Hurá, začíná nám sezóna! Tedy nám, kdo rád pěstuje a … kompostuje. Já úspěšně pěstuji zeleninu a bylinky a kompostuji ve městě v bytě. A tímto zvu a vyzývám i vás: Lidé, kompostujte!

Květiny pěstuji už léta, ale se zeleninou a bylinkami jsem naplno začala až na druhé rodičovské dovolené. Každý rok přidávám, případně obměňuji – množství i druhy pěstovaných rostlin. 

Kompost je při pěstování v přírodním režimu základ. Já jsem ale původně vlastně chtěla jen zmenšit množství bioodpadu. Připadalo mi, že nedělám nic jiného, než že vynáším organický odpad do popelnice. S kompostérem se jeho množství zmenšilo. O kolik se zmenší, záleží na tom, jak intenzivně se kompostování člověk věnuje. 

Jako správná biodáma pěstuji výhradně v „biorežimu“

Tedy, dříve jsem květiny radši vůbec nehnojila, ze zásady. Nechtěla jsem používat syntetická hnojiva. Vloni jsem si, potupně, koupila poprvé hnojivo, tedy bio, bez „chemie“. Jinak ovšem používám výhradně hnojiva pocházející z našeho domácího kompostéru, resp. vermikompostéru.

Pro rodiny s dětmi je to výborná „učební“ pomůcka. Děti (především městské) se díky ní seznámí s přirozeným koloběhem živin v přírodě.

Vermikompostér 

Tento druh kompostéru se vyznačuje tím, že v něm žijí a vytvářejí kompost z bioodpadu žížaly, kalifornské, speciálně vyšlechtěné. Jsou velmi žravé a pozor! V naší přírodě nemají co dělat a vypouštět se do ní nesmějí.

Pokud máte při pohledu na žížaly hysterický nebo omdlívací záchvat, asi jako slečna rytířka z Trychtýřovic ve filmu na motivy pohádky J.Wericha, pak tento text zřejmě není pro vás a patrně jste ho ani sem nedočetli. 🙂 Pokud ovšem ne, nenechte se odradit obavami, které většinu lidí napadají, když poprvé slyší o vermikompostéru.

Otázky, které kolem něj padají, bývají:

  • Jestli kompostér nezapáchá, když je v bytě.
  • Jestli žížaly z kompostéru neuniknou.
  • Jestli se kvůli kompostování nemnoží v bytě mušky.

Odpovědi na tyto otázky jsou:

  • Kompostér nezapáchá, pokud se o něj správně staráte. Tzn. že v něm není příliš vlhkosti a kompost promícháváte.
  • Žížaly z kompostéru neuniknou. Mimo kompostér by rychle zahynuly. Pokud někam cestují, tak kompostérem, především směrem dolů a je třeba je vracet do pater s kompostem. Na dně kompostéru je záchytná nádržka na tzv. žížalí čaj. Ten neslouží k pití :-), ale po zředění vodou jako vynikající hnojivo. Vzniká tehdy, je-li v kompostéru vlhko.
  • Mušky se bohužel někdy rozmnoží. Pomáhá po bytě např. „rozesít“ hřebíček, který je odpuzuje ad. tradiční odpuzovadla. Nebo je to třeba přechodnou dobu přežít, kompostér umístit někam, kde větší množství mušek nebude kruciální problém. Ideálně mám kompostér na balkóně. To lze, pokud je teplota cca 5-25°C.

Kompost

To je náš cíl. S tím se pak pěkně pěstuje a následně konzumuje. Kompost máme hotový, když v kompostéru registrujeme spotřebovanou většinu bioodpadu. Pak kompost přebereme, sklidíme a přidáváme do hlíny. Vznikne

nám tak živinami vysoce nabitá pěsticí hmota.

Výhoda domácího kompostu spočívá v tom, že víme, z čeho vzniknul.

Do kompostéru nedáváme žádné plesnivé jídlo. Já žížaly krmím jen zbytky od ovoce a zeleniny. Masné ani mléčné produkty do vermikompostéru nepatří. Některé druhy ovoce a zeleniny do vermikompostéru není vhodné dávat, např. citrusy nebo cibuli. Naopak prospět může, zvláště při přílišné vlhkosti, lepenka nebo skořápky od vajec.

Vždycky je potřeba vypozorovat, co žížalám „jede“ a co ne. Co rády nemají, v kompostéru se kazí a musí se odstranit. Mně se např. neosvědčilo krmení kávovou sedlinou, ačkoli se pro tento účel doporučuje. Naše žížaly ho moc rády nemají a stávalo se, že lógr měl v kompostéru tendenci plesnivět.

