Co vlastně k takovému úklidu potřebujete? Většinou si vystačíte jen s pár základními surovinami, jako je ocet, soda a voda. Komu to nestačí a chce víc, má možnost koupit si (třeba i voňavé) šetrné ekologické čističe. Nebo si vyrobit své vlastní domácí čističe. Já mám osobně ráda doma pořádek, ale žádné sterilní prostředí. Pokud to máte podobně a zatím uklízíte „klasicky“, uvítáte několik jednoduchých rad, jak to i u vás rozjet se zdravým úklidem.

Jak začít

Když jsem před lety naskakovala do svého „ekovlaku“, obíhala jsem bioobchody a sháněla ekologické čisticí prostředky. To je možnost, pokud máme dostatek financí (ekoprostředky stojí až několikanásobně víc než běžné čisticí prostředky.) Ale to nestačí. Musíme mít i čas je shánět, vybírat, někdy i vyzvedávat.

Nic moc pro matku s malými dětmi

Pro mě to v této situaci začalo být neúnosné – finančně i z časových a logistických důvodů. Kdo preferuje ekoprostředky, neomezuje se jen na ty čisticí, ale přepravuje se pěšky nebo MHD. A to s malými dětmi není úplně jednoduché, zvlášť pokud kromě těžkého nákupu nosíte i své mladší dítě v šátku nebo v nosítku. Tak jsem to měla já a řekla jsem si, že to UŽ NE!

  • Chci používat zdravé čisticí prostředky, ale nechci se kvůli tomu stresovat, uhonit a unosit k smrti.
  • Nechci už věnovat tolik času neustálému studování, vybírání a nakupování ekoprostředků.
  • Začala jsem si tedy vyrábět své domácí čističe.

Pomůžu i vám překonat překážky stojící mezi vámi a úklidem bez používání nezdravé chemie

Budu moc ráda, pokud vás inspiruji. Už jsem o překážkách hovořila, ale když je shrnu do bodů, jsou to:

  • Čas

Kde bych vzal (a) čas na shánění ekologických čisticích prostředků a jejich zkoumání. Vůbec se v nich nevyznám. A vyrábět si je doma? To už vůbec nestíhám.

  • Finance

Nemám tolik peněz, je pro mě luxus kupovat si ekologické čisticí prostředky.

  • Strach

Chtěl (a) bych si vyrábět domácí čističe, ale nedokázal (a) bych to.

Bez obav, zvládnete to i vy aneb 3 tipy pro úklid bez zbytečné chemie

Ani mě by před lety nenapadlo, že budu schopna vyrobit si prakticky všechny čističe sama doma. A dnes už mám také přehled o ekoprostředcích a můžu vám pomoct při jejich výběru.

Pro začátek vám stačí opravdu málo:

  • Ocet
  • soda
  • voda

1. Ocet: vyzkoušená klasika

Octovou vodu využijete pro úklid celé své domácnosti: od mytí nádobí po vytírání či omývání koupelny nebo WC. Stačí přidat do dřezu nebo kyblíku 1 nebo 2 lžíce octa (vyzkoušejte, zda vám vyhovuje víc či míň z hlediska účinnosti i zápachu, pokud nejste na ocet zvyklí) a můžete se pustit do úklidu. Není třeba ničím dalším oplachovat. Pach octa vymizí brzy sám od sebe.

Takhle jsem začínala i já. A někdo, pokud je minimalista, si s tím vystačí. Vyhněte se jen dřevu.

2. Soda: zázračný pomocník při úklidu domácnosti

Jedlou sodu využijete mnoha způsoby: čistí skvrny, odstraňuje zápach, odmašťuje. Pro svou posledně jmenovanou vlastnost ji využijete při tvorbě domácího prostředku na mytí nádobí. Ale jednoduše ze sody smíchané s vodou (v poměru 1:1, dále můžete ředit dle potřeby) vytvoříte domácí tekutý písek na čištění sporáku, zašlých povrchů, zaschlé nečistoty apod.

Voda: ingredience nejvzácnější

O vodě nebudu hovořit, i když je ze všech 3 jmenovaných surovin ta úplně nejvzácnější a nejdůležitější. A někdy stačí „jen“ ona a máme umyté málo špinavé nádobí, koupelnu či WC.

3. 1+2=3 čili čistič odpadů

Když spojíme tip č. 1 a tip č.2, vznikne nám tip č.3. Z jedlé sody a octa si vytvoříte louh, který vám efektivně vyčistí odpady v kuchyni a koupelně. Stačí nasypat do odpadu sodu a přilít ocet (množství záleží na momentální potřebě). Pozor, opravdu vznikne louh, vznikne silná reakce, směs bude syčet. Po alespoň 15 minutách prolijte horkou vodou. Směs můžete nechat působit i déle, např. přes noc.

Vidíte, že to dokáže každý

Možná chcete zkusit něco luxusnějšího, v tom případě vám mohu poraditvýběrem kvalitního ekologického čističe. Nebo chcete ušetřit peníz a vyrábět si levně zdravé čističe doma. I v tomto případě mám pro vás osobně vyzkoušené tipy jak na to.

Uklízet si svůj domov bez nezdravé a zbytečné chemie není výsadou znuděných majetných lidí nebo ujetým koníčkem pro ekologické aktivisty. Patří k základním podmínkám našeho zdraví. Nepouštějte si tedy domů podezřelé hosty plné dráždivých látek, které pak ze vzduchu vdechujete vy nebo vaše děti.

A nakonec…

pokud by se vám líbilo mít vždy po ruce stručného a praktického rádce pro kuchyň uklizenou bez chemie, mohl by vás zajímat e-book Zdravá čistá kuchyně. Klikněte na tlačítko a zjistěte, jestli je to to, co potřebujete pro řešení úklidu vaší kuchyně.   

Napište mi (nebo sem dolů do komentáře), zda u vás uklízíte ekologicky a jakým čisticím prostředkům dáváte přednost. A motivujte své okolí tím, že jim dáte pozitivní příklad, jako se to podařilo mě.

Mnoho zdraví ve vašem zdravém domově!

Vyznává zásady zdravého životního stylu, ráda a zdravě jí, baví ji tvořit zdravé domácí výrobky a, pokud je třeba, léčí se přírodními prostředky. Záleží jí na zdraví svém, své rodiny, ale i naší planety. V souladu s těmito zásadami se snaží vést svůj život. Proto i ve své práci inspiruje lidi k podobnému přístupu. Je autorkou eBooků „Bio a zdravé sladkosti pod lupou“, „Kuchyň bez zbytečné chemie“ a „5 tipů, jak si jídlo užívat a snadno ho zažívat“.