hledat, když chtějí znovu nalézt své zdraví, je pomoc na úrovni těla. I naše západní, tzv. vyspělá civilizace přemýšlí převážně na hmotné úrovni, a dokonce psychiatrie, která se věnuje nemocem duše, ordinuje kromě terapie slovem léky, vlastně je na nich založená.

Co tedy potřebuje naše tělo? Co potřebuje, aby i naše trávení dobře fungovalo?

Poslední dobou je hit zkoumat a klást důraz na stav mikrobiomu našich střev. Ano, proč ne. V každé době věda „vynalezne“ něco nového, převratného. To, jaký poměr tzv. přátelských oproti tzv. nepřátelským bateriím vládne v našem střevě, je pro naše zdraví podle tohoto vědeckého pohledu zásadní. Popravdě, dávní lékaři a léčitelé ostatně dobře věděli, jak důležitý je stav našich střev, když říkali, jako Hippokratés, že:

„Všechny nemoci začínají ve střevech.“

A také pravil: „Ať je strava tvým lékem!“

Protože jídlo, kterým se živíme, do značné míry ovlivňuje stav našich střev. I z hlediska stavu mikrobiomu se zaměřujeme na podporu žádoucích bakterií a správné funkce našeho tzv. 2. mozku. To můžeme ovlivnit právě stravou. Ale minimálně nepřímo nejen stravou, o tom víc dále.

Proto musíme ta naše střeva dobře živit a krmit ty šikovné bakterie, které nám pomáhají v trávení a pomáhají chránit celkové naše zdraví. Ovlivňují ale i naši náladu. Odpovídající stravou lze stav mikrobiomu změnit, chce to ale výdrž!

A co mají ty milé bakterie rády? No třeba, když na ně něco zbyde, nějaké kusy stravy, slupky a vláknina – ze zeleniny, ovoce, semen nebo celozrnných výrobků (celých zrn), luštěnin. Čím méně jsou pak tyto potraviny před-zpracovány, čím jsou přírodnější, tím lépe pro nás = naše dobré bakterie, naše trávení.

Ve střevě sídlí obrovský imunitní systém a někteří odborníci se o střevech proto vyjadřují jako o tom hlavním imunitním systému. Propojení nervů mezi střevem a mozkem si můžeme každý vyzkoušet v praxi. Když jsme nervózní, máme strach, pocítíme sevření, bolest v břiše, někdy přicházejí i průjmové a jiné trávicí potíže. Proto dbejme nejen na tu hmotnou stravu, ale i na to, čím živíme svoji mysl. Ta je podle toho ovládána dobrými nebo nedobrými myšlenkami, ze kterých vznikají odpovídající emoce, případně činy. Tím se myslí, že naše myšlenky formují náš život. Pokud s tímto neumíme vědomě pracovat a naše mysl a život jedou tzv. na autopilota. Pěkně a srozumitelně o tom mluví a píše např. MUDr. Vojáček.  

Když už jsme narazili na téma emoce jako je strach a neklid, nemohu vám to zatajit a řeknu vám to.

KDY EMOCE PŘINÁŠEJÍ NEMOCE?

Emoce jsou největším producentem stresu, tedy oxidace a následného okyselení
vycházejícího z buněčného metabolismu.“ Pokud cituji odborníka na výživu, Mgr. M. Jelínka.

Z řečeného vyplývá, že přidávat na negativních emocích nemáte, byť by se vám zdálo, že na ně máte sebe víc právo. Neříkám potlačovat. Totéž lze vyjádřit různými způsoby a nesouhlas s něčím můžeme vyjádřit hněvem, ale i jasným NE a klidným vymezením hranic. Zní to možná moc jednoduše nebo zjednodušeně, ale základní principy života a zdraví jsou jednoduché. Jen ti, kdo jim nepřejí, mají tendenci je komplikovat a ty okolo sebe vtahovat do své bubliny plné výmluv, stresu, strachů, nedůvěry apod. stavů a pocitů, které nám mají sloužit jen, když zrovna utíkáme před akutním nebezpečím, jako je třeba auto, které by nás mohlo přejet (dříve to byl predátor, který by nás mohl sežrat).