Koho kompostování zajímá a potřebuje o něm zjistit další informace, nechť zavítá na stránky projektu Kompostuj.cz, který radí, jak kompostováním snížit množství komunálního odpadu. Na jeho stránkách najdete praktické informace o kompostování, kompostérech atd. Co se týká koupě vermikompostéru, lze jej objednat na výše uvedených webových stránkách nebo si jej doma stlouct po kutilsku. Toho já jsem bohužel nebyla schopná, tak jsem ho objednala.

Když jsem se rozhodla do kompostování vrhnout, chtěla jsem mít kompostér, který může stát v bytě a vypadat nějak slušně. Proto jsem původně chtěla kompostér objednat u sdružení Kokoza. To nabízí velmi pěkně vypadající, decentní, dřevěné kompostéry domácí provenience. V té době ale měli výpadek.

Co mi roste na balkóně aneb kam s tím kompostem

Momentálně jsem od pěstování květin odkročila stranou – směrem ovoce/ zelenina/ bylinky. Ale levandule musejí být. Bez těch si už náš balkón nedokážu představit.

K podzimu si opět pořídím chryzantémy, to jsou moje další květinové favoritky. Ty poslední, a opravdu nádherné, bohužel vzaly za své po útoku ovcí. Ty huňaté obludy 🙂 květiny před naší jurtou, kam jsme je na oslavu kolaudace nasadili, očesaly až k zemi. A to byly suché, po zimě, chápete to?

A víte, že chryzantémy mají schopnost absorbovat ze vzduchu zdraví škodlivé látky? Hodí se proto také jako pokojové květiny, které vám pomohou ozdravit domácí ovzduší.

Nesmějí chybět rajčata (balkónová) a růžově kvetoucí jahody (stále plodící). Na rajčatech je vaše rodina závislá. Jahody milují děti (i dospělí) a jsou navíc krásné. Stále plodící popínavé je vhodné dát na vyvýšené místo. Jsou velmi odolné. Mně vydržely na balkóně celou zimu, bez zalívání. Na jaře začaly samy zase obrůstat a kvetou jedna radost. Teď už na nich zaznamenávám první zelené plody.

Vloni jsem začala s řapíkatým celerem, to je hit do čerstvých šťáv. Prvně pěstuji stévii sladkou a už se těším na (sladké) plody své práce.

Bylinky nakonec ale ne co do důležitosti. Kromě rukoly, kterou jsem zkoušela v minulé sezóně, a která se moc nedařila, protože začala brzy hnát do květu, mám tradičně v květnících: oregáno alias dobromysl, bazalku, tymián, meduňku a mátu.

Na vaření oregáno, tymián a bazalka, do salátu rukola, do čaje i studených nápojů máta a meduňka

Mít i ve městě po ruce čerstvé bylinky, vypěstované bez chemie, je k nezaplacení. Kromě ozelenění balkónu nebo terasy máte po ruce rychle do jídla něco zeleného, živého, zdravého. To oceníte zvlášť, když spěcháte a v jednu hodinu po poledni zjistíte, že nemáte co k obědu, jako já dneska. Během 20 minut jsem měla na talíři jednoduché těstoviny s grilovanou zeleninou (tu mám pro tyto případy vždy v lednici) a čerstvými domácími bylinkami.

A to nemluvím o použití bylinek pro výrobu domácích kosmetických a léčivých prostředků! Zrovna jsme na začátku dlouhé sezóny aktivního bodavého hmyzu a klíšťat. Nejvyšší čas si vyrobit repelent, např. z čerstvého tymiánu

Ne vše se daří, ale to je součást pěstitelské činnosti stejně jako každé jiné. Zmínila bych debakl s pěstováním cuket, které se mi vloni urodily asi tak čtyři ve velikosti, mohu-li ten termín použít, možná až 8cm. Navíc se do květináče s cuketou nastěhovali mravenci, takže jsme navíc sváděli boj s nečekaným zvířectvem. Květináč s ostatky mravenců byl odvezen na jurtu a tam ať si rejdí! O pěstování na jurtě ale pojednám někdy příště.

Udělejte také sobě i přírodě radost: pěstujte a kompostujte!

Radost z každé květinky, rostlinky a plodu je nepopsatelná. Já se ze všeho, co vypěstuji, raduji jako dítě. Je to krásné, zdravé, soběstačné, relaxační…

Na závěr, abych namotivovala ty, kteří ještě nekompostují a ještě stále váhají, zda se do akce pustit, tu mám jednu pecku. Jmenuje Miss kompost. 🙂 Kdo nezná, jedná se o soutěž o nejlepší kompost. Jděte do toho a kompostujte! Můžete dokonce vyhrát v soutěži Miss… kompost. 🙂

Je někdo, kdo ještě váhá? Proč? Napište mi o tom do komentáře.