Jak si zařídit Velikonoce bez chemického útoku? Jak na to? Velikonoce mají pro většinu z nás asi podobu svátků se záplavou jídla i barev. Bohužel se v těchto barvách vyskytnou různé chemické „dobrůtky.“ A na ty si chci právě teď posvítit. Konkrétně na to, jak se jim vyhnout.

Pokud jste si někdy přečetli, co je napsáno na etiketě např. u potravinových barviv, byli jste možná překvapeni, šokováni… a možná jste si říkali, jak se tomuhle vyhnout a přitom si užít Velikonoce barevně,

Přírodní barvení vajec

Barvení vajec není komplikované, i když někdy vyžaduje určitý čas pro experimentování s barvivy.

Já na vajíčka používám přírodní barviva už spoustu let. Ovšem: počítám i s přírodním vzhledem vajíček, a ne s tím pastelovým, který vznikne barvením syntetickými barvami. Musím říct, že přes různé pokusy zůstává „Mého srdce šampiónem“ cibulový odstín. Nejvíce z jiných barviv se mi zatím osvědčila kurkuma.

Pravda, používám domácí hnědá vejce, protože se chci vyhnout dovozovým bílým vajíčkům. V Čechách jich zas tolik slepičky nesnesou…

Na žlutou barvu je údajně kadet kmín. Sama jsem ho ale nezkoušela. Pokud s ním máte dobré zkušenosti vy, podělte se s námi o ně v komentáři pod článkem!

Zelená, modrá, žlutá… 

Jak na jednotlivé barvy?

  • Hnědá, červenohnědá, hnědozlatá – Vznikne, když povaříte a necháte louhovat vejce v cibulových slupkách. Pozor, ale jen z hnědé cibule. Červená vám vejce moc pěkně neobarví! A když použijete vajíčka každé jinak zabarvené, bude výsledek ještě barevnější. Samozřejmě můžete použít gázu, kterou omotáte kolem vajíček, ovážete nití, můžete přidat různé lístky…
  • Žlutá – Té docílíte vařením vajec v kurkumovém prášku, nebo asi i s čerstvou kurkumou, ale to by mi přišlo škoda…
  • Zelená – krásně do zelena by měla vejce obarvit čerstvá kopřiva.
  • Modrá – Pokud by se vám chtělo je obětovat, mně moc ne, vytvořte si přírodní modrý odstín z vajec vařených s borůvkovou šťávou.

Překvapivě slabě naopak barví červená řepa (což je vidět i na jednom vejci z obrázku výše). I když jsem ji zkoušela i dříve, a nejen já, pořád mi to nedá a snažím se jí obarvit vejce na růžovo. Ale ani vaření vajec ve šťávě z řepy na to nestačí. To je taková moje umanutost. Jsem zvědavá, jestli se o to budu pokoušet i příští rok :-). Kdo používáte bílá vejce, možná nějaký pěkný barevný odstín vytvoříte!

Velikonoční perníčky

Velikonoční perníčky bez nezdravé chemie, které víceméně splňují dietetické požadavky stravy našeho syna, pečeme od jeho narození. A jsou hodně oblíbené.

Jak ulevit svému trávení, poskytnout mu 1. pomoc, když si jídlo neužíváte a máte po něm trápení?

Tipy, které nám zafungovaly u příznaků střevního zánětu (ale pomůžou i při plynatosti, nadýmání…) najdete v e-booku zdarma. Stahujte tady >>> 

Inspiraci jsem získala u kamarádky. Tehdy, těsně předtím, než se nám narodil náš prvorozený potomek, jsme u ní s manželem viděli krásně vymalované velikonoční perníčky. Jen mě mrzelo, že v jejich barevné polevě plave tolik tolik nezdravé chemie. Tehdy jsem měla na starosti příchod dítěte na svět, a tak perníčky pekl a maloval manžel. V dalším roce jsem se ale řízení přípravy chopila já, samozřejmě zdravě. 🙂

Do perníčků jsem ze začátku nedávala žádný cukr, jen med. (Ale aby byly poživatelné i pro jiné lidi, než pro našeho syna, časem jsem do nich začala dávat kokosový cukr.) Pořád jsou ale bez přidaného tuku, aby víceméně odpovídaly potřebám našeho syna. Jemu nechávám vždycky část perníčků nenazdobených.

 Polevu tvořím z moučkového třtinového cukru. Do vyděleného množství  přidávám přírodní  barvivo – kurkumu, řepnou šťávu, karob. Pak se  pustím do zdobení, které prostě miluju, i  když v nich nejsem žádný velký mistr. V každém případě mi slouží jako svého druhu arteterapie a odpočinek.

Důležité je si to užít!

Krásné svátky jara a (znovu)zrození!

WP_20160328_15_45_50_Pro (1)

A ještě tohle!

Něco pro vaši pohodu při chystání, plánování jídla i jeho trávení:

fůra inspirace pro zdravé vaření a pečení nejen o svátcích je nachystaná a kdykoli připravená tady >>>