Pro náš spokojený život, tedy i zdraví a zdravé trávení, je důležitý vnitřní klid (vyrovnanost a nadhled, nikoli lhostejnost a nezájem o věci a lidi kolem). Cokoli vás od vašeho vnitřního klidu odtrhuje, ve svém životě eliminujte a jde-li to jen trochu, tak se od toho oddělte. To je na delší povídání, ale znám to také. A pokud se rozhodnete, tak jako já kdysi, pro jinou cestu životem za zdravím, než je dnes obvyklé, přijdou vám do cesty zákonitě lidé a situace, které vás z vaší cesty budou chtít odchýlit. To jsou zkoušky vaší vůle a odhodlanosti, víry ve vás a vyšší řád, kterého jsme součástí a který pokud nerespektujeme, nemůže se náš život stát plně šťastným. Až když to přijde, člověk pozná, že TO je to naplnění a štěstí, které mu už nikdo nemůže vzít.

Pak budou všechny zdravotní potíže už jen výzvy, a ne problémy. A tak to bude i s dalšími, nejen těmi zdravotními potížemi, které nás potkávají. Protože na Zemi jsme na zkoušku a abychom rostli. A růst můžeme jen s výzvami.

Co tedy přidat jako nutnou esenci zdraví, aby bylo plné? 

Pozitivních emocí, pozitivních myšlenek. Vím, zdá se to omleté, všichni o tom mluví. Já ale chci, abyste to žili. Jak myslíte, tak máte mluvit a tak i jednat. Vše je v souladu, vše je dobré a prospívá vám i vašim blízkým nebo všem, s kým se setkáváte.

 Přidejte do svého života nejen živiny potřebné pro hmotné tělo, ale i klid a dobře naladěnou mysl!

Hodně štěstí na této cestě!

O tom hmotném, nutném pro naše zdravé tělo, tedy i zdravé trávení, čtěte níže na stránce 2. kroku kurzu 4 kroky ke zdravému trávení.

 

Co přidat?

Udělejme si přehled toho, čeho máme často nedostatek:

  • vláknina
  • minerály
  • vitaminy
  • kvalitní tuky
  • kvalitní bílkoviny

To všechno najdeme v:

  1. zelenině
  2. semenech
  3. luštěninách
  4. ovoci
  5. celozrnných produktech

Proč tu nezmiňuji maso, vejce, mléko? – Protože toho mají lidé stravě obvykle naopak nadbytek.

Čtěte pod recepty, jestli chcete o těchto živinách a potravinách vědět trochu víc.

 

 

Přidej, co ti v jídelníčku nejvíc chybí.

Jak použít semena, zeleninu a luštěniny ve slaných i sladkých jídlech?

Inspiruj se mými recepty.

Co přidat do stravy?

 

Zaměřme se teď na důležité látky, prvky, složky stravy jako jsou: vláknina, minerály, vitaminy.

K čemu nám jsou nejen ve vztahu k dobře fungujícímu trávení? Proč bychom měli jejich přísun zvýšit?

 

Vláknina

Dostatek vlákniny má blahodárný vliv na naše trávení. Také ale pomáhá při redukci hmotnosti. Bohužel, většina lidí jí u nás konzumuje málo, asi polovinu toho, co by měla… Vláknina, obsažená hlavně v ovoci, zelenině nebo luštěninách funguje jednak jako plnidlo (absorbuje nadbytečnou vodu ve střevě, a zvětšuje tak objem stolice), to dělá rozpustná vláknina. A jednak jako detoxikační kartáč pro naše střeva. To dělá nerozpustná vláknina. Je prevencí trávicích potíží, diabetu, onemocnění srdce. 

Proč pomáhá při hubnutí? 

Vláknina v trávicím traktu zvětšuje svůj objem: pomáhá pocitu zasycení a prodlužuje dobu trávení jídla. Tedy oddaluje moment, kdy tělo začne vyžadovat další jídlo. Ale na co si dát pozor? Na jednorázový velký přísun vlákniny. Ten může způsobit plynatost a bolesti břicha, stejně jako konzumace vlákniny např. z luštěnin. I s těmi musíme opatrně a po troškách. 

