4 KROKY KE ZDRAVÉMU TRÁVENÍ

1. krok

Pusť to. Vzdej se toho.

 

Poslechněte si nebo níže čtěte.

Co máme pustit? Proč to máme pustit?

Vy-pustit, od-pustit, pustit se toho… toho kterého jídla, ale také toho kterého postoje nebo myšlenky.

Dozvíte se, proč tento krok rozhodně nepřeskakovat a co by mělo být na jeho konci. Možná se vám tak úplně nechce, protože to bude od vás vyžadovat změnu – ve stravování i v uvažování a možná to bude bolet, možná nemálo. Ale věřte, bude to stát za to, když na sobě budete takto pracovat. Takže odhoďte to závaží a ucítíte, jak se vám uleví. Ale po pořádku… 

Co pustit, čeho se vzdát nejen v jídle – co nám brání být zdraví, ve stravě a v životě? Samozřejmě věci, které nám škodí, bychom z našeho života měli odstranit, aby nám nebránily ve zdraví a spokojenosti. Jako když chcete vidět z vrcholku hory do krajiny a přímo před vámi je např. veliká, nevzhledná budova, která výhledu brání. Nemůžete nic vidět a navíc se musíte dívat na tu nepěknou stavbu… Stejně tak je to ve vašem životě:

nemůžete si vychutnat jídlo, když vám v jeho zdravém strávení brání bolesti, pocity plnosti, tíhy v břiše atd.

– nemůžete si vychutnat ani kouzelné chvíle se svými blízkými, když vás stále něco tíží, ať už tělesně v břiše, jinde na těle nebo na duši, protože jste neodpustili, protože se stále zabýváte něčím nedobrým, máte strach… 

Vzdejte se toho, co vám škodí, co vás za-těž-uje, dělá vás těž-kými = stahuje vás dolů, zpátky do potíží, do toho „pekla“ nebo vás rozhodně nepouští vpřed a nahoru.

Je to tak, že když máme nějaké trápení, tak je to proto, že si ho držíme. „Máme trápení“, říkáme, vidíte to? My to vlastníme. Ať už mluvíme o tělesných potížích, jako jsou různé problémy s trávením, kvůli kterým jste tady nebo jakékoli jiné zdravotní potíže tělesné nebo duševní.

Už Hippokratés řekl: „Než začnete někoho léčit, zeptejte se, zda je ochoten vzdát se toho, proč je nemocný.“ 

Zdá se vám, že se někdo v rámci našeho (hlavního proudu) zdravotnického systému takhle ptá? Zdá se vám, že lidé se chtějí vzdát toho, co jim škodí? Vážně věříte tomu, že stačí se nechat léčit a ono to půjde samo, bez vašeho přičinění? Ouvej, ouvej, to je cesta do pekel.

A pokud jde o to, čeho se vzdát, abychom byli zdraví, myslíte, že jde jen o vhodnou nebo nevhodnou stravu? I když začít u ní není nic špatného, když se vám potom rychle uleví.

Čeho se tedy potřebujete vzdát vy, co máte opustit, abyste byli zdraví?  

PUSŤ TO, VZDEJ SE

1. krok ze 4, kterými vás chci provést. 

Proto začínám tímto krokem. Loňský rok mi ukázal tento krok jako jeden z nejdůležitějších, bez něj se zkrátka nehneme dopředu, ať už potřebujeme v životě změnit cokoli, nejen si zlepšit zdraví, potažmo trávení.

Vezměte si takové od-puštění, tedy puštění se nějakého zlého pocitu jako je zášť, zloba, ublížení vůči někomu. Už bylo i vědecky prokázáno, že když lidé od-pouštějí, mění se s tím i jejich tělesné parametry (což bylo sledováno přístrojově). Odpuštění bývá jedním z nejčastějších momentů, které startují uzdravení. Odpuštění sobě nebo druhým, někdy Bohu nebo Osudu… Já vím, jak úlevné je odpustit. Odpuštěním nastane úleva na duši i na těle. A víte, jak se říká, že nám něco leží v žaludku?!  

Už chápete, co pustit, čeho se vzdát nejen v jídle – co nám brání být zdraví a spokojení v životě? 

Jak chcete dobře strávit jídlo, když nestrávíte situace, ve kterých se nacházíte, chování lidí, kteří jsou kolem vás…? Všechno funguje analogicky, jak vně, tak i uvnitř. Poradím vám, jak změnit svou stravu, aby se ulevilo vašemu trávení. Dám vám recepty na zdravá chutná jídla, abyste nemuseli ztrácet čas hledáním co uvařit a upéct. Ale ta další práce, práce na tom, jak svůj život žijete a vnímáte (!), ta už je na vás. Já vás v tom ovšem ráda podpořím. Tady v tomto malém kurzu, i v Klubu Pohodové trávení a všude, kde působím a volám lidi ke změně.

A tady spějeme k cíli.

Klid, to je toho, čeho potřebujeme dosáhnout, abychom mohli být zdraví. Ve stavu klidu, tělesném i myšlenkovém, tělo dokáže regenerovat. V těle může probíhat uzdravování jen ve stavu klidu. Vzpomeňte si, jak lékař ordinuje klid na lůžku: tam nás dostane nemoc nebo tzv. nehoda, když neposloucháme sami sebe, že máme s něčím přestat, něco pustit, vy-pustit, někomu od-pustit… A v tom klidu na lůžku často nemůžeme nic nebo skoro nic dělat a musíme se konečně zabývat svým životem. Tam často přicházíme na příčiny, proč jsme se na to lůžko dostali (pokud jsme ochotni o tom přemýšlet). Pak v nás může probíhat i léčení, pak máme energii na léčení a zdraví.

To bylo zjištěno a naměřeno i vědecky, jak ve stavech nejhlubšího klidu na určitých vlnách, které lze změřit v našem mozku, může docházet k uzdravování – ve stavu meditace nebo hluboké relaxace. Proto provádějte pravidelně meditace nebo relaxace v tichu nebo při klidné hudbě. Doporučuji víc než jinou tuto.

Proto musíme nejdřív pustit to zlé, strach, nejistotu, stres… To všechno nás okrádá o energii a tím i o zdraví.

Představte si elektrický přístroj, který má slabé baterky a není připojen do sítě. Co se s ním bude dít? Bude skomírat a začne špatně fungovat. Neočekáváte od něj, že bude dobře a spolehlivě fungovat, když ho nenabijete energiíA stejně je to s námi a všemi tvory na Planetě. Od sebe ale mnohdy čekáme, že budeme plnit všechny své úkoly na 100% ne-li víc procent, a přitom nemáme dost energie. Čím nabíjíte sebe? Čím se krmíte, ať už je to jídlo nebo to, co není vidět, ale je to o to silnější – myšlenky, slova, energie?

Tak jako každá dobrá myšlenka je následována dobrými a prospěšnými pocity, tak ta nedobrá s sebou přináší pocity strachu, ohrožení, nejistoty nebo zloby. Takové nedobré myšlenky si neberte za své. Ty vám nic dobrého přinést nemají, i když váš rozum může přijít s tisíci argumenty pro to, proč si takové myšlenky máte při sobě držet a zabývat se jimi. Ne, nic dobrého z nich nevzejde.

Co vzejde z pocitů strachu a stresu? Na úrovni těla to můžete krásně sledovat – stažení svalů, v krku, tíha nebo bolesti v břiše, trávicí obtíže. To můžete často vidět hned. Dlouhodobě dochází k oslabení imunity a mj. dlouhodobým problémům s trávením. Lidé pak říkají, jak se u nich „najednou“ objevila těžká autoimunitní nemoc jako je rakovina nebo cukrovka. Kdepak, vůbec to nebylo najednou a z ničeho nic. Jen tomu nevěnovali pozornost nebo projevy přicházející nemoci ohlušovali prostředky proti bolesti apod.

Protože člověk coby tvor přírodní může být buďto v obranném postoji, očekávání útoku, na útěku apod., přičemž toto spotřebuje většinu jeho energie. Nebo může být v klidu a svoji energii věnovat např. dobrému trávení, fungování imunitního a hormonálního systému atd. Co pro sebe chcete vy? 