 

Minerály

 

Prvky nutné pro dobré fungování našeho organismu, který si tělo nedokáže samo vyrobit. Jsme tedy odkázáni na jejich příjem ze stravy, event. potravinových doplňků. Minerály se účastní tak zásadních dějů v našem těle jako je fungování nervové soustavy, srdce, svalů nebo výroba energie. Dostatečný a pravidelný příjem hořčíku pomáhá předcházet cukrovce 2. typu. Spolu s vápníkem ovlivňuje stav zubů a kostí (ovšem pokud jsou tyto 2 prvky ve správném poměru!).

 

Zdroje hořčíku Zdroje vápníku

 

Mezi další významné minerály patří selen a zinek. Oba jsou důležité mj. pro fungování naší imunity.

Selen získáme např. z para ořechů a celých zrn obilnin, ale také z hub nebo masa. Jeho dostatek je zásadní, protože se jedná o silný antioxidant (tedy prvek chránící naše buňky před poškozením). Zinek můžeme získat z vajec, masa, mořských plodůSpolu s hořčíkem bývají tyto 2 prvky v české populaci nejvíce nedostatkové. Pokud vezmeme v úvahu složení jídelníčku průměrného Čecha, není se asi čemu divit (mnoho bílé pšenice, mléka, masa, zato málo celozrnných obilovin, ořechů, semínek a luštěnin, obecně nejbohatších zdrojů těchto minerálů). 

 

Jako poslední z minerálů zmiňme ještě chrom, který může chránit před cukrovkou (podporuje využití inzulinu). Jeho zdrojem jsou ořechy, celozrnné potraviny, švestky, mořské plody.

 

Zatímco ke konzumaci masa nebo vajec není třeba mezi Čechy popohánět, pak u rostlinných zdrojů důležitých minerálů je třeba více informací o tom, jak nám pomáhají a motivace ke změně stravovacího stylu. Proto i v tomto kroku kurzu máte k dispozici recepty, ve kterých využijete tyto prospěšné potraviny – ořechy, semínka, luštěniny a celozrnné obilniny. Těch má většina Čechů ve stravě nedostatek. Tak hurá na to!

 

A jak jsme na tom s vitaminy?

 Protože si je naše tělo neumí vyrábět, přijímáme je stravou. Pokud jich nemáme správné množství, můžeme se dočkat zdravotních potíží. Vitaminy se totiž podílejí na důležitých pochodech a funkcích v našem organismu. Pokud jde o trávicí potíže, může nás potkat bolest břicha nebo nechutenství při nedostatku vitaminu B3 (niacinu). Tento vitamin působí při uvolňování energie ze stravy, je tedy velmi důležitý. Z dalších vitaminů B komplexu si uveďme B2 (riboflavin), který by měli dostatečně doplňovat ještě více než ostatní např. ti, kdo trpí celiakií (a také vitamin B6 – pyridoxin). A pokud byste se chtěli stravovat vegansky, dbejte na přísun vitaminu B12 – kobalaminu (u toho se rostlinné zdroje považují za špatně využitelné a vegani mohou mít potíže kvůli jeho nedostatku). Je zajímavé, že se přidává do preparátů užívaných při léčbě jater, střev a slinivky

 U všech vitaminů, stejně tak jako minerálů a dalších zdraví prospěšných látek je důležité je přijímat komplexně, vždy je to lepší, než doplňovat je doplňky stravy. Celkově pestrá strava s dostatkem zeleniny, ořechů, semen a nějakého ovoce, masa nebo vajec nám zaručí, že i přísun těchto prvků bude dostatečný a my budeme celkově prospívat na zdraví.

 

Tipy a nápady na jídla z celozrnných obilovin, zeleniny nebo ořechů najdete mezi recepty na ukázku z e-booku Pohodové trávení. Napište si o ně, pokud je nemáte nebo se vám někam ztratily.

 

MÁTE VŠE PŘEČTENO?