Pokud volíte klid pro své pevné zdraví a tedy i zdravé trávení, vzdejte se neprodleně toho, co vám škodí a brání dosáhnout plného zdraví.

Jak se zbavit toho, co nám škodí, na úrovni těla?

ZAČNI TÍM, ŽE PODPOŘÍŠ SVÁ JÁTRA.

Životně důležitý orgán…

Už jsem psala, že pro to, abychom byli zdraví, se nejdřív musíme zbavit škodlivin. Je to potřeba udělat na duševní úrovni. Např. emoce jako je hněv, játra velice oslabuje. Takže pryč s ním!

S čištěním těla nám ovšem pomáhají naše játra a jejich podporou se může tělu a pocitům v něm hodně ulevit.

Máme možnost využít darů přírody a pravidelně jíst potraviny, které našemu tělu pomáhají detoxikovat. Mohou to být jablka, červená řepa, vlašské ořechy nebo kurkuma.

U mě vede KURKUMA: „silný antioxidant a protizánětlivý prostředek. Pomáhá chránit žlučovody, urychluje průtok žluči a čistí játra. Kurkumin (pozn. – látka obsažená v kurkumě) také omlazuje jaterní buňky a brání přeměně toxinů a alkoholu na škodlivé sloučeniny.“

VLAŠSKÉ OŘECHY: „podporují detoxikační schopnost jater. Vlašské ořechy jsou bohaté na antioxidanty a zdravé nenasycené tuky, které zabraňují hromadění tuku v játrech. Tyto zdravé tuky jsou nezbytné pro vytvoření silných buněčných membrán jaterních buněk.“

ČERVENÁ ŘEPA: „přirozeně čistí krev, díky čemuž zlepšuje funkci jater a pomáhá vytvářet živiny.“

JABLKA: „bohatá na pektin, který je nezbytný pro očistění těla a odstranění toxinů z trávicího traktu, což zas snižuje zátěž jater.

RECEPTY, ve kterých využijete tyto úžasné potraviny, najdete v odkazech tady níže.

Vzdej se toho, co ti škodí a obejdi se bez toho.

Jak na to s jídlem? Použij moje recepty.

Co vypustit ze stravy?

Co nám často škodí v jídle a co bychom měli vynechat? 

Když nás trápí potíže s trávením? Ostatně, měli by to udělat všichni, aby předešli zbytečným zdravotním obtížím do budoucna.

Většina z nás neudělá chybu, když ve své stravě omezí sacharidy

Jde ovšem o to jaké. Pokud jste ale ještě nezačali se změnou stravy a zatím jste na začátku své cesty ke zdravému trávení, zkuste eliminovat cukry. Je to osvědčené…

Pokud jde o cukr jako takový, v prvé řadě ten bílý, rafinovaný, ten by měl z vaší stravy co možná nejvíc (nejlépe úplně, aspoň na čas) zmizet. Cukr je jednou z nejproblematičtějších potravin dneška. Je všude. Pokud pečlivě nedbáte na složení potravin, které kupujete, tak se mu nevyhnete ani ve slaných výrobcích! Tam je cukr a další, v mnohém ještě horší sladidla, obsažen, tvoříte si konzumací těchto potravin na něj návyk a ve výsledku přispívá ke vzniku zánětů ve vašem těle. 

 

1. rada pro začátek je: začít s eliminací nejen cukru (a mnoha dalších sacharidů), ale i dalších zánětlivých potravin 

 

Cukr ruku v ruce s lepkem (resp. hlavně pšeničným lepkem) a mlékem, tvoří trojici nejvíce problematických potravin našeho jídelníčku. Všem je obtížné se vyhnout, pokud kupujete hotové výrobky, které tvoří velkou část vašeho jídelníčku.

A když mluvíme o průmyslových výrobcích, vzhledem k obsahu cukru, soli a nevhodných aditiv, tak je opět řadíme mezi ty, kterým bychom se měli obloukem vyhnout. Sladidla potřebujeme omezit, většinou i sůl – obojího běžný západní člověk denně spořádá více, než je zdrávo. Proto také trpí civilizačními onemocněními jako je cukrovka, nadváha až obezita nebo např. střevní zánět, často i kombinací několika takových chorob. Některá aditiva (tzv. éčka) mají neblahý vliv přímo na trávení…   

 

Jak postupovat při změně stravování?

 

Se změnou stravy je vhodné začít systematicky a vydržet alespoň 3 týdny nebo do odeznění příznaků potíží. Pak postupně testovat, zda na čas vynechané potraviny stále nesnášíme nebo zda už je můžeme (ale raději s mírou) konzumovat bez nepříjemných trávicích potíží.

Pro řadu trávicích obtíží je typické, že je podporují některé potraviny, označované dnes např. jako prozánětlivé. Ty bychom tedy měli z jídelníčku odstranit nebo omezit na minimum. Toto si můžete přečíst na stránkách Masarykova onkologického ústavu

Strava je ovšem jedním z nejčastějších rizikových faktorů, který se podílí na zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorů. Typické je to na příkladu nádorů tlustého střeva, které se u obyvatel České republiky objevují častěji než kdekoliv jinde na světě. Ale i rizika prakticky všech dalších nádorových onemocnění jsou v poměrně úzkém vztahu k tomu, co jíme.
 
Nejčastější české stravovací chybné návyky spojené se zvýšením rizika nádorů:
 
  • nadměrné solení
  • přejídání se a s tím spojená obezita
  • nedostatek čerstvých potravin (ovoce, zeleniny) a nadbytek
  • upravovaných a trvanlivých potravin s „éčky“
  • nadbytečný příjem masa, časté pojídání uzenin
  • časté požívání bílého pečiva na úkor tmavého a celozrnného
  • zbytečně velký příjem živočišných tuků a tučných jídel
  • nadbytek smažených jídel
  • příliš mnoho dochucovacích prostředků s konzervanty
Pamatujme na fakt, že k úspěchu nevede dočasná proměna jídelníčku, ale celková časově neohraničená změna stravovacího stylu.
Pokud jíme čerstvé potraviny v rozumném množství, přidáme pohyb, nepijeme alkohol a nekouříme, obvykle se dostaví příliv životní energie, což je další pozitivní změna. Jídlo by nemělo být středobodem našeho života, ale prostředkem ke zdravému plnohodnotnému životu. Zkusme začít uvažovat nad tím, čím plníme nákupní košíky. Do auta, které jsme si pořídili, také nenatankujeme nekvalitní benzín. Proč se nechovat zodpovědně ke svému tělu? Hippokratovo rčení: Ať je jídlo tvým lékem… totiž platí navzdory času dodnes.“
Tolstého myšlenka, že „Člověk raději zhyne, než aby změnil své zvyky“ sem skvěle zapadá. Zlozvyky totiž stojí za neúspěchy se změnou stravy a s nezdravým stravováním vůbec.
Se změnou zlozvyků na prospěšné zvyky pěkně pracuje Will Bowen ve svých knihách o nestěžování (vřele doporučuji, mně přinesly jedny z největších životních změn: změnu postojů k sobě, druhým, životu i zdraví).
 
Každý má svobodnou vůli a může se rozhodnout pro zdraví nebo pro jeho opak. Pak ovšem nese i následky a je za své poškozené zdraví zodpovědný. Ani já, ani nikdo jiný, dokonce ani sám Pánbůh, vás nemůže přinutit změnit nezdravé stravovací zvyky za prospěšné.
Ale myslete na to, že se nezdravý životní styl považuje za jeden z nejvýznamnějších faktorů, který v dnešní době ovlivňuje lidské zdraví.
Je to na vás, jaký styl povedete vy.

Jaké potraviny lidem často nedělají dobře? Dočtete se ve stručném e-booku „5 TIPŮ, JAK SI JÍDLO UŽÍVAT A SNADNO HO ZAŽÍVAT.

Profitovat z tipů budete i pokud netrpíte střevním zánětem. E-book si stáhněte rovnou tady: 

Čtěte články o tom, co vám v potravinách může škodit a čemu se máte vyhnout.

MÁTE VŠE PŘEČTENO?